On-line reportáž

18:20

Vážení čtenáři, dnešní online speciál ke startu druhé vlny EET končí. Po půlnoci server iDNES.cz vydá souhrnou reportáž i s ohlasy z regionů.
Redakce Vám i s krajskými reportéry přeje klidný zbytek večera.

18:15

Podnikatelé řeší, kdy si budou moci odečíst slevu na dani z příjmů ve výši 5000 korun, která souvisí s pořízením EET pokladny. „Nezáleží, že byla pokladna pořízena o rok dříve, než musí začít evidovat. Uplatnit si ji v daŇovém přiznání ale bude mít až v roce, ve kterém podle zákona o EET spadne do povinnosti evidovat,“ říká Jana Janoušková, daňová specialistka poradenské firmy Kodap.

„Sleva bude činit 5 000 Kč bez ohledu na to, jaké skutečné náklady poplatník na pořízené zařízení vynaložil. Výši slevy není třeba nijak prokazovat,“ dodává.

18:00

Největší maloobchodní řetězec v republice - Skupina COOP - byl podle svého předsedy Pavla Březiny na elektronickou evidenci tržeb včas připraven. „Je možné, že podvádět se bude i po zavedení EET dál,“ říká Březina. Někteří prodejci totiž podle něj mají přichystané dvě pokladny. Je ale přesvědčen, že evidence tržeb za úbytek prodejen na venkově nemůže.

Prodejny nám neničí EET, ale vylidňování obcí, říká šéf družstev COOP

přečíst článek
17:46
 • Karel Klouček, řezník a uzenář z Raspenavy na Liberecku. / Autor: Ota Bartovský, MAFRA

„Je to největší kravina 21. století a už jsem to psal i panu Babišovi,“ říká o EET Karel Klouček, vyhlášený řezník a uzenář z Raspenavy na Liberecku.

„Chtěl bych přímo jeho vidět, jak někde kmitá v hospodě plné lidí a do toho všeho ještě bude tisknout účtenky. Efekt toho celého bude nulový. Navíc hromada lidí bude dělat chyby a finanční správa se s nimi mazat nebude, ta dává flastry za všechno. Hlavně se mi nelíbí, že je to systém, který automaticky předpokládá, že všichni jsou lumpové. Dělají z nás blbce a otroky – však uvidíme po volbách. Mimochodem, původní rozpočet na tři kasy pro naše prodejny byl dvě stě deset tisíc. Já ale nejsem padlý na hlavu a tak řešíme EET přes bankovní terminál, což stojí devadesát devět korun na měsíc,“ dodává muž, jehož debrecínka dostala od Libereckého kraje titul Regionální potravina roku.

17:31

Finanční ani Celní správa nepočítá s obdobím „hájení“ a nikomu nedoporučujeme na něj spoléhat. „Naší povinností je zajistit dodržování zákona od prvního dne. Kontrolní nákupy u obchodníků bude provádět Finanční správa ve spolupráci s celníky od 1. března. Vzhledem k tomu, že kontrolní nákup v obchodě je mnohonásobně rychlejší, než kontrolní nákup v restauraci, půjde o stovky akcí denně, a to napříč celou republikou. Je vyloučeno, aby poctivě evidující byli v nevýhodě. To by popřelo základní myšlenku celého projektu,“ vysvětlil v pondělí generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500 000 korun nebo uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

17:14

Provoz elektronické evidence tržeb (EET) se po dnešním zapojení obchodníků obešel bez výpadků a jeho provoz je plynulý. Průměrná doba odezvy se pohybuje pod desetinou vteřiny. Finanční správa o tom informovala na portálu etrzby.cz. Aktuálně eviduje podle mluvčí Petry Petlachové zhruba 303 milionů vydaných účtenek a 116 000 evidujících podnikatelů z první i druhé fáze EET.

Ani server Hlídač EET, který nezávisle monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET, zatím nehlásí žádné problémy ohledně systémů shromažďujících údaje o tržbách. Pouze odpoledne mezi 13:00 a 14:00 zaznamenal výpadek informačního portálu etrzby.cz.

