Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


OKD má víc času na řešení finanční krize. Lhůta vyprší příští pátek

  13:45aktualizováno  13:45
Soukromí vlastníci důlní firmy OKD prodloužili termín na jednání s vládou. Podle původního plánu měla lhůta, která odkládá vyhlášení bankrotu dolů, vypršet tuto středu. Investoři se rozhodli termín pro dosažení dohody o spolupráci na záchraně dolů se státem prodloužit do pátku 22. dubna.

Ministři začátkem tohoto týdne požádali Ad Hoc Group o detailnější informace o stavu dolů, dostat by je měli do konce tohoto týdne. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Prodloužení lhůty poskytuje víc času na řešení finančního kolapsu OKD. Podle managementu je mateřská firma Ostravsko-karvinských dolů, v Londýně sídlící NWR, předlužená a fakticky v insolvenci. Majoritní vlastníci a zároveň největší věřitelé, investiční fondy sdružené ve skupině Ad Hoc Group, ale deklarují ochotu poskytnout firmě další finance a slevit ze svých nároků, pokud se na záchraně dolů bude podílet také český stát.

OKD chce koupit slovenský nájezdník Krúpa, Zeman by doly znárodnil

Ad Hoc Group si pro odklad vyhlášení bankrotu klade podmínku: do konce dubna má být uzavřena závazná dohoda o spolupráci se státem. Původně měla být do konce března uzavřena také předchozí nezávazná dohoda o společném postupu. Jenže do konce března se jednání investorů s vládou ani nerozjela, takže se termín posouval. Poslední prodloužená lhůta vyprší příští pátek.

Jednání s Ad Hoc Group vedou ministři financí a průmyslu. Není zatím jasné, jak masivní má být podle představ bankéřů finanční spoluúčast státu na záchraně dolů. Podle studie, kterou pro ně zpracovala poradenská firma Deloitte, by neřízený krach OKD a okamžité zavření všech jeho šachet přišlo stát na 33 miliard korun, o něž by přišel výpadkem v daňových odvodech, těžebních poplatcích a výplatou sociálních dávek pro propouštěné horníky. Pokud stát pomůže udržet OKD nad vodou má být podle zmíněné studie dopad na státní rozpočet „jen“ kolem 17 miliard.

Situace v OKD je vážná, rozhodne vláda

Ministři začátkem tohoto týdne požádali Ad Hoc Group o detailnější informace o stavu dolů, dostat by je měli do konce tohoto týdne. Podle mluvčího Ad Hoc Group Romana Paříka úterní jednání přineslo „značný pokrok“.

“Spolu s poradci pracujeme na návrhu dlouhodobého řešení situace společnosti OKD od začátku ledna. Situace je opravdu vážná, a tak si možné spolupráce s vládou, která ukončuje období nejistoty, velmi ceníme. Jsme vládě plně k dispozici a jsme připraveni pracovat na tvorbě závazného řešení. Jakmile budou vládě doručeny požadované informace, míč bude na její straně,“ řekl mluvčí Pařík.

Pokud se Ad Hoc Group s ministry na spolupráci při finanční stabilizaci dolů nedomluví, skončí mateřská firma skupiny NWR s největší pravděpodobností nejpozději koncem léta v bankrotu. A protože česká dcera OKD je financována prostřednictvím NWR, zůstane zcela bez peněz a zkrachuje také.

Ani v takovém případě ale není jisté, že dojde k „neřízenému krachu dolů“, před nímž varuje Ad Hoc Group a který má přijít stát na zmiňovaných 33 miliard. Bude na insolvenčním správci OKD, zda dokáže sehnat dolům financování z nového zdroje, zabránit útěku zákazníků OKD a udržet těžbu v chodu.

Bez ohledu na to, zda dojde na dohodu o spolupráci mezi vlastníky dolů a vládou, nebo zda přijde na řadu insolvenční scénář, bude v krátkém časovém horizontu uzavřen nejztrátovější důl Paskov. Smráká se i nad šachtou Lazy.

Životaschopná část OKD by mohla bez drastických ztrát těžit dalších minimálně pět let, o její převzetí - ovšem bez dluhů a bez miliardových nákladů na útlum neperspektivních dolů - se hlásí soukromí zájemci: jednak obchodníci s uhlím Petr Paukner, Petr Otava s finančním partnerem Martinem Ulčákem, jednak finančník Pavol Krúpa (více čtěte zde).
Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Dodavatelé energií se přetahují o zákazníky. Kdo vytápí plynem, ušetří

(Ilustrační snímek)

Uprostřed topné sezony větší hráči s energiemi přicházejí se slevami o několik procent. Innogy zlevní v průměru o 4,5...

Najdete na iDNES.cz