Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonomika je odolná, příští rok poroste až o půl procenta, věří premiér Fischer

  15:21aktualizováno  15:21
Premiér Jan Fischer se do budoucna dívá s optimismem. Výkon českého hospodářství by v příštím roce mohl stoupnout o 0,3 a 0,5 procenta, uvedl během své návštěvy Hongkongu. Podle červencové prognózy ministerstva financí letos česká ekonomika klesne o 4,3 procenta, zatímco v příštím roce stoupne o 0,3 procenta.

Premiér Jan Fischer je odhodlaný škrtat v rozpočtu i přes odpor politických stran. | foto: Profimedia.cz

Tuzemská ekonomika je relativně odolná vůči globální recesi, uvedl Fischer podle agentury Bloomberg s tím, že v příštím roce očekává pozitivní ekonomický růst.

"Česká republika je ve srovnání s ostatními státy v regionu zemí, která má zdravý bankovní a finanční sektor bez toxických aktiv," uvedl Fischer, který se v Hongkongu účastní investičního fóra. Investiční aktivity se podle premiéra v následujících měsících a příštím roce zotaví.

Jako realistický odhad růstu uvedl Fischer pro rok 2010 hodnoty mezi 0,3 a 0,5 procenty. Výkon české ekonomiky se snížil v poslední čtvrtině loňského roku a v prvních třech měsících letošního, což mělo za následek zvýšení míry nezaměstnanosti na maximum od roku 2006 a prohloubení státního deficitu.

Fischer chce škrtat i přes odpor politiků

Podle internetových stránek listu The Wall Street Journal Fischer také uvedl, že pevně věří, že vláda je schopna schválit včas rozpočet pro příští rok navzdory současné politické krizi.

Pro Český rozhlas v Hongkongu řekl, že úřednická vláda je odhodlaná k rozpočtovým škrtům i přes odpor některých politických stran. Fischer by nadále chtěl krátit i povinné výdaje, jako jsou důchody nebo sociální dávky. Kabinet předloží poslancům konkrétní úsporná opatření v podobě změn zákonů.

Hospodářství se začalo z recese zotavovat v první a druhé čtvrti letoška, ačkoliv ještě v druhém se meziročně snížil o 4,9 procenta. To představuje největší čtvrtletní meziroční propad hrubého domácího produktu v novodobé historii České republiky. Oproti předchozímu čtvrtletí naopak HDP vzrostl o 0,3 procenta. Podle ekonomů však plná obnova potrvá ještě několik měsíců.

Česká republika přilákala podle údajů ČNB v první čtvrtině roku 2009 nové zahraniční investice ve výši 342,8 milionu dolarů (6,17 miliardy korun) a za celý loňský rok 2,97 miliardy dolarů (53,46 miliardy korun).

Ústavní krize se může odrazit v ekonomice

V souvislosti s nastalou ústavní krizí, kterou způsobila stížnost poslance Melčáka o neústavnosti zákona, který kvůli předčasným říjnovým volbám zkrátil parlamentní období, hrozí zemi podle agentury Bloomberg v případě oddálení voleb ekonomické důsledky.

Koruna a hodnota státních dluhopisů by mohla klesnout, pokud zákonodárci nezvládnou přijmout důvěryhodný rozpočet na příští rok, odvolává se agentura na ekonomy.

Ministr financí Eduard Janota by byl možná nucen navrhnout pro příští rok rekordní schodek státního rozpočtu ve výši 230 miliard korun, pokud se politické strany nedohodnou na zvýšení daní a úsporách, které by udržely deficit na zhruba 160 miliardách.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz