12:57

V Karlových Varech měli hospodští a restauratéři v souvislosti s ostrým startem elektronické evidence tržeb pouze dílčí problémy. Byly zapříčiněné hlavně softwarovými mouchami systému.

„Ráno při aktualizaci nám celý systém spadl. Déle než týden jsme pracovali na tom, abychom měli na všechny položky samostatnou ikonu, to vše teď zmizelo,“ zoufala si nad elektronickou kasou Kateřina Řežábková, provozovatelka restaurace Panoptikum. Kvůli softwarové chybě přišla dočasně i o certifikační protokol, takže první den vydává účtenky bez FIK. „Máme 48 hodin na to, abychom to napravili. Náš ajťák už je na cestě,“ dodala provozovatelka restaurace.

Obdobné problémy při aktualizaci software zaznamenali i v nedaleké restauraci Verona. „Ale dokázal jsem si s tím poradit,“ komentoval situaci Ivan Novotný, provozní restaurace.

12:52

ODS přinesla na tiskovou konferenci účtenku motivovanou startem projektu elektronické evidence tržeb - ovšem v obří velikosti. Náklady celého projektu pro daňové poplatníky vyčíslila ODS na 3,87 miliardy korun. „Ukazuje se, že vše, před čím jsme varovali, se naplňuje,“ uvedl šéf strany Petr Fiala.

01.prosince 2016 v 12:34, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 12:52

ODS: Živnostníci, vydržte! EET zrušíme! https://t.co/tfeRUTaljv https://t.co/rM2XjEHYs0

12:52

Číšník Tomáš Lang z podniku Bowling ve Znojmě se s EET sžil. „U nás je všechno v klidu, protože tady používáme elektronickou kasu už několik let, už před tím jsme mohli na vyžádání tisknout účtenky, jen tam nebyl kód pro finanční úřad - nyní už ano. Takže u nás se na obědy nečeká a ani jsme nezdražili.“

Podle něj je jediné negativum velká spotřeba papíru na účtenky. Jak podotkl, náklady EET pro tak velikou provozovnu jsou mnohem vyšší než uváděných pět tisíc korun. Podle něj také musí zákazníci počítat s určitým zdržením. „Pokud bude chtít každý účtenku, tak se zpomalí servis na place, protože musíme pořád běhat každému zvlášť pro účtenku za barem,“ dodal.

12:47
01.prosince 2016 v 12:44, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 12:45

Kavárna Liberál dnes. #eet https://t.co/XHXcIhpJyU

12:41

Majitel restaurace Srub Ondruš František z Hodonína se s EET pasuje už skoro měsíc. „Jsem na hranicích, kde se překrývají signály, což mám potvrzeno správcem sítě. Týkají se mě všechny turnusy zavádění EET - tedy dnes, v březnu 2017 i roku 2018. Tři dny jsem zjišťoval, co mám evidovat, jak naložit se zálohou 20 korun na půllitr od piva, jestli evidovat i to, že zákazník si vezme zboží s sebou a nekonzumuje ho v restauraci,“ jmenuje jen část otázek, které směřoval na finanční úřad a náklady na všechny zákonné povinnost odhadl na desítky tisíc korun.

12:30
01.prosince 2016 v 12:20, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 12:31

Další účtenka v rámci #EET, která nejde přes web ověřit, klidně si to zkuste: https://t.co/9P5XcsChAP https://t.co/6ShnN6IIJQ

Zkoušeli jste si už ověřit svoji účtenku dle EET? My ověřovali tuto a podobně jako autor tweetu neúspěšně.

12:20

Růst cen poledních menu hlásí zpravodajové iDNES.cz z restaurací v celé republice, i když to neplatí o úplně všech navštívených podnicích. Někde provozovatelé zdražili symbolicky, třeba Velvet v centru Pardubic o dvě koruny. Častěji ale cena stoupla výrazněji, někde o deset i více korun.

„Například v Radniční restauraci na Masarykově náměstí v Jihlavě zdražili, ale pouze polední menu a to v průměru o devět korun. Prý mírně zdražují každý rok v létě, ovšem tentokrát to nechali až na začátek prosince, jelikož věděli, že kvůli EET budou v tuhle dobu zdražovat i ostatní restaurace v centru města,“ popsala další jev zpravodajka z Vysočiny.

