Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvousetmiliardová finanční injekce ochránila Unii před hlubší recesí

  12:32aktualizováno  12:32
Před rokem schválená finanční podpora zemím EU ve výši 200 miliard eur (zhruba 5,2 bilionu korun) evropským ekonomikám pomohla a zabránila hlubší hospodářské recesi, míní analytici. Podle některých ekonomů ovšem stále hrozí riziko, že se kvůli státním zásahům trhy očistily jen zčásti a řada problémů přetrvá.
Podle analytiků pomohla finanční injekce od EK zabránit hlubší recesi v Unii. Ilustrační foto

Podle analytiků pomohla finanční injekce od EK zabránit hlubší recesi v Unii. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Evropská komise schválila 200 miliard eur pomoci pro hospodářství zemí evropské sedmadvacítky loni 26. listopadu. Finanční injekce byla součástí rozsáhlého plánu na obnovu ekonomiky unie postižené celosvětovou finanční krizí.

"Fiskální stimuly od Evropské komise a národních vlád pomohly spolu s výjimečnými opatřeními Evropské centrální banky stabilizovat ekonomiku. Lze říci, že díky nim byla recese o něco mělčí. Byla méně hluboká, než by bývala byla bez vládních zásahů," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Fiskální stimuly výrazně pomohly zmírnit negativní dopady finanční krize na evropské ekonomiky i podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka.

"Nicméně operativní prostor řady vlád omezila předchozí rozpočtová nedisciplína. To se týká i České republiky. Proto také ve srovnání s rozsahem fiskálních stimulů v USA a Číně byly balíčky evropských zemí relativně skromné," uvedl.

Nicméně podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška představuje dvousetmiliardový stimul téměř dvě procenta hrubého domácího produktu zemí EU, což je podle něj suma, která by měla být ve výkonu ekonomik vidět. "Dopad se rozprostře mezi letošní a příští rok," dodal.

Zatímco opatření jako daňové úlevy či šrotovné již mají podle Sobíška vrchol svého účinku za sebou, veřejné výdaje ve stavebnictví se projeví převážně v příštím roce. "Od roku 2011 budou ale muset země EU výrazně omezit veřejné výdaje. Kdyby se do té doby nevzpamatovala soukromá poptávka, hrozila by stagnace růstu, a to aniž by měly vlády prostor k dalším stimulům ekonomiky," popsal.

Kvůli státním zásahům jsou podle Horské evropské ekonomiky vystaveny riziku, že se trhy očistily jen zčásti a že problémy v nich přetrvají. Mohly by pak brzdit dlouhodobější růst.

Příkladem viditelného státního zásahu do ekonomiky bylo podle ní vedle šrotovného v několika evropských státech, které zmírnilo propad automobilového průmyslu, zavedení zkrácené pracovní doby zaměstnanců s náhradou části mzdy od státu v Německu.

"Zásluhou kurzarbeitu se sice zbrzdil růst počtu nezaměstnaných, ale lidé pracují méně a mzdu jim dorovnává stát. V ekonomice se sice drží pracovní místa - takzvaně se syslí pracovní síla - ale pokud nedojde k brzkému oživení, nezaměstnanost stejně vzroste, ale s odstupem času," uvedla.

Klíčové nyní podle Marka bude takové načasování kroků ke snížení rozpočtových deficitů, aby nezadusilo křehké ekonomické oživení v Evropě.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Mafie je nemorální, rozhodl evropský soud a zakázal jméno sítě restaurací

Marlon Brando ve filmu Kmotr (1972)

Značka La Mafia se sienta a la mesa (Mafie sedí u stolu) odporuje veřejnému pořádku, rozhodl ve čtvrtek soud Evropské...

ČEZ prověří možnost vstupu Bulharska do prodeje svých aktiv

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Energetická skupina ČEZ prověří možnost vstupu bulharského státu do prodeje svých bulharských aktiv společnosti...

Kdy doženeme Západ? Česko se obává úbytku peněz z EU

Přijeďte na Colours of Ostrava a poznejte toto město.

V Bruselu se na jaře naplno rozhoří debata o podobě víceletého finančního rámce Evropské unie pro léta 2021 až 2027 a...

Najdete na iDNES.cz