Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DVD rekordér poráží video

  11:00aktualizováno  11:00
Díváte se rádi na detektivky, ale usínáte před koncem? Milujete filmy pro náročné diváky, ale ne jejich začátek po 23. hodině? Pak máte jistě vždy připravené video, abyste si pořad nahráli a pustili, kdy vám je libo.
DVD

DVD - Ilustrační foto. | foto: DVD Group

Avšak v očích odborníků a technofilů je už VHS video dlouho mrtvé; formát DVD jej beze zbytku nahrazuje. A hlavně obohacuje o spoustu užitečných funkcí.

Zatímco DVD přehrávače už do domácností razantně vtrhly a málokdo pochybuje o nesrovnatelně lepší kvalitě filmu než na videokazetě, u nahrávacích strojů - rekordérů - tomu tak zdaleka není.

Běžný uživatel zatím váhá, zda vydat pouhých 3000 nebo 4000 korun za (donedávna několikanásobně dražší) videorekordér, nebo zaplatit minimálně o dva či tři tisíce víc za DVD rekordér. Co navíc za ty peníze DVD vlastně nabízí?

Digitální záznam vydrží déle
Hlavní výhodou DVD je digitální záznam ukládaný na disk namísto na magnetický pásek ve videokazetě, zvláště pak jeho trvanlivost a jednoduché zpracování. Videokazety ztrácejí při každém přehrávání část kvality; důvodem je mechanické opotřebení, nemluvě o hrozbě vymazání a poškození dat (hudby, filmu) ať už jinou nahrávkou či přetržením a "sežvýkáním" pásky.


foto PŘÍKLADY DVD REKORDÉRŮ NA TRHU
Nejlevnější a nejdražší
S možností nahrávat i upravovat

 

DVD má životnost prakticky neomezenou: disk můžete přehrát tisíckrát a kvalita bude stále stejná (i když je možné jej poškodit poškrábáním). Také kvalita záznamu je u DVD daleko vyšší, navíc je možné ji navolit: pokud se spokojíme s VHS kvalitou (video), dostaneme na disk mnohem delší záznam než při kvalitě špičkové. Ta je ovšem s videem nesrovnatelná.

Hlavní je pohodlí a univerzálnost
Ne každému záleží na kvalitě a trvanlivosti - například "nahrávačům" detektivek. Co však ocení všichni, je výrazně vyšší komfort obsluhy.

"Odpadá zdlouhavé vyhledávání - každá nová nahrávka se na DVD objeví jako další, okamžitě dostupná kapitola," vysvětluje ředitel pro spotřební elektroniku společnosti Electroworld Jiří Čihák. "Nekonečné a pro pásku nebezpečné přetáčení patří minulosti. Při nahrávání lze navíc každý záznam pojmenovat, a tak je přehlednost zaručena. Většina současných přístrojů nabízí i náhled kapitoly, menu DVD disku je tak velmi přehledné."

Čím podle něho DVD rekordéry bodují nad videem? "Výhod je mnoho, hlavně v univerzálnosti přístrojů. Dokážou přehrávat i hudbu ve formátu MP3, fotografie, můžete k nim připojit digitální videokameru a vypálit obraz na disk. Slouží jako základ plně digitálního domácího kina, kromě toho jsou menší a mají neslyšný chod. A navíc ušetří místo pro uložení filmového archivu, protože DVD disky jsou mnohem menší než videokazety," vypočítává. Nutno dodat, že ceny disků klesly až k desetikoruně, a jsou tedy i výrazně levnější než kazety.

Na jaké disky nahrávat?
Většina přístrojů je schopna nahrávat na oba druhy DVD disků, tedy DVD-R i DVD+R, a samozřejmě i na jejich přepisovatelné verze RW, ale také na DVD-RAM. Tento dražší formát slouží až pro stotisícinásobný přepis záznamu.

Je možné na DVD rekordéru editovat, tedy například vystřihnout reklamy? "Možné to je, ale jednoduše to lze pouze u disku DVD-RAM. Na něm lze využívat i další speciální funkce, jako TimeShift (- více zde), na druhé straně je jeho cena mnohem vyšší," vysvětluje Jiří Čihák. Shrnuto: je v podstatě jedno, jaké disky budete používat, většina přístrojů je dnes plně kompatibilních.

DVD - Formát digitálního optického datového nosiče, který může obsahovat filmy ve vysoké obrazové a zvukové kvalitě nebo jiné údaje. Původně mělo být DVD zkratkou anglického "digital video disc" (digitální video disk) nebo také "digital versatile disc" (digitální univerzální disk - kvůli možnosti ukládat na disk i jiný obsah než video). Nyní je DVD název, ne zkratka.
DVD-R, DVD+R - (R = Recordable, jen pro jeden zápis) DVD média jsou plastové disky, navenek stejná jako CD. Standardní mají průměr 120 mm a tloušťku 1,2 mm. Existují dva standardy: starší DVD-R a novější DVD+R, za nimiž stojí různé skupiny výrobců. Většina přístrojů zvládá oba formáty. Na oba druhy disků lze nahrát cokoli, obsah však nelze znovu přemazat.
DVD-RW, DVD+RW - (RW = ReWritable, pro přepisování) Disky, jejichž obsah lze až tisíckrát přemazat. Všechny DVD rekordéry s nimi dokážou pracovat, obyčejné DVD přehrávače však s tím mívají problémy.
DVD-RAM - Speciální formát prosazovaný společností Panasonic. Lze jej až stotisíckrát přemazat, je však výrazně dražší. Do některých strojů se vkládá ve speciálním obalu.
DVD+-DL - (Dual Layer = dvojvrstvá média) Na jedno DVD se vejde až 8,5 GB dat. Zatím jsou pro běžné využití příliš drahá (150 až 200 korun za kus).
HDD - (Hard disk = pevný disk) Zařízení známé hlavně z počítačů slouží pro ukládání dat, nejčastěji magnetickým záznamem. Disk obsahuje kovové desky (plotny) pokryté tenkou magneticky citlivou vrstvou a zápisové a čtecí hlavy.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Stravenky od Lidlu a Kauflandu budou i elektronické

Lidl začal vydávat vlastní stravenky, zatím je dostávají je zaměstnanci...

Lidl a Kaufland spouští ve spolupráci s ČSOB a Mastercard stravenkovou platební kartu. Jde o elektronickou verzi...

Najdete na iDNES.cz