Evidenci tržeb jako jednu z příčin vyšších cen zmiňuje ve svém jídelním lístku i pizzerie v Sukoradech na Mladoboleslavsku, která své pokrmy rozváží také do okolí. „Z důvodu neustálého zvyšování cen spotřebního zboží, zvyšování nákladů na provoz a zvýšení nákladů díky EET jsme byli nuceni přistoupit ke změnám v ceníku,“ uvádí provozovatel.

12:05

Jednou z restaurací, která aktuálně skončila, je zavedený podnik Coqpit v židovské čtvrti v Třebíči. Měl dobrou pověst, výborně se tam vařilo. Nyní jsou ale dveře zavřené, a už to tak zůstane. „Příchod EET byla poslední kapka, která mě utvrdila v rozhodnutí, že po pěti letech budování jména už to pro mě osobně přestává dávat smysl. Chci se věnovat jedné věci pořádně, tedy kuchařině na úrovni. Ne se navíc ještě topit v další a další administrativě,“ řekl Radek Kuhweg, provozovatel a šéfkuchař tohoto již zrušeného podniku.

11:51

Ani podniky v Českých Budějovicích zatím problémy s EET nehlásí. Většina živnostníků byla na aplikaci mechanismu pro evidenci tržeb připravená. Řada z nich se shodla, že elektronická pokladna pro ně žádnou zásadnější změnu neznamená kromě toho, že museli do jejího nákupu a dalšího potřebného vybavení investovat i desítky tisíc korun.

„Vzhledem k tomu, že naše společnost provozuje restauraci a hotel, museli jsme si pořídit systém, který bude propojovat oba podniky, koupit další počítače a tiskárny. Celkově ty náklady dělají zhruba 40 000 korun,“ řekl Tomáš Hosnedl z českobudějovické společnosti, která mimo jiné provozuje restauraci Naše farma a hotel Residence U Černé věže.

Dodal, že kvůli pořízení elektrické pokladny ceny měnit nehodlá. „Zákazníka nezajímá, že máme kvůli tomu vyšší náklady a já se mu ani nedivím. Navíc pokud bychom zvedli cenu v případě hotelu, mohli bychom o některé klienty přijít,“ uvedl Hosnedl.

11:39
  • Ministr financí Andrej Babiš prověřoval ve čtvrtek ráno ostrý start EET v...
11:35

Na pražském Žižkově o elektronické evidenci tržeb ví. Staví se k ní ale po svém. V jednom z tamních podniků na EET nejsou připraveni vůbec. „V dubnu,“ odpověděl na žádost o vydání účtenky barman z tamního podniku.

Podobně tomu bylo i v dalším z vyhlášených žižkovských barů s otevírací dobou od časného rána. Hostům, většinou štamgastům, tam nalévali bez účtenky. Výčepní podle svých slov čeká na dodání pokladny, kterou dodavatel nestihl přivézt včas. Kurýr jedné z místních restaurací o nové povinnosti pro změnu ani neví. „Já od rána dovážím, nevím, co to je,“ odpověděl na dotaz ohledně EET.

11:28
  • EET protest

Přestože pekařství se EET v první vlně ještě netýká, vyvolává nevoli i mezi těmito podnikateli. Jablonecké Pekařství Šumava proto dnes demonstrativně mezi 11. a 12. hodnou uzavřelo svoje pobočky. „Už zase vrchnost vyvolává třídní nenávist vůči podnikatelům a živnostníkům,“ hlásá informační cedulka na dveřích.

11:26

Poslanci TOP 09 přišli do práce s účtenkou pro Babiše na klopě

přečíst článek
11:14

V pražské hospodě U starý svině vydávají účtenky od 14. listopadu. Komplikace je to podle majitele Jaroslava Zahradníka minimální, zdražit nemusel.

„Principiálně proti tomu nejsem, ale vadí mi, že všichni musí být na internetu, že to není pro všechny a pro všechny najednou. Kasa stála 9000 , dostal jsem od státu 5000 Kč, navíc musím platit internet. Proč musím platit já za státní správu?“ ptal se. Nejvíce mu ovšem vadí to, že na každé účtence musí být DIČ, což je jeho rodné číslo. „Každý ho má znát?“ doplnil.

