Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvorní výrobce vlaků Českých drah vydělal 2,5 miliardy korun

  3:33aktualizováno  3:33
Škoda Transportation, která je spolu se svými dceřinými firmami téměř výhradním dodavatelem nových vlaků pro České dráhy, se může pochlubit výbornými výsledky. Při čtyřmiliardových tržbách činil její provozní zisk 1,5 miliardy. Se započtením zisků od dcer pak vydělala 2,56 miliardy čistého. Vyplývá to z výsledků hospodaření za rok 2009, které firma zveřejnila teprve v závěru roku 2010.

Až do letošního roku byla Škoda Transportation a její firmy takřka monopolním dodavatelem drah. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pro majitele Škody jistě příjemné počtení, pro management Českých drah zřejmě až tolik ne. Škoda Transportation v loňský krizový rok díky zakázkám od ČD vytvořila rekordní zisky. Marže firmy přitom dosahuje téměř padesáti procent, vysokou ziskovost potvrzují i další ukazatele.

Podle výroční zprávy samotná Škoda Transportation dosáhla při obratu čtyři miliardy korun provozního zisku ve výši 1,5 miliardy korun. Konečný zisk je však ještě vyšší – firma inkasovala více než tři čtvrtě miliardy korun na dividendách od svých dceřiných společností.

Například Pars nova, která pro dráhy přestavuje staré motoráky na modernější soupravy Regionova, vydělala loni 424 milionů korun, šestkrát více než rok předtím. Škoda Vagonka, která dodává drahám hlavně soupravy CityElefant, vydělala 675 milionů korun.

Konečný zisk celé Škody Transportation 2,56 miliardy byl v krizovém roce 2009 takřka dvojnásobný oproti roku 2008. "Slovy Jiřího Paroubka, kdo z vás to má. Ty výsledky jsou až neskutečné, rentabilita se blíží padesáti procentům, což není v oboru rozhodně obvyklé," komentoval výsledky bývalý generální ředitel ČD Emanuel Šíp.

Další dobrý rok přijde, dráhy oznámí výsledky soutěží

Až do letošního roku byla Škoda Transportation a její firmy takřka monopolním dodavatelem drah. Některé zakázky dostala společnost úplně bez soutěže, v jiných byla jediným přihlášeným. Od roku 2007 Škoda Transportation či její firmy získaly u drah či ČD Cargo zakázky za více než 14 miliard korun.

Další "žně" ji čekají na začátku roku, až dráhy vyhlásí výsledky soutěží vyhlášených letos, kde budou Škoda Transportation či její dcery často jedinými uchazeči.

Podle Šípa nabízí výsledky Škody otázku, zda nebude hlavním cílem Českých drah zajišťovat zakázky pro Škodu namísto přepravy cestujících. "Myslím si totiž, že v tom jsou ČD víceméně pasivním činitelem a mohl v tom být v minulosti i nějaký politický nátlak," podotkl Šíp. Firma na dotazy k hospodaření do uzávěrky neodpověděla.

Škoda Transportation letos poprvé odkryla své vlastníky. Jsou jimi Marek Čmejla, Jiří Diviš, Tomáš Krsek a Miroslav Korecký, kteří své podíly údajně koupili od tajemného Appianu, v němž první dva zmínění rovněž figurují. Ve firmě došlo na podzim k výměně vedení, generálním ředitelem se stal Josef Bernard.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Konec sporu United Bakeries s Agrofertem. Pekárny se vzdaly

Těmito velkými dodávkami rozváží United Bakeries pečivo každé ráno.

Pekárny United Bakeries definitivně vzdaly boj o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem. Tu mu nyní musí...

Prodejce mexického piva investuje čtyři miliardy dolarů do produkce konopí

LETNÍ JÍZDA: Konopné pole ve Vrači

Prodejce mexického piva Corona, Constellation Brands, oznámil investici čtyř miliard dolarů do největšího kanadského...

Kdo vyplatí Muskův převod Tesly? Mluví se o Saúdské Arábii

Šéf automobilky Tesla Elon Musk.

Šéf automobilky Tesla Elon Musk uvolnil dodatečné informace o převedení Tesly do soukromých rukou. V pondělí na svém...

Najdete na iDNES.cz