Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dům na Šumavě: cíl boháčů

  8:01
Na okrajích šumavských obcí vyrůstají rezidence bohatých podnikatelů z Prahy, kteří sem jezdí trávit víkendy. Ne všichni však při stavbě dbají na to, aby jejich domy zapadaly do krajiny. Podnikatelé zde skoupili stovky bývalých domků a chat.

Stavba domů na Šumavě - Stanislav Matoušek pracuje na stavbě domků v Borových Ladách. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Šumava - Šumavský národní park a obce v něm se proměňují v osady boháčů. Zámožní lidé skupují na Šumavě pozemky i nemovitosti a staví obří rekreační chalupy, chaty a penziony. Kouzlo šumavské přírody se pomalu vytrácí, narazit na krásný desítky let starý domek postavený z tradičních dřevěných trámů už je téměř zázrak. Místo toho vyrůstají domy alpského typu se zázemím srovnatelným s luxusním hotelem.

Milovníci šumavské přírody, starých staveb, kostelíků a širých plání zažívají nejhorší roky. Na Šumavě totiž vyrůstá jeden domek zámožného českého či zahraničního podnikatele vedle druhého.

Stavby, které na první pohled vypadají jako luxusní rodinné domy, slouží ale jen jako rekreační. Přitom mají kryté bazény, sauny, kurty i třeba minigolfová hřiště. Šumava láká známé lidi stejně jako milionáře podnikatele, pro které není problém nechat si za rok či dva postavit na klíč obří dům.

"Šumava už je místem bohatých. Pozemky tady kupují hlavně podnikatelé z Prahy a Holanďané. Kvilda, Horská Kvilda či Borová Lada jsou pro milovníka šumavské přírody utrpením, když vidí, co vše lidé postaví," říká majitelka 1. šumavské realitní kanceláře v Prachaticích Anděla Vlčková. Ta se na trhu s nemovitostmi pohybuje už patnáct let a tvrdí, že nyní je zájem o pozemky na Šumavě největší v historii.

Domek, který by o padesát kilometrů dále měl hodnotu dva miliony korun, dokážou lidé na Šumavě prodat za tři i tři a půl milionu korun. A bez problémů. "Kdybych měla v nabídce sto parcel a sto domů k prodeji na Šumavě, prodala bych je," říká Vlčková.

Podnikatelé, kterým Šumava učaruje natolik, že si zde koupí parcelu, samozřejmě o vyšších cenách pozemků vědí. "Ale cena není rozhodující. Když jsem si pozemek vybíral, tak jsem chtěl, aby odsud byl výhled do krajiny a nebyl uprostřed obce, ale na okraji. Teprve pak jsem řešil cenu," říká majitel dvoupatrového rodinného domu blízko Borových Lad Pavel Tausig z Prahy.

Dům má jako víkendovou chalupu, ale v pohodě se v něm vyspí dvě i tři rodiny. "Samozřejmě stál miliony korun a je jen na víkendy a občasnou týdenní dovolenou. Ale tomu pocitu, že jste na Šumavě, uprostřed lesů v nádherné přírodě, se nic nevyrovná," popisuje Tausig, který v Praze vlastní stavební firmu a realitní kancelář.

Příliv bohatých lidí na Šumavu, kteří si mohou dovolit rekreační domek postavit, pociťují i obce v parku. Například v Borových Ladách nyní staví holandský investor pod bývalou základní školou rodinné domky. V části z nich budou bydlet lidé celoročně, do zbytku budou jezdit jen na rekreace.

Třípokojový byt velikosti šedesát metrů čtverečních s pozemkem přitom stojí zhruba 2,3 milionu korun. Obec už ale příliš dalších rekreačních chalup v obci nechce. "Další pozemky už prodat nechceme, aby některé zbyly i do budoucnosti pro obyvatele," poznamenala starostka Borových Lad Stanislava Barantálová.

Podobně se brání skupování pozemků i Volary. Ty sice rozprodávají pozemky už od sedmdesáti korun za metr čtvereční a mají jako podmínku, že na stavební parcele musí do pěti let vyrůst rodinný domek, ale přednostně parcely prodávají místním lidem.

"Pozemek odsouhlasí k prodeji zastupitelstvo spíše místním lidem než spekulantům. O ty nestojíme," vysvětlil starosta Volar Radek Mrkvička.

Podnikatelé skoupili stovky bývalých chat
Podle odborníků na nemovitosti skoupili zámožní podnikatelé na jihočeské části Šumavy už stovky bývalých rodinných domků, chat i chalup. Číslo se může blížit zhruba dvěma tisícovkám objektů za posledních deset let a minimálně stejný počet parcel změnil majitele. "Měsíčně se mě minimálně dva či tři lidé zeptají, jestli nevím o parcele na prodej," kroutí hlavou obyvatel Kvildy František Pánek.

Šumava a její architektura se proměňuje i díky nedokonalým zákonům. Úředníci stavebních úřadů totiž mají čím dál menší možnost ovlivnit, co vlastně uprostřed cenné přírody vyroste.

"Nejlepší je, když nová stavba ctí prvky původní šumavské architektury, a naopak nejhorší je kombinovat na historickém domě moderní architekturu. Bohužel s každou novelou stavebního zákona ztrácí stavební úřady možnosti, jak do podoby staveb mluvit, protože podmínky jsou čím dál volnější," konstatoval bývalý vedoucí stavebně-správního odboru prachatické radnice Vladimír Hrabák a dodal, že architekti proto někdy navrhnou takový dům, který sice splňuje veškeré normy, ale je naprosto otřesný. Pak není na základě čeho takovou stavbu zakázat.

Autoři: ,

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Dovážíme moc krmiv a hnojiv z několika málo států, kritizuje EU studie

17. dubna 2024

V naprosté většině zemědělských komodit je EU nezávislá na dovozech ze třetích zemí, Míra dovozů...

Byty jen od developerů budou vždy drahé, tvrdí inženýři. Cena za metr překvapí

17. dubna 2024

Premium Komora inženýrů se pustila do diskuse ohledně cen bydlení v Česku, které v posledních letech zažívá...

Za květiny ročně utratí každý Čech zhruba 1 500 Kč, jaro pěstitelům přálo

16. dubna 2024

Svatby, pohřby, rodinné oslavy a Den matek s Valentýnem jsou většinou hlavní důvody, proč Češi...

Barcelona zneviditelnila jednu z autobusových linek. Využívalo ji moc turistů

16. dubna 2024  16:56

Úřady katalánského města odstranily z mapových aplikací jednu z místních autobusových linek....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...