14:07

Předseda řetězce maloobchodů COOP Pavel Březina odpovídal na otázky redaktora MF DNES k EET. „Dodavatel, který objíždí malé prodejny, mi říkal, že v některých jsou vybaveni dvěma pokladnami – tou původní a novou, připravenou na EET. Je pak otázka, zda přes tu novou nebudou evidovat jen část tržeb,“ zpochybnil účinnost EET vzhledem k zamezení nekalé konkurence.

A jak na to zareagují zákazníci, pokud nedostanou účtenku? „Myslíte ty staré babičky? Asi bude třeba rozlišovat, komu to dáte, a komu ne. Nedělám si iluze, že by to kontrolní orgány dokázaly postihnout a někomu to prokázat.“

14:04

Nejstarší a nejznámější liberecké knihkupectví, které sídlí v historickém centru v Pražské ulici, dnes vytáhlo do boje proti EET. Fryčovo knikupectví nyní na účtenky píše: „EET? Neschopný stát obtěžuje nás poctivé jen proto, že neumí najít a kontrolovat menšinu nepoctivých.“ A vyvěsilo rovněž vysvětlení, proč považuje EET za omyl. Podle Martina Fryče se, kromě jiného, „zvětšuje objem plošného státního dozoru a riziko úniku informací.“

  • Nejstarší a nejznámější liberecké knihkupectví, které sídlí v historickém...

    Nejstarší a nejznámější liberecké knihkupectví, které sídlí v historickém centru v Pražské ulici, vytáhlo do boje proti EET (1. března 2017) / Autor: Martin Fryč

13:49

David Kladruba, ředitel závodu Hamé v Kunovicích, zatím o žádném problému s EET neví: „Systém jsme zapojili už v pondělí, ode dneška běží ostrý provoz. Řešili jsme to na více prodejnách, kde prodáváme především zboží Hamé.  Dnes je ale středa a tolik lidí zatím nechodí. Větší prodeje budou ve čtvrtek a v pátek a hlavně po výplatě. Takže zatěžkávací zkouška přijde za týden dva, to bude největší nával zákazníků. Uvidíme, jestli nevzniknou problémy, když bude více požadavků.“

13:42

Část internetových obchodů na EET zareagovala zrušením možnosti platit za zboží kartou. „Je tu určitá skupina menších e-shopů, pro které platba kartou tvoří nevýznamnou část tržeb a raději ji zruší,“ říká šéf Asociace pro elektronickou komerci, která obratově zastupuje většinu trhu. Podle něj to však nemusí nic znamenat. „Spousta e-shopů má platbu kartou třeba za pět dní a nejsou jako restauratéři povinni zaevidovat tržbu hned první den,“ dodal. Jiní podnikatelé zase zareagovali zrušením plateb v hotovosti. 

01.března 2017 v 10:44, příspěvek archivován: 01.března 2017 v 13:40

Dnes jsme ve firmě přestali přijímat hotovost #EET

13:35

Autentizační údaje si podle informací z Finanční správy vyzvedlo zhruba 113 000 podnikatelů. Původně přitom odhadovala, že by se měla druhá vlna týkat až 250 000 subjektů. „Ty údaje, které Finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce,“ poznamenal k rozdílu v počtech Babiš. Je přesvědčen o tom, že stejně jako v první vlně bude i po spuštění druhé vlny EET dál žadatelů o autentizační údaje přibývat.

  • Ministr financí Andrej Babiš navštívil 1. března v Harrachově obchod se...
  • Ministr financí Andrej Babiš navštívil 1. března v Harrachově obchod se...
  • Andrej Babiš EET

EET by měla do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun a nižší počet zapojených podnikatelů na tom podle Babiše nic nemění. „Sestavovaly se konzervativní odhady,“ dodal ministr financí.

13:24

Koho se týká druhá vlna EET: jeden řezník vám účtenku dá, druhý nemusí

přečíst článek
13:21

Redaktorky MF DNES Ivana Solaříková a Markéta Dušková se dotazovaly na jižní Moravě, jak podnikatelé vnímají druhou vlnu EET. Podnikatel Otto Bouda ze Znojma pod hlavičkou „Bouda 1883“ vyrábí spolu s manželkou marmelády, džemy a zavařují atd. a následně je prodávají.

