Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonom Pavel Kohout: NERV bude pokračovat

  15:04aktualizováno  26. března 11:52
Česká republika je od úterý bez vlády a ve vzduchu visí otázka, co bude s českou ekonomikou i činností Národní ekonomické rady vlády, která řešila protikrizová opatření. Ekonom a člen NERV Pavel Kohout v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz tvrdí, že NERV bude dál řešit úkoly, které s pádem vlády nesouvisí.

Ekonom Pavel Kohout

To je například příprava systému emisí státních dluhopisů pro drobné investory.

S vyslovením nedůvěry vládě Kohout nesouhlasí. "Na pádu vlády těžko najdu nějaká pozitiva - ano, vláda je oprávněně kritizovatelná z mnoha důvodů, ale je zde natolik silný důvod, aby ospravedlnil její pád? Jsme uprostřed recese, uprostřed předsednictví EU, a kromě toho řádný termín voleb je již za rok. Vážně to bylo nutné? Nemyslím si to," řekl.

Odpovědi čtěte zde

Celkový vliv pádu vlády na ekonomiku vidí Kohout spíše jako krátkodobý. Je podle něj ale zbytečné, že politická nestabilita během citlivého období kazí pověst České republiky. "Co bude dál, se ukáže po volbách," dodal Kohout.

Stejně krátkodobé je působení na korunu. "Od roku 1998 jsem byl vždy optimistický ohledně koruny. Teprve loni jsem poněkud zaváhal, ale přesto si myslím, že trend je spíše kladný. Asi tak 2 až 3 procenta ročně. Výkyvy se nedají předpovídat," uvedl Kohout.

Když bere v úvahu celou finanční situaci, je nyní koruna pro Českou republiku spíše výhodou. Kdyby již Češi měli euro, záleželo by na tom, kdy by ho přijali. "Kdyby to bylo letos v lednu, asi by situace byla klidnější - žádné výkyvy koruny. Kdybychom však euro byli přijali dejme tomu ve stejné době jako Irsko nebo Španělsko, řešili bychom asi podobný problém, jaký mají dnes oni. Totiž, extrémně přehřátá ekonomika, která se extrémně rychle ochladí," uvedl Kohout.

Ekonomice celkově ještě předpovídá mnoho špatných zpráv. "Pak začnou chodit lepší špatné zprávy, než se čekalo. Nakonec začnou chodit i dobré zprávy. Ale časově to nikdo nedokáže předpovědět. Ledaže by hodně riskoval svoji odbornou pověst," říká Kohout.   

Pavel Kohout

Ekonom Pavel KohoutNa finančních trzích pracuje od roku 1993. Pracoval jako ekonomický analytik pro řadu firem (např. PPF či ING). Působil jako poradce českých ministrů financí. V letech 2002 až 2003 v týmu Bohuslava Sobotky (ČSSD), v letech 2004 až 2006 v týmu Vlastimila Tlustého (ODS). Je spoluzakladatelem firmy Partners.

V současnosti je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Je autorem několika knih (např. Investiční strategie pro třetí tisíciletí nebo Peníze, výnosy a rizika) a agilním publicistou.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz