Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EK: Česko pro euro udělalo jediné. Stanovilo datum

  13:27aktualizováno  13:27
Česko se chystá na euro v roce 2010. S přípravou k přechodu na společnou měnu ale zatím nijak nespěchá. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Podle ní toho Česká republika udělala pro euro z deseti nováčku zatím nejméně po Polsku. Z 38 úkolů splnila jediný: určila datum přechodu.

Česko z 38 úkolů zatím splnilo jen jediný. Ilustrační foto | foto: Nguyen Phuong Thao

Ministerstvo se ale brání, že na přechodu pracuje a komise nezohlednila poslední vývoj v Česku.

"Ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB vypracovala a nyní připravuje ke schválení vládou tři materiály týkající se různých aspektů zavedení eura," uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Kabinet se jimi bude zabývat ještě v listopadu.

Mluvčí dodal, že dva dokumenty, které se týkají ekonomických kritérií pro přijetí, vypracovává vláda každoročně. Třetí materiál, který má zajistit "důkladnou a včasnou přípravu" na přijetí eura, připravilo ministerstvo a centrální banka nově.

Stanovisko komise se shoduje s názorem člena bankovní rady ČNB Pavla Řežábka, který před nedávnem rovněž kritizoval nepřipravenost státu na euro. - více zde

Tehdy jeho prohlášení vyvolalo slovní přestřelku mezi ČNB a Sobotkovým resortem. Ministr dokonce označil Řežábkovo vystoupení za pohoršující a guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu vyzval, aby si udělal v centrální bance pořádek.

EK: Slovensko se snaží
Mnohem lepší vysvědčení vystavil Brusel Slovensku. To podle komise splnilo už 22 povinností a na řadě dalších pracuje. Nejenže má národní plán, ale i rozhodnutí o dvoutýdenním souběžném oběhu eur a korun, koncepci zavážení nových bankovek a mincí do bank a obchodů i přechodu rozpočtových a účetních systémů na euro.

Sedm zemí včetně Slovenska se již rozhodlo pro tzv. big bang, tedy pro zavedení bankovek a mincí eura v jediný den, kdy země na jednotnou měnu přejde. Evropská komise takový scénář chválí, poukazuje však i na jeho organizační úskalí.

Zejména vlády nabádá, aby nepodcenily nutkání využít přechodu na euro ke zdražování a negativní psychologický účinek, který by to mohlo mít. Radí jim, aby předem uzavřely dohody s maloobchodem o období, po které budou ceny uváděny v eurech i ve staré měně. Měly by se také zavázat veřejnosti, že budou monitorovat vývoj cen a pravidelně o něm informovat.

Naprostá většina obyvatel nových členských států uznává výhody jednotné měny, píše EK s odvoláním na zářijový průzkum Eurobarometr. Tři čtvrtiny se však zároveň obávají, že přechod z jedné měny na druhou bude zneužit ke zvýšení cen.

Podle vládní strategie přistoupení ČR k eurozóně má Česko přijmout euro mezi lety 2009 a 2010. Premiér Jiří Paroubek však začátkem září rok 2009 téměř vyloučil a za pravděpodobnější termín označil rok 2010. - více zde

O plnění strategie přistoupení k euru bude vláda jednat zřejmě v listopadu.

CO JE TŘEBA UDĚLAT PŘED ZAVEDENÍM EURAvlak

ZMĚNY ZÁKONŮ A DALŠÍCH NOREM Bude třeba změnit nejméně dva zákony - zákon o ČNB, schválit bude třeba i normu o přijetí eura. Česko pak čeká příprava norem přijatých Unií, uzavření smluv s Evropskou centrální bankou a bude se muset rozhodnout, jak bude novou měnu zaokrouhlovat.

VÝROBA BANKOVEK A MINCÍ Přístup se bude lišit u bankovek, které jsou pro všechny země stejné a pro mince. U bankovek musí Česko zajistit výrobu vlastní tiskárnou, to znamená vypsat tendr a vybrat dodavatele bankovek. Peníze si kromě toho Česko nakoupí či půjčí v cizině. Totéž platí i pro mince. Navíc bude třeba rozhodnout, zda vyrábět i jedno- či dvoucenty.

USCHOVÁNÍ EUROVÝCH BANKOVEK A MINCÍ Staré mince budou stahovány z oběhu, drceny a mince znehodnoceny. Euro bude uschováno pouze v trezorech ČNB a jejích pobočkách

PŘEDZÁSOBENÍ A DRUHOTNÉ PŘEDZÁSOBENÍ Tomuto kroku se možná země vyhne. Česká strana s ním nepočítá, Evropská centrální banka ano. Uvažuje se, že bankovky budou zapečetěny v kontejnerech pro případ, že některá z bank je bude potřebovat.

TRANSPORTY Přeprava peněz bude podléhat přísným bezpečnostním opatřením. Mezi pobočkami ČNB je přepraví četa banky. Z centrální banky do dalších finančních ústavů měnu přepraví bezpečnostní agentura.

DISTRIBUCE V bankách bude probíhat přímá výměna peněz, na účtech se začnou objevovat položky v eurech. Evropskou měnu začnou vydávat i bankomaty. Předpokládá se i masivní zapojení pošty.

OBDOBÍ DVOJÍHO OBĚHU Dva týdny až měsíc bude možné platit korunami a eurem zároveň. Podle ekonomů platí: "čím déle, tím hůře".

VELKÝ TŘESK ČI PŘECHODNÉ OBDOBÍ? Zatím není rozhodnuto, jaký způsob ČR zvolí. Přechodné období by trvalo maximálně dva měsíce, zavedeno by mohlo být v únoru, kdy je v oběhu nejméně peněz.

STAŽENÍ Z OBĚHU A ZNIČENÍ BANKOVEK VÝMĚNA NEPLATNÝCH BANKOVEK Měla by být možná nejméně po dobu pěti let, uvažuje se i o neomezené časové výměně.
Autoři: , ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz