Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonomický kazatel slaví devadesátiny

  17:51aktualizováno  17:51
Tisícistránková kniha v hnědých deskách se sice jmenuje Ekonomie, většina studentů, kteří ji však měli kdy v ruce, ji zná jako Samuelsona. Paul A. Samuelson, jeden z klíčových ekonomů dvacátého století a nositel Nobelovy ceny, je víc než pro své objevy uznáván za shrnutí základů.
Paul. A. Samuelson (c) profimedia.cz/corbis

Paul. A. Samuelson (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Muž, který v neděli oslaví devadesáté narozeniny, jednou knihou zprostředkoval základy ekonomické vědy desetimilionům studentů.

"Dnes je nemožné dostat se do nějaké důležité oblasti ekonomické teorie, aniž by se přešlo přes mosty, které postavil Paul Samuelson," řekl švédský profesor ekonomie Assar Lindbeck.

Vystihuje tak pravou podstatu Samuelsonovy geniality. Ačkoliv rozuměl složitým makroekonomickým konstrukcím, výjimečným jej činila právě schopnost komunikovat s laickou veřejností. Jako vyučující i rádce se tímto stal jedním z nejvlivnějších ekonomů nedávné minulosti.

Samuelsonovy začátky na hvězdnou kariéru, v jejímž závěru si troufá na zpochybňování ekonomických dogmat, nevypadaly. Ve svých 20 letech získal titul bakaláře svobodných umění na univerzitě v Chicagu, o šest let později pak doktorát z filosofie na Harvardu.

Tempo jeho kariéra nabrala teprve v roce 1947, kdy byl na Massachusettském technickém institutu (MIT) ve 32 letech jmenován profesorem ekonomie. S MIT spolupracuje dodnes.

Jako jeden z prvních činů své pedagogické činnosti Samuelson napsal zmíněnou učebnici ekonomie, která se stala jedním ze základních segmentů studentů všech ekonomických podoborů.

Prestižní časopis Business Week napsal, že tato učebnice ekonomie přispěla k tomu, že ve světě vznikl společný ekonomický jazyk.  Jako profesor pak Samuelson zároveň pracoval pro americkou vládu jako poradce, na konzultantském místě působil i v týmu
senátora a následně prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Odborníci Samuelsona často označují jako posledního "generalistu" v současné době specialistů na jednotlivé ekonomické disciplíny. Záběr jeho ekonomického uvažování je opravdu široký.

Vedle příspěvku k rozvoji statické a dynamické teorie, za kterou mu v roce 1970 Švédská královská akademie udělila Nobelovu cenu, Samuelson přispěl i k rozvoji teorií kapitálu, teorie spotřeby, indexních čísel a mezinárodního obchodu. 

Ve svých posledních pracích pak podle názorů expertů zaútočil i na 200 let nezpochybňované teorie o svobodném obchodu, když tvrdí, že outsourcing (zadávání části práce jiným firmám) může mít na ekonomiku negativní vliv.

Ekonomové jako Gregory Mankiw nebo Jagdishe Bhagwata  - Samuelson, který oba učil, je označuje jako "své chytré žáky" - tvrdí, že využívání zahraniční pracovní síly k levnější výrobě vytvoří bohatství, které se na konci stejně vrátí do míst, odkud pracovní místa původně "odešla".

Samuelson v rozporu například s hlavním mužem americké ekonomiky - šéfem Fedu Alanem Greenspanem - naopak tvrdí, že tyto ztráty budou nevratné. Tuto bitvu ekonomických teorií nicméně rozhodne až budoucnost.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz