Kavárna Paralelní Polis v Holešovicích. Vedení podniku odmítá EET (1.12.2016).

Kavárna Paralelní Polis v Holešovicích. Vedení podniku odmítá EET (1.12.2016). | foto: Paralelní Polis

Na pokutu kvůli EET možná uděláme sbírku, zní z kavárny bojkotující systém

  • 808
Kavárna v pražských Holešovicích Bitcoin Coffee, která od začátku veřejně prohlašuje, že se elektronické evidenci tržeb (EET) nepodřídí, má za sebou první kontrolu z finančáku. Podniku hrozí pokuta a jeho spoluzakladatel uvažuje, že by na sankci mohl uspořádat třeba i veřejnou sbírku.

„Pokud bychom ve správním dostali pokutu, v úvahu přichází veřejná sbírka. Pokud by věc došla tak daleko, že finanční úřad spolek provozující kavárnu zruší, řešením může být přesun kavárenských aktivit na nový spolek,“ říká Pavol Lupták, spoluzakladatel spolu Paralelní Polis, který provozuje kavárnu Bitcoin Coffee v pražských Holešovicích.

Uskupení Paralelní Polis odmítá elektronickou evidenci tržeb z principu, stejně jako celé státní zřízení, a je propagátorem alternativní měny bitcoin. V lednu do kavárny přišla daňová kontrola a nyní spoluzakladatelé čekají, jak se k věci vyjádří, což může trvat několik týdnů (psali jsme zde).

„Zatím proběhlo 4 295 kontrol EET, v 398 případech bylo zjištěno nějaké pochybení,“ říká mluvčí finanční správy Linda Paterová. Nejčastěji kontroloři nedostali účtenku, případně podnik účtenku neposlal do centrálního systému nebo v provozovně chyběla informační tabule s textem o povinnosti evidovat tržby. V 50 případech provozovna nepoužívala pokladnu EET.

GRAF: Jak funguje EET

Aktuálně vede finanční správa s podnikateli 401 správních řízení, žádné pokuty zatím nepadly. Hrozí jim pokuta až půl milionu korun, případně zavření provozovny. Trestat se bude dle závažnosti porušení a jeho případného opakování.

Klub je bezpečný přístav

Paralelní Polis přitom není jediná, kdo EET úmyslně bojkotuje. Roman Čarek ještě loni podnikal jako živnostník a provozoval v Praze a v Litomyšli kavárnu Café kafíčko Míšeňská. Před zavedením EET přeměnil své podnikání na spolek a kavárnu s manželkou provozuje dál jako klub, který obsluhuje jen členy. „Inspiroval jsem se případem dámy provozující klub, kterou jsem viděl v televizi,“ říká Čarek. Každý návštěvník se při své první návštěvě stane členem klubu a dostane členskou kartu.

O tom, že se pohybuje na hraně, Čarek ví. Kontrolu státu pomocí EET považuje za nepřiměřenou. Navíc podle něj evidence účtenek zdržuje provoz kavárny a vyžadovala by zaměstnance navíc, což si nemůže dovolit.

Veřejně prospěšné organizace – spolky, které provozují podnikatelské aktivity jako vedlejší činnost, podle zákona tyto příjmy evidovat nemusí, a tedy ani vydávat účtenky. Bude záležet na tom, jak svůj postoj obhájí před finančním úřadem.

Klubové pivnice, kde se čepuje pivo bez účtenek, už existují delší dobu. Zřejmě nejznámější je Klub labužnických pohodářů, který ve Vrbce v Posázaví založila Dagmar Krylová a který inspiroval i Romana Čarka. Případy, kdy by živnostenský úřad konstatoval nedovolené podnikání takového klubu, případně kde by finančák doměřil daně, zatím známy nejsou.