E.ON chce kupovat jen elektřinu z uhlí

  0:01aktualizováno  0:01
ČEZ se obává, že Němci by si do budoucna chtěli diktovat řízení celé energetické soustavy v zemi. Německý energetický gigant E.ON chce dnes s tuzemskou elektrárenskou společností ČEZ definitivně vyřešit, za jakých podmínek skončí jejich pětiletá smlouva o vývozu české elektřiny do Německa. Kontrakt má pro ČEZ vzhledem k předpokládaným ročním objemům odběru E.ON ve výši kolem 3,5 terrawatthodiny elektřiny celkovou hodnotu kolem 10 miliard korun.

E.ON firmě ČEZ podle zdrojů blízkých společnosti nabízí, že elektřinu kupovat nepřestane, pokud ovšem dostane garanci, že nepochází z jaderných zdrojů, do budoucna pak hlavně z Temelína.

Další variantou je, že E.ON celý kontrakt prodá nějaké jiné obchodní firmě. "Toto jednání s ČEZ je velmi významné. Pokud se nedohodneme na některém z návrhů, jak situaci řešit, tak už zůstává jen možnost, že smlouvu vypovíme," potvrdil jednatel E.ON Bohemia Miroslav Píše.

Vypovězení smlouvy by podle zdrojů blízkých oběma firmám znamenalo, že ČEZ zinkasuje od E.ON penále ve výši 25 procent roční hodnoty předpokládaných nákupů. Letos by šlo zhruba o půl miliardy korun. ČEZ by si však ztrátou smlouvy do budoucna silně ztížil cestu na německý trh.

E.ON začal vozit na základě kontraktu s ČEZ proud do Německa v lednu, po tlaku ekologických iniciativ a politické opozice v Bavorsku kvůli Temelínu však od nákupů upustil.

Dodávky skončily k 1. červenci, podmínky však dosud dojednány nejsou. Německá společnost podle dvou na sobě nezávislých zdrojů blízkých firmě považuje za nejpřijatelnější svůj návrh, že bude od ČEZ elektřinu odebírat dál, ale pokud určí tři certifikované uhelné elektrárny, z nichž proud půjde. To však ČEZ odmítá.

"Znamenalo by to, že někdo jiný než my bude rozhodovat o náběhu našich elektráren, čímž by se zhoršila řiditelnost celé soustavy," reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Navíc by šlo podle firmy o precedens do budoucna, protože například Jihomoravská či Jihočeská energetika, jež E.ON majetkově ovládá, pak mohou říci, že "také nechtějí elektřinu z Dukovan".

"Nepřijde za čas E.ON s tím, že nechce brát elektřinu z českých uhelných elektráren, ale jen ze svých v Německu? Kdo by poté vlastně řídil energetickou politiku státu?" otázal se Kříž.

ČEZ zatím nepřistoupil ani na návrh prodeje kontraktu jiné firmě, kterou si vytipoval E.ON. "Chtěli jsme garanci, že náš nový partner bude schopen dodržet závazky z nově uzavřené smlouvy.

Takové garance jsme od nikoho nedostali," uvedl Kříž. E.ON si podle neoficiálních informací vybral obchodní firmu Utility Acts registrovanou ve Švýcarsku. Ta se však ČEZ nelíbí hlavně proto, že má mít personální napojení na jeho vlastní bývalé vedení.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Lego vyhrálo v Číně další soud, jeho stavebnice kopírovaly čtyři firmy

Čínská stavebnice Lepin podle soudu kopírují dánské Lego

Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle...

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Od větrníků přes naftu až ke kotelně. ČEZ investuje ve velkém

ČEZ má v Německu také větrníky, aktuálně s instalovaným výkonem 133 megawatt....

Společnost na výrobu syntetických paliv nebo topení pomocí datového centra. To je jen několik z řady projektů, do...

Najdete na iDNES.cz