11:12
  • Rychlost odezvy EET. Jak evidence tržeb funguje, můžete sledovat i vy na webu...
11:07

Paralelní Polis, nezisková organizace nazývající sama sebe kryptoanarchistickým institutem, vyzývá k bojkotu a ostře kritizuje celou myšlenku EET. Iniciativu založila skupina Ztohoven, která propaguje například používání virtuální měny bitcoin.

„Systém EET pokládáme za reálný nástroj centralizované kontroly občanů ze strany státu. Centrálně ukládané informace o každém uskutečněném obchodu mohou být v budoucnu plošně zneužívány a souhrnná data o zákaznických preferencích představují drastický zásah do soukromí všech občanů,“ píše se v prohlášení Paralelní Polis.

Iniciativa se proto rozhodla k bojkotu EET. „Tímto prohlašujeme bojkot vůči systému centrální ekonomické diktatury EET a vyzýváme všechny občany České republiky, aby dělali to samé.“

11:00

Ve středu večer natočil poslední pivo, rozloučil se s posledními hosty a zamkl dveře od hospody. Definitivně. Hospoda ve škole v Jabloňově, v malé vesničce u Velkého Meziříčí, po téměř pěti letech ukončila svou činnost. Důvodem je podle provozovatele Petra Dvořáka zavedení elektronické evidence tržeb.

„Jsme malá venkovská hospoda, kam přišlo večer šest chlapů. O víkendu vytočím tak jeden sud piva a tržba je tak tři až čtyři tisíce. Nemá pro mě vůbec význam pořizovat si tyhle nové technologie. Pokladna by mi sebrala veškerý zisk,“ vysvětluje. Podle starosty obce Pavla Švece je to škoda. Utrpí tím spolkový život v obci. „Scházeli se tam nejenom místní, ale i lidé z okolí, slavili se tam narozeniny, hasiči tam měli schůze,“ líčí.

10:56

Text na účtence, kterou dnes na klopě nosí poslanci TOP 09: Náklady spojené se zavedením EET - 20.000,- + měsíčně 480,-. V prvních dvou letech stojí provoz EET 1.313,- měsíčně! Zamyslete se, proč kavárny, restaurace a hospody zdražily, až půjdete k volbám.

01.prosince 2016 v 10:53, příspěvek archivován: 01.prosince 2016 v 11:33

Všichni poslanci TOP 09 mají v první den rozjezdu elektronické evidence služeb na oblecích připevněnou účtenku pro ministra @AndrejBabis. https://t.co/v8KhR8YChA

10:50

Se zajímavým řešením přišli v obci Mahouš u Netolic na Prachaticku. Hospoda je tam v budově obecního úřadu a je doslova kulturním srdcem vesničky.

„Schází se tu hasiči. Je v zájmu obce, aby to fungovalo dál. Na takové malé vesnici nejsou tržby moc velké. Pokud tu hospodu chceme, tak ji musíme nějakým způsobem podporovat. Kdybychom dali nájem jako ve městě, tak tady nikdo nebude,“ řekl místostarosta Jan Čejka. Proto se obec rozhodla, že elektronickou pokladnu koupí ze svého. „Pokud by současná šenkýřka, která tam je a platí nám nájem, odešla, kasa tam zůstane a další, kdo přijde, tak ji tam bude mít,“ dodal.

10:42

Tři restaurace v Radlické ulici na pražském Smíchově ode dneška zdražují shodně přibližně o patnáct korun za jídlo v poledním menu. Jednou z nich je i značková restaurace plzeňského Prazdroje Tradice.

Ta už dříve měla v provozu elektronické pokladny i zavedený internet. „Kvůli EET jsme ale systém museli aktualizovat. I když jsme od výrobce dostali pokladny se slevou, tak nás to celé vyšlo na 120 tisíc korun,“ říká majitel restaurace Martin Veselý s tím, že navíc ještě musí platit nový měsíční paušál 2,5 tisíce korun.

Velká restaurace, ve které bývá v poledne problém sehnat stůl, byla plátcem DPH už předtím. V tomto ohledu by pro ni tedy zavedení elektronické evidence tržeb nemělo představovat žádné odvody navíc. „Dříve byly ale zákony nastavené jinak,“ říká Veselý s tím, že například s dodavateli šlo dojednat lepší ceny, což podle něj s nutností evidence už nebude možné. EET podle něj není jediným faktorem, který nyní tlačí ceny vzhůru. „Je obecně špatná situace na pracovním trhu, nejsou lidi. To naše náklady taky zvyšuje,“ dodává.