Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

EK kritizuje 25 zemí včetně ČR kvůli trhu s elektřinou a plynem

  12:50aktualizováno  14:23
Evropská komise dnes zahájila právní kroky vůči 25 z 27 států Evropské unie za to, že nenaplňují unijní normy týkající se vnitřního trhu s plynem a elektřinou. Česká republika podle Komise nezavedla adekvátní procedury pro nakládání se stížnostmi zákazníků.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Evropská komise zemím vytýká například nedostatek transparentnosti a přístupu k informacím, nedostatečnému přístupu k přeshraničním sítím s elektřinou a plynem nebo narušování trhu regulovanými cenami za energie.

Mezi pětadvacet kritizovaných států patří i Slovensko, u Řecka, Polska nebo Portugalska se pak spor týká regulovaných cen. České republice EK vytýká, že ještě nezavedla patřičné procedury pro nakládání se stížnostmi zákazníků. To požaduje jedna z evropských norem.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Tomáš Bartovský řekl, že po doručení oficiálního stanoviska EK provede ministerstvo analýzu kritizované právní normy a navrhne možnost její nápravy.

To, že by se záležitost nakonec projednávala u Evropského soudního dvora, Bartovský nepředpokládá. Ministerstvo pro místní rozvoj, čelilo za dobu členství České republiky v Evropské unii celkem čtrnácti výtkám ze strany Evropské komise. Kromě jediného řízení se nakonec všechna obešla bez postihu.

Členským státům, které nesjednají nápravu, hrozí žaloba u Evropského soudního dvora, kde by mohly dostat vysokou pokutu. Evropská komise upozorňuje, že jestliže nepřevedou správně dané normy, bude to mít dopad především na spotřebitele. Ti totiž nebudou moci využívat výhod, které plynou z otevřeného energetického trhu Evropské unie.

"V tomto čase ekonomické a hospodářské krize je jednoduše nepřijatelné, aby evropští zákazníci a společnosti nesli břemeno za nesprávně fungující energetický trh," řekl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs k dnešnímu rozhodnutí komise.

"Komise je odhodlána přistoupit ke všem možným akcím, aby zajistila, že evropští zákazníci mohou mít prospěch z opravdové možnosti výběru, lepších cen a posílené bezpečnosti dodávek, což může zajistit jen otevřený a konkurenceschopný trh," dodal.


Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Kdy doženeme Západ? Česko se obává úbytku peněz z EU

Přijeďte na Colours of Ostrava a poznejte toto město.

V Bruselu se na jaře naplno rozhoří debata o podobě víceletého finančního rámce Evropské unie pro léta 2021 až 2027 a...

Konec kliček technologických gigantů, Unie jim zdaní obrat

Logo společnosti Facebook

Brusel připravuje nařízení, které uvalí na obrat velkých technologických firem jako Google, Facebook, Apple či Amazon...

Ženy v EU berou v průměru o 16 procent méně než muži, v ČR jsou na tom hůř

(Ilustrační snímek).

Průměrný rozdíl v platech žen a mužů v Evropské unii dosáhl v předloňském roce 16 procent. Nejhorší je v tomto ohledu...

Najdete na iDNES.cz