Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům nad zlato? V Plzni spíš činžák než vila

  11:16aktualizováno  11:16
O které domy je v nabídce realitních kanceláří v Plzeňském kraji největší zájem? O jakékoliv nemovitosti na Šumavě, v Plzni pak především o činžovní domy. Hůř se naopak hledají kupci pro luxusní rodinné domy a vily.
činžák

činžák - Mnohé byty v centru nemají ústřední topení ani teplou vodu.

Nabídky realitních kanceláří jsou plné nejrůznějších nemovitostí. Přesto i na trhu s realitami existuje nedostatkové zboží.

V krajské metropoli mezi ně patří činžovní domy. Poptávka po nich je veliká, nabídka naopak malá. Ceny jsou proto vysoké.

"Problém je v tom, že činžovní domy téměř nejsou," říká Vlastimil Harvilla ze stejnojmenné realitní kanceláře v Plzni. Podle jeho slov existuje určitá skupina lidí, kteří chtějí ukládat peníze do domů, byť jsou v nich byty s regulovaným nájemným.

"Časem by tohle omezení mělo zmizet a domy pak začnou vydělávat," vysvětluje Harvilla. Proto se třeba v nabídce realitních kanceláří rovnou objevuje, kolik peněz dům "vydělá". Například poblíž centra Plzně je nyní na prodej dům za 11,5 milionu korun. Roční výnos je 750 tisíc korun.

Celkově je ale činžovních domů v Plzni nedostatek, stejně jako proluk, kde by se daly stavět nové domy. V nabídce realitek se objeví jen skutečně výjimečně. "Je o ně veliký zájem. Teď jsme nějaké v nabídce měli, ale prodali bychom jich více," potvrzuje Petr Otte z realitní kanceláře Pubec.

Za kolik se domy prodávají? Záleží na stáří nemovitosti, kde stojí a jestli v ní jsou nebytové či bytové prostory. V Plzni na Slovanech se nyní jeden dům s nebytovými prostorami a deseti byty prodává za téměř jedenáct milionů korun.

Činžovní dům na rohu Skrétovy a Nerudovy ulice v centru Plzně před časem nabízela realitní kanceláře RKI. "V nabídce jsme jej měli asi jen tři měsíce. Už je prodaný," říká Květa Koutná z realitní kanceláře. Ta nyní nabízí rozestavěný dům vKoterovské ulici. "Prodáváme hrubou stavbu, kterou si pak vlastník může podle své potřeby upravit na byty nebo nebytové prostory. Záleží už jen na něm," říká Květa Koutná.

Podobný zájem jako o činžovní domy je v Plzni o nemovitosti, které se dají využít nebo přestavět na ubytovny. Souvisí to s rozvojem firem, které zaměstnávají na práci cizince.

V menších městech chybí byty
Zatímco v Plzni jsou hlavní hitem na trhu nemovitostí činžovní domy, v menších městech regionu je velká poptávka stále ještě po "obyčejných" bytech. Třeba v takovém Tachově nemají lidé z čeho příliš vybírat.

"O byty je jednoznačně v poslední době největší zájem. Staví se, ale není jich mnoho. Ceny těch, které jsou v nabídce, proto samozřejmě rostou," říká Jan Pour z tachovské realitní kanceláře Reela. Zatímco dříve se dal třípokojový byt koupit v Tachově za půl milionu korun, dnes se cena pohybuje klidně i okolo 900 tisíc korun.

Řadu let jsou nedostatkovým zbožím v Tachově pozemky pro rodinné domky. Ty ostatně chybí všem městům v regionu v centrech a jejich nejbližším okolí. Na okrajích měst se přeci jen dají koupit.

Třeba v Klatovech budou k mání nemovitosti na Horažďovickém předměstí. V Tachově však chybí i na hranicích města. "Byty sice stavíme, ale chybí nám pozemky pro rodinné domky," přiznává starosta Tachova Ladislav Macák. „To by se mělo změnit. Příští rok budeme mít padesátku parcel," říká starosta Macák.

Luxus se prodává hůř

Opačná situace je na realitním trhu s luxusními rodinnými domy a vilami. V nabídce jich je celá řada a pro některé se stěží hledá kupec.

Na internetových vyhledávačích se objeví desítky nemovitostí, jejichž cena začíná na pěti milionech korun. Tak třeba dům zpěváka Ladislava Křížka v Konstantinových Lázních je k mání za 6,4 milionu korun. Na prodej je už přes rok a jeho cena klesá. Loni stál ještě 7,3 milionu.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

V Sušici se dá zase koupit vila s bazénem za jedenáct milionů. K mání je třeba ale i barokní zámek v Krukanicích na Plzni-severu za 7,3 milionu korun.

"Pro podobné nemovitosti se musí najít specifický klient, který dům bude chtít takový, jaký je a bude ochotný platit i vysoké náklady na jeho režii," říká Petr Otte. O tom, že se daří takové domy prodat, svědčí třeba vila Lubomíra Soudka v Plzni. Stála 25 milionů korun a už změnila majitele.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz