Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dušek nepodepsal kolektivní smlouvu s drahami. Ty hrozí propouštěním

  15:29aktualizováno  17:51
Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD) Jaromír Dušek nepodepíše kolektivní smlouvy s Českými drahami na rok 2011. Vadí mu zmrazení platů zaměstnanců drah. Na tom se přitom shodlo osm zbývajících odborových centrál, které dohodu s ČD podepsaly.

Jaromír Dušek | foto: MF DNES

Duškův podpis pod dohodou je tak poslední překážkou, která brání, aby kolektivní smlouva začala na dráze platit. V případě, že se tak nestane, může podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského některým profesím na dráze hrozit propouštění.

"Pokud kolektivní smlouvy platit nezačnou, jsme připraveni od 1. ledna přejít z režimu kolektivních smluv do standardní úpravy pracovně pravních vztahů dle zákoníků práce," řekl iDNES.cz  Šťáhlavský.

Pro firmu by to podle něj znamenalo úspory, pro její zaměstnance však kratší dovolené a delší pracovní dobu. "Díky delší pracovní době bychom potřebovali méně lidí," vysvětlil Šťáhlavský. Kolika lidí by se případné propouštění týkalo však neupřesnil.

True

Předseda SOSaD Dušek se propouštění v ČD v souvislosti s nepodepsáním kolektivní smlouvy neobává. Podle něj musí ČD přechod do režimu zákoníku práce, stejně jako změny v pracovních dobách a dovolených s odborovými organizacemi nejprve projednat. "To může trvat celé měsíce," řekl iDNES.cz Dušek.

"Zhruba před pěti lety jsem podobnou situaci zažil. Kolektivní smlouva byla se tehdy podepsala na přelomu května a června a platila zpětně od ledna. Nikdo tehdy o práci nepřišel," připomněl Dušek.

True

Kolektivní smlouva na rok 2011 má být podepsána do konce letošního roku. SOSaD chce podle Duška s ČD i zbývajícími centrálami o zmrazení mezd i nadále jednat. 

ČD jsou podle svého mluvčího dalšímu jednání otevřeny, podmiňují ho ale účastí zástupců všech devíti odborových organizací.

Někteří odboráři chuť jednat ztratili. "Já 30. prosince s panem Duškem vyjednávat celou kolektivní smlouvu znova nehodlám," prohlásil dnes prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas.

Obdobně se k novému jednání staví i předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Ten považuje kolektivní smlouvu za dohodnutou a očekává připojení podpisu zástupce SOSaD.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Najdete na iDNES.cz