Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dušek nepodepsal kolektivní smlouvu s drahami. Ty hrozí propouštěním

  15:29aktualizováno  17:51
Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD) Jaromír Dušek nepodepíše kolektivní smlouvy s Českými drahami na rok 2011. Vadí mu zmrazení platů zaměstnanců drah. Na tom se přitom shodlo osm zbývajících odborových centrál, které dohodu s ČD podepsaly.

Jaromír Dušek | foto: MF DNES

Duškův podpis pod dohodou je tak poslední překážkou, která brání, aby kolektivní smlouva začala na dráze platit. V případě, že se tak nestane, může podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského některým profesím na dráze hrozit propouštění.

"Pokud kolektivní smlouvy platit nezačnou, jsme připraveni od 1. ledna přejít z režimu kolektivních smluv do standardní úpravy pracovně pravních vztahů dle zákoníků práce," řekl iDNES.cz  Šťáhlavský.

Pro firmu by to podle něj znamenalo úspory, pro její zaměstnance však kratší dovolené a delší pracovní dobu. "Díky delší pracovní době bychom potřebovali méně lidí," vysvětlil Šťáhlavský. Kolika lidí by se případné propouštění týkalo však neupřesnil.

True

Předseda SOSaD Dušek se propouštění v ČD v souvislosti s nepodepsáním kolektivní smlouvy neobává. Podle něj musí ČD přechod do režimu zákoníku práce, stejně jako změny v pracovních dobách a dovolených s odborovými organizacemi nejprve projednat. "To může trvat celé měsíce," řekl iDNES.cz Dušek.

"Zhruba před pěti lety jsem podobnou situaci zažil. Kolektivní smlouva byla se tehdy podepsala na přelomu května a června a platila zpětně od ledna. Nikdo tehdy o práci nepřišel," připomněl Dušek.

True

Kolektivní smlouva na rok 2011 má být podepsána do konce letošního roku. SOSaD chce podle Duška s ČD i zbývajícími centrálami o zmrazení mezd i nadále jednat. 

ČD jsou podle svého mluvčího dalšímu jednání otevřeny, podmiňují ho ale účastí zástupců všech devíti odborových organizací.

Někteří odboráři chuť jednat ztratili. "Já 30. prosince s panem Duškem vyjednávat celou kolektivní smlouvu znova nehodlám," prohlásil dnes prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas.

Obdobně se k novému jednání staví i předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Ten považuje kolektivní smlouvu za dohodnutou a očekává připojení podpisu zástupce SOSaD.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Najdete na iDNES.cz