Katedrála je Čechům notoricky známá také z líce desetikorunové mince.

Katedrála je Čechům notoricky známá také z líce desetikorunové mince. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Ekonomika brzdí, letos poroste pomaleji, v roce 2012 zvolní ještě víc

  • 246
Česká ekonomika zvolňuje své tempo. Letos podle ministerstva financí vzroste o 2,1 procenta a v příštím roce maximálně o procento. Před třemi měsíci přitom resort počítal pro oba roky s růstem ve výši 2,5 procenta. Úřad přitom počítá s tím, že kvůli nejasnému vývoji v Evropě svůj aktuální odhad může ještě snížit.

"Vzhledem k vysokým nejistotám ohledně dalšího vývoje dluhové krize eurozóny je nová Makroekonomická predikce zatížena významnými riziky směrem dolů. Další vývoj české ekonomiky bude do značné míry záviset na tom, zda, jak rychle a s jakými následky se podaří vyřešit současnou situaci v problémových zemích eurozóny," sděluje k novým číslům ministerstvo financí.

Resort se tak podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška dívá relativně pesimisticky, jelikož nevylučuje možnost opakování extrémní recese z roku 2009.

České hospodářství si ale podle něj povede v relativních číslech lépe než celá eurozóna, která bude postižena recesí a fiskálními škrty některých jižních zemí. V absolutních číslech se ale tuzemské ekonomice moc dobře dařit nemusí. Také ekonom UniCredit Bank zdůrazňuje, že bude záležet na vývoji v eurozóně.

To, že ekonomika poroste v příštím roce maximálně o procento, avizoval už v neděli ministr financí Miroslav Kalousek. (více zde)

Ve hře jsou 3 scénáře vývoje: optimistický, krizový, katastrofický

Nejistota dalšího vývoje v Evropě je tak veliká, že ministerstvo připravuje zhruba tři scénáře vývoje. Zatímco optimistický scénář počítá pro příští rok s růstem tuzemské ekonomiky až o procento, další dva - krizový a katastrofický - berou v potaz její pokles. Při těchto variantách by vláda musela vypracovat "zásadní opatření" v rozpočtové legislativě především na straně výdajů a možná i příjmů, řekl ministr.

"V tuto chvíli je předčasné hovořit o opatřeních na výdajové, případně i příjmové stránce státního rozpočtu. Bude připraveno několik variant na obou stranách. Konkrétní varianta bude vybrána na základě lednové makroekonomické predikce," sdělil premiér Petr Nečas.

Ministerstvo rovněž výrazně zhoršilo v nové prognóze odhad vývoje spotřeby domácností. Zatímco v předchozích odhadech analytici ministerstva očekávali růst spotřeby až o dvě procenta v roce 2012, nyní očekávají letos i příští rok pokles spotřeby domácností.

"Spotřebu domácností stlačuje jejich nepříznivá příjmová situace, zejména pokles objemu platů v části veřejného sektoru. V nejbližších čtvrtletích budou proti růstu působit i obavy spotřebitelů z dluhové krize v eurozóně a z následných ekonomických turbulencí," uvedl resort.

Růst cen Čechy trápit nebude

Naopak problém by tuzemská ekonomika neměla mít s inflací, kterou úřad očekává dokonce nižší než v červencové prognóze. Cenová hladina by měla za letošní rok stoupnout v průměru o 1,9 procenta proti původně předpovídaným 2,3 procenta. V roce 2012 by měla inflace stoupnout na 3,2 procenta kvůli postupnému sjednocování sazeb daně z přidané hodnoty.

Míra nezaměstnanosti by měla být podle ministerstva letos a příští rok mírně vyšší než v červencových odhadech. V obou letech by měla nezaměstnanost činit 6,9 procenta.

ČSSD navrhuje odložit reformy

Sociální demokraté se na budoucí vývoj dívají ještě černěji než ministerstvo financí. Vedle dopadů, kterým bude Česko čelit kvůli krizi v eurozóně, tuzemskému hospodářství podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky přitíží ještě vládní politika.

Opoziční ČSSD proto vyzvala vládu, aby udělala sedm kroků, které podle ní mohou české ekonomické pomoci. Sobotka na prvním místě jmenoval odklad důchodové reformy.

Odložit by podle jeho strany vláda měla i daňovou reformu a zvyšování DPH. Místo toho by vláda podle Sobotky měla podpořit export, vytváření nových pracovních míst, přesměrovat peníze z evropských fondů do regionálních operačních programů, bojovat proti švarcsystému a kývnout na zákon o majetkových přiznáních kvůli omezení daňových úniků.

, ,