EET pokladna je stála asi 8 tisíc korun. „Zprovoznění a nahrání programů vyšlo na zhruba dva tisíce. Už nám ale říkala účetní, že kvůli všemu papírování s EET zdražuje služby o čtvrtinu. Jsou to tedy v podstatě desítky tisíc korun navíc,“ říká Bouda. A EET považuje za pokračování února 1948: „Malí živnostníčci jsou jen likvidováni jinými prostředky. Stojí to peníze a je to značná komplikace.“

A podobně kritická je i Taťána Šálková z Břeclavi, která vlastní Textil Petra: „Zdá se mi, že tyto věci vymýšlí lidé, kteří nepodnikají a nikdy nepodnikali. Kdyby podnikali 25 let jako já, spíše by přemýšleli, jak by podnikatelům pomohli. Ale nikdo na nás nehledí.“

13:07
01.března 2017 v 12:40, příspěvek archivován: 01.března 2017 v 13:07

Dnes jsem vyzkoušel #EET v praxi -> v pekárně je zpoždění na zákazníka asi 5-10 sekund. Ve frontě to poznáme všichni. #etrzby https://t.co/ll8Qy2sMAQ

12:57

Do systému EET se dnes zapojila i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února poštovna vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu testovala a na provoz EET školila personál, ČTK to řekla Daniela Blahová z poštovny.

Provozovatelé poštovny mají obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí za den. Z minula mají zkušenost, že čím více je na Sněžce turistů připojených na internet, tím je internet pomalejší. „Vše ale zjistíme až v hlavní sezoně,“ uvedla Blahová.

Její dřívější obavy z toho, že lidé budou účtenky na Sněžce ztrácet nebo zahazovat a vrchol hory tak bude zaneřáděný poletujícími papírky, se při dosavadním zkušebním provozu nenaplnily. „Lidé prostě účtenky za kafe či párek v rohlíku nechtějí,“ řekla Blahová.

12:41

Na problémy s EET narazila redaktorka iDNES.cz v minimarketu na Praze 9. V provozu je zde úplně nová, masivní pokladna, ale i ta stará. Prodavačka něco ťuká do nové pokladny, ale účtenku nevydá. Při žádosti o účtenku si vyžádá všechno zboží z tašky zpátky na pult a pomocí skeneru ho začne napípávat.

Jenže snaha je zřejmě marná, zve si na pomoc majitele obchůdku, skener prý nefunguje. A internet prý také ne. Obchodník demonstrativně vyndavá a zandavá flashku s mobilním internetem do pokladny. Nakonec zákazník dostane účtenku ze staré pokladny bez kontrolních kódů, na kterou obchodník obřadně otiskne firemní razítko.

12:35

„Zatím to funguje dobře, neměli jsme problémy. Chceme věřit, že to pomůže narovnat prostředí. Jsme ale v Čechách, kde se na všechno dá najít protilék,“ říká liberecký podnikatel Jan Vereščák, majitel firmy na výrobu a prodej vlajek Libea. „Začali jsme trénovat už dřív, abychom byli připravení. Pořízení dvou pokladen nás přišlo na 15 tisíc bez DPH, k tomu ještě další menší náklady jako pořízení kotoučků, zhruba do pěti tisíc,“ vypočítal.

  • Liberecký podnikatel Jan Vereščák, majitel firmy na výrobu a prodej vlajek...

    Liberecký podnikatel Jan Vereščák, majitel firmy na výrobu a prodej vlajek Libea (1. března 2017) / Autor: Ota Bartovský, MAFRA

12:30

Opatření z dílny ministerstva financí má své zastánce i odpůrce. Redakce iDNES.tv proto do středečního Rozstřelu, který vysíláme živě ve 12:30, pozvala zástupce obou táborů. Pro EET se vysloví Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Ohlašovací povinnost se naopak nelíbí podnikateli Radomilu Bábkovi, který se zaměřuje na poradenství.

Systém EET nikdo nepotřebuje, řekl v Rozstřelu odpůrce evidence tržeb

přečíst článek
12:25

V Plzni na Slovanské třídě poblíž křižovatky s Papírnickou ulici k EET sympatie rozhodně nechovají. Podobné nápisy se zde objevují již několik měsíců.

  • V Plzni na Slovanské třídě poblíž křižovatky s Papírnickou ulici k EET sympatie...
  • V Plzni na Slovanské třídě poblíž křižovatky s Papírnickou ulici k EET sympatie...
12:16

„Nemám žádné zprávy, že by systém nefungoval. Odhady ministerstva financí nyní hovoří o tom, že by ročně mělo získat 4 miliardy korun a to je ještě konzervativní odhad,“ řekl Andrej Babiš během návštěvy prodejny Sport Čermák v Harachově, kde si také koupil čepici za 1200 korun.

„Hlavním problémem v první vlně nebyl jednorázový nákup pokladny, ale to, že byli zaměstnanci zvyklí na minimální mzdu a zbytek dostávali načerno. Nyní musí platit odvody a to některým vadí,“ dodal Babiš.

