Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvorní výrobce vlaků Českých drah vydělal 2,5 miliardy korun

  3:33aktualizováno  3:33
Škoda Transportation, která je spolu se svými dceřinými firmami téměř výhradním dodavatelem nových vlaků pro České dráhy, se může pochlubit výbornými výsledky. Při čtyřmiliardových tržbách činil její provozní zisk 1,5 miliardy. Se započtením zisků od dcer pak vydělala 2,56 miliardy čistého. Vyplývá to z výsledků hospodaření za rok 2009, které firma zveřejnila teprve v závěru roku 2010.

Až do letošního roku byla Škoda Transportation a její firmy takřka monopolním dodavatelem drah. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pro majitele Škody jistě příjemné počtení, pro management Českých drah zřejmě až tolik ne. Škoda Transportation v loňský krizový rok díky zakázkám od ČD vytvořila rekordní zisky. Marže firmy přitom dosahuje téměř padesáti procent, vysokou ziskovost potvrzují i další ukazatele.

Podle výroční zprávy samotná Škoda Transportation dosáhla při obratu čtyři miliardy korun provozního zisku ve výši 1,5 miliardy korun. Konečný zisk je však ještě vyšší – firma inkasovala více než tři čtvrtě miliardy korun na dividendách od svých dceřiných společností.

Například Pars nova, která pro dráhy přestavuje staré motoráky na modernější soupravy Regionova, vydělala loni 424 milionů korun, šestkrát více než rok předtím. Škoda Vagonka, která dodává drahám hlavně soupravy CityElefant, vydělala 675 milionů korun.

Konečný zisk celé Škody Transportation 2,56 miliardy byl v krizovém roce 2009 takřka dvojnásobný oproti roku 2008. "Slovy Jiřího Paroubka, kdo z vás to má. Ty výsledky jsou až neskutečné, rentabilita se blíží padesáti procentům, což není v oboru rozhodně obvyklé," komentoval výsledky bývalý generální ředitel ČD Emanuel Šíp.

Další dobrý rok přijde, dráhy oznámí výsledky soutěží

Až do letošního roku byla Škoda Transportation a její firmy takřka monopolním dodavatelem drah. Některé zakázky dostala společnost úplně bez soutěže, v jiných byla jediným přihlášeným. Od roku 2007 Škoda Transportation či její firmy získaly u drah či ČD Cargo zakázky za více než 14 miliard korun.

Další "žně" ji čekají na začátku roku, až dráhy vyhlásí výsledky soutěží vyhlášených letos, kde budou Škoda Transportation či její dcery často jedinými uchazeči.

Podle Šípa nabízí výsledky Škody otázku, zda nebude hlavním cílem Českých drah zajišťovat zakázky pro Škodu namísto přepravy cestujících. "Myslím si totiž, že v tom jsou ČD víceméně pasivním činitelem a mohl v tom být v minulosti i nějaký politický nátlak," podotkl Šíp. Firma na dotazy k hospodaření do uzávěrky neodpověděla.

Škoda Transportation letos poprvé odkryla své vlastníky. Jsou jimi Marek Čmejla, Jiří Diviš, Tomáš Krsek a Miroslav Korecký, kteří své podíly údajně koupili od tajemného Appianu, v němž první dva zmínění rovněž figurují. Ve firmě došlo na podzim k výměně vedení, generálním ředitelem se stal Josef Bernard.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Zaplať, nebo ukončíme spolupráci. Japonský Amazon je podezřelý z vydírání

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...

Japonský Amazon je podezřelý z porušování antimonopolních předpisů. Úřady prošetřují obvinění, že firma vydírala...

LEGO startuje zelenou revoluci. Plastové kostky mění za cukrovou třtinu

Tim Brooks, viceprezident společnosti LEGO Group odpovědný za životní prostředí.

Výroba legendární stavebnice LEGO prochází jednou z největších změn v historii. Už letos najdou zákazníci ve...

Moneta zavře desetinu poboček. Lidé chtějí online bankovní služby

Do budoucna MONETA Money Bank uvažuje o tom, že by v blízkém okolí svých...

Tuzemská banka Moneta Money Bank, dříve známá pod názvem GE Money Bank, postupně zavírá 30 ze svých 232 poboček, které...

Najdete na iDNES.cz