Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonomický kazatel slaví devadesátiny

  17:51aktualizováno  17:51
Tisícistránková kniha v hnědých deskách se sice jmenuje Ekonomie, většina studentů, kteří ji však měli kdy v ruce, ji zná jako Samuelsona. Paul A. Samuelson, jeden z klíčových ekonomů dvacátého století a nositel Nobelovy ceny, je víc než pro své objevy uznáván za shrnutí základů.
Paul. A. Samuelson (c) profimedia.cz/corbis

Paul. A. Samuelson (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Muž, který v neděli oslaví devadesáté narozeniny, jednou knihou zprostředkoval základy ekonomické vědy desetimilionům studentů.

"Dnes je nemožné dostat se do nějaké důležité oblasti ekonomické teorie, aniž by se přešlo přes mosty, které postavil Paul Samuelson," řekl švédský profesor ekonomie Assar Lindbeck.

Vystihuje tak pravou podstatu Samuelsonovy geniality. Ačkoliv rozuměl složitým makroekonomickým konstrukcím, výjimečným jej činila právě schopnost komunikovat s laickou veřejností. Jako vyučující i rádce se tímto stal jedním z nejvlivnějších ekonomů nedávné minulosti.

Samuelsonovy začátky na hvězdnou kariéru, v jejímž závěru si troufá na zpochybňování ekonomických dogmat, nevypadaly. Ve svých 20 letech získal titul bakaláře svobodných umění na univerzitě v Chicagu, o šest let později pak doktorát z filosofie na Harvardu.

Tempo jeho kariéra nabrala teprve v roce 1947, kdy byl na Massachusettském technickém institutu (MIT) ve 32 letech jmenován profesorem ekonomie. S MIT spolupracuje dodnes.

Jako jeden z prvních činů své pedagogické činnosti Samuelson napsal zmíněnou učebnici ekonomie, která se stala jedním ze základních segmentů studentů všech ekonomických podoborů.

Prestižní časopis Business Week napsal, že tato učebnice ekonomie přispěla k tomu, že ve světě vznikl společný ekonomický jazyk.  Jako profesor pak Samuelson zároveň pracoval pro americkou vládu jako poradce, na konzultantském místě působil i v týmu
senátora a následně prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Odborníci Samuelsona často označují jako posledního "generalistu" v současné době specialistů na jednotlivé ekonomické disciplíny. Záběr jeho ekonomického uvažování je opravdu široký.

Vedle příspěvku k rozvoji statické a dynamické teorie, za kterou mu v roce 1970 Švédská královská akademie udělila Nobelovu cenu, Samuelson přispěl i k rozvoji teorií kapitálu, teorie spotřeby, indexních čísel a mezinárodního obchodu. 

Ve svých posledních pracích pak podle názorů expertů zaútočil i na 200 let nezpochybňované teorie o svobodném obchodu, když tvrdí, že outsourcing (zadávání části práce jiným firmám) může mít na ekonomiku negativní vliv.

Ekonomové jako Gregory Mankiw nebo Jagdishe Bhagwata  - Samuelson, který oba učil, je označuje jako "své chytré žáky" - tvrdí, že využívání zahraniční pracovní síly k levnější výrobě vytvoří bohatství, které se na konci stejně vrátí do míst, odkud pracovní místa původně "odešla".

Samuelson v rozporu například s hlavním mužem americké ekonomiky - šéfem Fedu Alanem Greenspanem - naopak tvrdí, že tyto ztráty budou nevratné. Tuto bitvu ekonomických teorií nicméně rozhodne až budoucnost.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz