Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dukovany vyrobily čtvrt bilionu kWh elektřiny

  15:25aktualizováno  15:25
Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila od svého zprovoznění do pátečního rána čtvrt bilionu kilowatthodin elektřiny. "To je hodnota, za níž by se v Česku dalo postavit na 700 kilometrů dálniční sítě nebo dvě a půl jaderné elektrárny Temelín," řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.
Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: www.reyl.de

Hodnoty Dukovany dosáhly za 20,5 roku od spuštění prvního bloku elektrárny, ale jenom za 19 let efektivního provozu.

Čtyři výrobní bloky byly spouštěny postupně, do energetického provozu elektrárna vstoupila 24. února 1985, kdy byl k síti přifázován první z celkem osmi turbogenerátorů. Tenkrát vyrobily každou hodinu 220 tisíc kilowatthodin.

Na konci započaté modernizace, v roce 2011, by bloky a turbíny měly pracovat o téměř deset procent efektivněji a měly by každou hodinu vyrobit celkem osm krát 240 tisíc kilowatthodin, upřesnil mluvčí.

"Jaderná elektrárna Dukovany je z hlediska plánovaných provozních dob jaderných elektráren ve světě, mezi 50 až 60 lety, zralou ženou," dodal s nadsázkou. Z tohoto pohledu ji tak čeká výroba minimálně dvojnásobného množství energie, 500 miliard kilowatthodin by za sebou měla mít v polovině roku 2023.

Pokud získá licenci pro další provoz, do ukončení výroby by elektrárna dodala celkem tři čtvrtě bilionu kilowatthodin. To je hodnota, která v současnosti představuje mnohonásobek původní investice, upozornil. Dukovany byly postaveny za 27 miliard korun.

"Elektrárna si už během svého provozu vytváří zdroje pro svou vlastní likvidaci a pro konečnou likvidaci radioaktivních odpadů," připomněl Spilka. Vysoce radioaktivních odpadů podle něj nemusí být mnoho, protože recyklováním použitého paliva je možné znovu využít 95 procent toho, jež je dnes uloženo v meziskladech nebo bazénech použitého paliva v jaderné elektrárně.

"Pro představu je to za 20 let provozu několik set tun těžkého kovu, který je velký jako krychle o straně pět metrů či do místnosti o rozměrech sedm krát sedm metrů, což jsou asi dva obývací pokoje v panelovém domě," přirovnal.

Elektrárna Dukovany by letos měla dosáhnout i na třetí rekord. Po třistatisícím návštěvníkovi informačního centra a čtvrt bilionu vyrobených kilowatthodin by letos na Silvestra měla vyrobit rekordních více než 13 miliard a 700 milionů kWh za rok. Předpokladem je včasné ukončení poslední odstávky na konci listopadu, ale také bezporuchový provoz všech bloků, uzavřel Spilka.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Najdete na iDNES.cz