17:00

Bohumil Rosenkanz, který prodává fototechniku, příslušenství a zajišťuje fotografické služby, má ve věci EET jasno: „V mém oboru to vůbec ničemu nepomůže, tedy co se týká fotografických služeb. Naopak, je to pomalá a tichá likvidace drobných a malých živnostníků. Kdyby se o to zajímal někdo z právního hlediska, tak výrok, že ‚Všichni kradou‘ je napadnutelný a stát si počíná přesně opačně, než by měl. Místo, aby v odůvodněných případech prokázala, že podnikatel krade, tak mu podnikatel bude dokazovat, že nepodvádí. EET je věc, která ze mě automaticky dělá podvodníka a naprosto mě uráží.“

16:30

Věra Musilová ze Znojma z květinářství U levandule přínos EET nevidí: „Pro nás se nic nemění, přiznávali jsme vždycky všechno, ale kdo šidil, bude šidit dál, všechno se dá obejít. Osobně v EET přínos nevidím. Znám spoustu živnostníků, kteří měli malou kavárničku nebo obchod jako přivýdělek na pár hodin denně, a museli zavřít a vůbec se jim nedivím. Hlavně jde o věkovou skupinu 55 plus.“

16:14

V obchodě Playcentrum na pražském Andělu si se systémem poradili po svém. „Nejdřív jsme měli jiný pokladní systém, ale byl pro nás moc složitý, tak jsme přešli zpátky na náš starý - pokladnu SQL - a vedle toho budeme mít systém, který nám bude vydávat přímo EET účtenky. Nestálo nás to skoro nic, jen práci ajťáka. Pokladnu jsme si pořídili už před pár lety a tehdy stála kolem patnácti tisíc. Kdybychom ji neměli, teď by nás všechno dohromady vyšlo asi na dvacet tisíc korun,“ popisuje prodavač Thomas Třešňák (na fotce vpředu) redaktorce MF DNES Kateřině Havlické.

„Už předtím jsme vydávali účtenky, takže to pro nás není moc velká změna. Asi s tím bude trochu víc práce, ale jinak si nemyslím, že by to pro nás byl větší problém,“ dodává jeho kolega David Bareš (na fotce vzadu).

 • Prodavač obchodu Playcentrum na Andělu Thomas Třešňák (na fotce vpředu) a jeho kolega David Bareš (na fotce vzadu) (28. února 2017) / Autor: Kateřina Havlická, iDNES.cz

15:53

Zaskočeni byli i v libereckém centru pro malé děti. I když je neziskovou organizací, provozuje rovněž komerční činnosti. „Na živnost provozujeme školku, máme také malý obchod a kavárnu a zajišťujeme také hlídání dětí. To jsou všechno vedlejší činnosti a kvůli nim spadáme pod EET. Zjistili jsme to minulý týden v pátek, takže je to takové nečekané překvapení,“ prohlásila Karla Činčalová, ředitelka Centra generace, které provozuje mateřské centrum Krteček v centru města.

Včera šla tedy kupovat EET pokladnu. „To celé nás bude stát odhaduji tak patnáct tisíc korun. Je to zásah, ale nejsme zase tak malé centrum, abychom si to nemohli dovolit,“ dodala. Zatím prý od klientů nepřijímají žádnou hotovost, do té doby, než přejdou na elektrickou evidenci tržeb. „Nemohli bychom jim dát účtenku. Naštěstí ale máme dobré klienty, kteří se nám snaží vyjít vstříc a počkat s platbami, než to vyřešíme. Tak do týdne už budeme plně pod EET,“ sdělila Činčalová.

15:35

„Druhá vlna EET odstartovala dle našich dosavadních zkušeností bez větších obtíží. Až na drobné výjimky jsme za více než 14 hodin ostrého provozu nezaznamenali u našich zákazníků žádné komplikace s připojením do systému EET,“ sdělil Martin Dvořák, obchodní ředitel společnosti Bizerba, dodavatele váho-pokladen pro EET.

„Zaznamenali jsme ovšem zvýšenou poptávku po telefonické podpoře, kdy zákazníci potřebují pomoci s výkladem zákona, např. co evidovat a co ne, jak postupovat při vrácení zboží, jak se to odrazí v EET apod. Plošně jsme ovšem na trhu zaregistrovali problémy s internetovým připojením,“ dodal.