Majitel prodejny David Čermák sdělil, že s EET žádné problémy nemá. Navíc vlastní i penziony, a tak musel řešit elektronickou evidenci již v prosinci.

12:04

Finanční správy je možné se oficiálně dotázat, tržby z jakých svých činností a od kdy má podnikatel evidovat. „Počet žádostí o takzvané závazné posouzení bylo k 27.2. podáno 823, vyřízeno 441,“ uvedla mluvčí GFŘ Petra Petlachová.

Je možné také žádat o evidování v tzv. zjednodušeném režimu, což se dá využít tam, kde je špatné připojení k internetu. Znamená to, že všechny účtenku musí pokladna do sytému elektronicky nejpozději do pěti dní od vydání. Podle statistik z 27. 2. 2017 bylo od 1. 9. 2016 přijato 589 žádostí o povolení evidovat ve zjednodušeném režimu, povoleno zcela nebo částečně 165, zamítnuto 213. Část zbývajících žádostí poplatníci vzali zpět, když zjistili, že stejně se tím povinnosti evidovat tržby nezprostí. 

11:49

Povinnost elektronicky evidovat tržby platí ode dneška i pro prodejce na trzích. Jedním z nich, který prodává zeleninu, med a další věci v centru Karlových Varů, je Petr Elmer. Na místě byl redaktor MF DNES Petr Kozohorský.

„Nefunguje to dobře,“ posteskl si pár hodin po začátku své pracovní doby. „Z kasy mi občas vyjedou nesmysly, navíc to zdržuje. Avizované dvě vteřiny na potvrzení to rozhodně nejsou,“ dodal prodejce.

  • Petr Elmer, který prodává zeleninu, med a další věci v centru Karlových Varů...

    Petr Elmer, který prodává zeleninu, med a další věci v centru Karlových Varů (1. března 2017) / Autor: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

11:38

V Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku skončily kvůli EET dva obchody na náměstí - second hand a galanterie, píše ČTK. Ukončení podnikání v městečku s 3000 obyvateli zvažovala i Jiřina Sppaertsová, která má na náměstí obchod s dárkovým zbožím. Nakonec ale pokračuje dál, i když musela do elektronické pokladny investovat 11 000 korun. Teď jí budou chybět na nákup nového zboží. Zdražovat se přesto nechystá, už by to bylo neprodejné.

11:28

Na tržišti Veselka v Pardubicích odcházel od stánku s houbami, oříšky a sušeným ovocem zákazník Otakar Černík mírně rozladěn, píše zpravodaj MF DNES Jaroslav Hubený. „Už mi to dejte,“ volal na prodavače, který cosi řešil s pokladnou. „Asi s tím mají nějaké potíže. Vždyť by to EET na trzích být nemuselo,“ dodal starší muž po nákupu hlívy ústřičné.

„Dnes začínáme a zdržuje to nás i zákazníky. Musíme přijít na to, co se tomu stalo,“ reagoval prodejce hub Jan Danko. A vzápětí dostal radu od jiné zákaznice.

„V nedalekém obchodě také řešili hlášení, že jsou offline a nevěděli, jestli mohou prodávat, anebo ne. Nejdřív to hledali na internetu, pak volali někam do banky, tam jim řekli, že to není problém obchodní, ale problém toho, kdo vede program. Takže zboží prodat mohou, ale banka by si to měla vyřešit. Proto by ani vám nemělo vadit, že jste offline,“ uklidňovala zákaznice Jana Dubcová z Pardubic prodavače.

11:20

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš mapuje první zkušenosti obchodníků s EET v Harrachově a Rokytnici nad Jizerou. Navštíví obchod se sportovním vybavením nebo provozovatele e-shopu a lyžařského a sportovního areálu.

  • Ministr financí Andrej Babiš vyrazil do Harrachova na kontrolu, jak funguje EET...
  • Ministr financí Andrej Babiš vyrazil do Harrachova na kontrolu, jak funguje EET...
11:12

Přípravy na letní turistickou sezonu jsou letos komplikovanější než obvykle. I na památky se totiž vztahuje povinnost EET. Zatímco vstupenky budou povinně procházet evidencí až od příštího roku, už ode dneška platí EET pro prodej různých věcí či upomínkových předmětů.

EET uprostřed lesů. Na zříceninu Cimburk budou tahat kanystry benzinu

přečíst článek

„Kupovali jsme dvě pokladny, řešili přivedení internetu do hradní pokladny. Dělali jsme všechno podomácku s notnou pomocí přátel. I tak nás to vyšlo na zhruba 60 tisíc,“ podotkl předseda Spolku přátel hradu Lukova Jiří Holík.