Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvakrát kvašené víno

  12:00aktualizováno  12:00
Každý Čech si koupí za rok asi dvacet lahví vína, z toho jen jedna obsahuje bublinky. A ještě je v ní často laciný podřadný mok, který mnohdy ani není z révy vinné.
Víno, sekt, šampaňské

Víno, sekt, šampaňské - Víno, sekt, šampaňské | foto: Profimedia.cz

Je to tak: čeští konzumenti nepatří mezi milovníky sektu. Možná je to i zásluhou toho, že ke skutečně špičkovým sektům se dostaneme jen málokdy; jsou dost drahé a v běžných obchodech na ně ani nenarazíme.

A ty levnější od českých výrobců jsou často sázkou do loterie - někdy vynikající, jindy se nedají pít.

Je to škoda. Šumivá vína mají své kouzlo, jaké žádné jiné víno nemá, a právem jsou ve světě považována za vrchol vinařského umění.

Od všech ostatních vín se liší tím, že mají bublinky, všechna ale rozhodně stejná nejsou. Když má víno po otevření velké bublinky, které ze sklenice velmi rychle vyprchají, je to s největší pravděpodobností víno dosycené oxidem uhličitým (dříve se nazývalo perlivé).

Většinou se vyrábí z podřadného vína, které se silně osladí (cukr zakryje nedostatky v chuti) a nasytí oxidem uhličitým.

Kvalitní sekt získává své drobné bublinky úplně jiným způsobem - dalším kvašením již hotového vína. Do lahví s hotovým vínem se přidá takzvaný tirážní likér, směs vína, cukru a speciálních kvasinek, které začnou okamžitě přeměňovat cukr na alkohol a oxid uhličitý. Ten nemůže unikat jako při prvním kvašení, protože lahev je pevně uzavřena korkovou zátkou.

Když kvasinky odvedou svou práci, klesají ke dnu. Právě ony dávají sektu typickou svěží kvasnou chuť (odborníci jí říkají autolýzová) a vůni po sušenkách (biskvitovou). Ještě než odejde lahev do obchodu, musí se z ní odstranit odumřelé kvasinky.

U šampaňského se to provádí velmi složitou, a proto i nákladnou metodou. Kal se postupně setřásává do hrdla lahví zasazených dnem vzhůru do zvláštních stojanů, to se později zmrazí, lahev se otevře a zmrzlý sediment jednoduše vyletí ven. Lahev se doplní směsí vína a cukru, takzvaným dozážním likérem, a opět uzavře korkem. Této metodě se říká tradiční nebo klasická, označovat ji jako "šampaňská" je už dnes v celém světě zakázáno.

Pokud je na etiketě uvedeno "kvašeno v lahvi", může jít o takzvanou transferní metodu: víno kvasí sice v lahvi, ale pak se přelije do tanku, kde se odfiltrují kaly a víno se pod tlakem plní do lahví.

Existuje ještě další metoda, takzvaná Charmatova nebo tanková, kdy víno kvasí přímo v obrovských uzavřených tancích. Podle způsobu výroby se pak liší i ceny vín.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Ovesné vločky jsou náchylné na plísně, v testu uspěly i ty nejlevnější

Ovesné vločky se před přidáním směsi nasucho na pánvi lehce opečou.

Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti...

Najdete na iDNES.cz