Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonom: Rozpočtová disciplína eurozóny se zlepší, ale nebude to hned

  15:15aktualizováno  17:00
Lídři EU se shodli na zpřísnění rozpočtové disciplíny. Dohodu o záchraně eura odsouhlasilo všech 17 zemí eurozóny. Podle ekonoma Petra Zahradníka to zajistí rozpočtovou disciplínu států, ale bude to trvat roky.

Ekonom Petr Zahradník | foto: Stanislav PeškaČTK

"Na papíře lze vyrovnanost rozpočtů nakreslit velmi jednoduše; v reálném životě to však znamená změnit a zpřetrhat mnohé zavedené vazby a vztahy, které se vytvářely desetiletí. Je to o změně myšlení, tlaku a vymahatelnosti těchto pravidel," uvedl v chatu se čtenáři iDNES.cz Zahradník.

Odpovědi Petra Zahradníka čtěte zde

K novým fiskálním pravidlům se hlásí všechny členské státy eura. Podle Zahradníka je to hlavně proto, že skončila doba, kdy finanční trhy nakupovaly státní dluhopisy automaticky.

"Změna myšlení a změna postoje, doprovázená ztrátou trpělivosti, ukazují, že se ucho tohoto džbánu utrhlo a vytváří se tak bolestný prostor pro to, aby se fiskální disciplína posílila. Ale nebude to hned," uvedl dále ekonom.

Eurozóna musí uklidit rozpočtový a ekonomický "svinčík"

Pro záchranu eura je podle něj klíčový jednotný postup. Eurozóna bude muset držet za jeden provaz, posílit disciplínu a uklidit si onen rozpočtový a ekonomický "svinčík", který po mnohých státech zůstává.

"Nedohodnou-li se na společném postupu, tak v zásadě deklarují, že pro ně není měnová a v zásadě ani ekonomická integrace dostatečnou hodnotou a dojde k některému z řady scénářů rozpadu společné měnové oblasti," míní ekonom.

To se může projevit vyloučením nejslabších nebo naopak vystoupením nejsilnějších a nejodolnějších států, které by si vytvořily novou silnou eurozónu.

"Extrémním případem by byl návrat k 27 měnám; za daných okolností v době krize bych si dokázal představit ještě daleko větší chaos a nejistotu, než vidíme dnes," píše Zahradník.

Větší kontrolu vítá celá eurozóna

Evropští politici se předběžně dohodli na tom, že rozpočty členských států eurozóny by měly být vyrovnané a nebo skončit každý rok v přebytku. Maximálně přípustný rozpočtový schodek by měl být 0,5 procenta HDP.

Nová rozpočtová pravidla se stanou součástí národní legislativy všech členských států eurozóny. Ty navíc budou muset hlásit dopředu termín, kdy chtějí vydávat dluhopisy.

Pokud členský stát eurozóny překročí deficit tři procenta HDP, postihnou jej automaticky sankce. Ty bude možné zvrátit jen se souhlasem kvalifikované většiny členských států.

S novými pravidly a vytvořením fiskální unie souhlasilo všech sedmnáct zemí platících eurem. Ze zemí Unie, které eurem neplatí, je zásadně proti pouze Velká Británie. Zbývajících devět států včetně Česka si vzalo čas na rozmyšlenou.

Petr Zahradník

Je ekonomický expert, analytik a konzultant specializující se na problematiku Evropské unie. V současnosti je projektovým manažerem a konzultantem EU Office České spořitelny. V roce 2009 se stal členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).

V devadesátých letech působil mimo jiné v Ústavu pro evropská a mezinárodní studia při Úřadu lucemburské vlády a v Mezinárodním ústavu pro analýzu aplikovaných systémů v rakouském Laxenburgu. Působil více než sedm let jako makroekonomický analytik v soukromých společnostech - Conseq Finance a Patria Finance. V letech 1995 až 1999 působil také jako konzultant Kanceláře prezidenta republiky.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Najdete na iDNES.cz