15:28

Podle majitelky obchodu v Praze a blogerky Dieu Huyen Tranové asi malé vietnamské večerky po EET trochu zdraží. „My konkrétně nezdražíme, protože naši dodavatelé mají doporučené ceny zboží, ale myslím, že Vietnamci, kteří mají obchody na vesnici, mírně zdraží. Rozpočty už měli i tak napjaté a teď musejí pokrýt i náklady na pokladny,“ odhaduje Tranová.

15:14
 • Cyklistický Vobchůdek Kudrna v blízkosti brněnského hlavního nádraží vůbec neotevřel. Při své omluvě zákazníkům se inspiroval u ministra financí Babiše (1. března 2017)

  Cyklistický Vobchůdek Kudrna v blízkosti brněnského hlavního nádraží vůbec neotevřel. Při své omluvě zákazníkům se inspiroval u ministra financí Babiše (1. března 2017) / Autor: Tomáš Znamenáček

15:06
 • Druhá vlna EET platí i pro obchodníky v pražské tržnici Sapa (1. března 2017)

  Druhá vlna EET platí i pro obchodníky v pražské tržnici Sapa (1. března 2017) / Autor: Petr TopičMAFRA

15:04

Povinnost evidovat elektronicky tržby může zmařit podnikání lidem s těžkým zrakovým postižením, upozorňuje ostravská nezisková organizace Kafira. Nemohou totiž používat pokladny, které nejsou vybaveny Braillovým ani hlasovým výstupem a ovládají se pouze dotykem. Zákon jim přitom nedává šanci na výjimku.

EET pokladny zapomínají na nevidomé podnikatele, upozorňuje neziskovka

přečíst článek
14:54

Redaktor MF DNES Jan Pánek přinesl další postřehy z Brna. Problematické místo je zejména podchod pod Hlavním nádražím, kde se nachází mnoho prodejců nejrůznějšího zboží. V některých obchodech nejsou vidět žádné pokladny. Pokud se například vietnamských prodejců zeptáte, jestli něco o EET vědí, zpravidla nerozumí nebo to aspoň předstírají. Na vyžádání účtenky reagovala jedna prodavačka slovy: „Dnes ne, zítra.“ Dále se o EET odmítla bavit.

14:46

Hned za vrátnicí tržnice SAPA v Praze-Libuši existuje speciální obchod pro Vietnamce, který dodává pokladny pro elektronickou evidenci tržeb. Jeho provozovatel bohužel moc dobře česky neuměl, když mu reportér MF DNES volal.

 • Speciální obchod pro Vietnamce, který dodává pokladny pro elektronickou evidenci tržeb (1.března 2017)

  Speciální obchod pro Vietnamce, který dodává pokladny pro elektronickou evidenci tržeb (1.března 2017) / Autor: Jakub Pokorný, MF DNES

14:37

Na další vlnu EET se připravovali i vietnamští prodejci v Karlových Varech. Ještě v úterý se v prodejně v Drahovicích zaučovala celá rodina, která v obchodě pracuje. Při dnešní cestě do práce už tak lidé neměli problém nakoupit si svačinu. „Chcete účtenku,“ ptali se poctivě při každém nákupu.

14:28

Redaktorka MF DNES Zlata Bauerová přinesla postřeh z brněnských ulic. Ty nejsou k EET vždy úplně vstřícné: “Zdržuje to, zbytečně dvojí ťukání,“ stěžuje si řezník Marek Wünsh z masa a uzenin na Minské třídě v brněnských Žabovřeskách. „Někteří zákazníci se o to zajímají, po vydání následuje otázka, která účtenka je ta Babišova,“ dodává.

„Jsme na EET tratní, musíme platit daň, ale nemáme si ji kde odečíst, když nakupujeme od neplátců daně,“ zlobila se prodavačka v brněnském antikvariátu.

“Jen s hrůzou čekáme, co si na nás živnostníky ještě vymyslí. Mám tu pokladnu s tabletem první den, ještě, že už dva roky používám dotykový chytrý telefon, jinak bych ani nevěděla, co s tím,“ říká Rita Abrahanyam, která provozuje malý krámek se smíšeným zbožím v Rudišově ulici v Masarykově čtvrti.

14:14

Proti druhé vlně EET vytáhla opoziční ODS, která ji rovnou přirovnala ke zkáze.Najdete na iDNES.cz