Ekonomickou Nobelovu cenu získají Američané

  • 1
Tři američtí vědci se podělí o letošní Nobelovu cenu za ekonomii. George A. Akerlof, A. Michael Spence a Joseph E. Stiglitz ji včera získali za analýzu trhů fungujících při asymetrických informacích. Mimo prestižní ocenění si rozdělí i odměnu ve výši 943 tisíc dolarů.

Na základech obecné teorie, která se stala jádrem moderní ekonomické informatiky, začali všichni tři pracovat již v 70. letech. Od té doby svou teorii, jak může trh ovlivňovat fakt, že některý z hráčů na trhu má více informací než ostatní, dále rozšířili. "Dá se aplikovat jak na tradiční zemědělské trhy v rozvojových zemích, tak třeba na finanční trhy v rozvinutých ekonomikách," uvedla Švédská královská akademie, která ceny uděluje.

Výzkum může být využit pro vysvětlení příliš vysokých úrokových sazeb na trzích třetího světa až k tomu, proč se lidé, kteří chtějí koupit kvalitní ojeté auto, obracejí častěji na dealery než na soukromé prodejce.

Jedenašedesátiletý George Akerlof je profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley. O tři roky mladší profesor Michael Spence učí na Harvardské univerzitě a na Graduate School of Business ve Stanfordu, kde působil i jako děkan.

Nejznámějším z trojice je Joseph Stiglitz (58), který donedávna působil jako vrchní ekonom Světové banky. Známý kritik způsobů, jakým Světová banka a MMF řešily finanční krize ve světě, a odpůrce kuponové privatizace v České republice se před dvěma lety vrátil na akademickou půdu a nyní působí na Columbia University a ve Stanfordu.