Ekonomika letos poroste o více než dvě procenta, příští rok zpomalí

  14:13aktualizováno  16:42
Ekonomika si letos povede lépe, než se původně odhadovalo. Vyplývá to alespoň z předpovědi ministerstva financí, podle níž letos hospodářství poroste o 2,2 procenta namísto původně odhadovaných 1,6 procenta. Naopak mírně horší vyhlídky předkládá resort na příští rok, kdy má hospodářství zpomalit na dvě procenta. I tak jsou vyhlídky Česka podle ekonomů obstojné.
Situace na trhu práce se podle resortu mírně zlepší. Ilustrační foto.

Situace na trhu práce se podle resortu mírně zlepší. Ilustrační foto. | foto: AP

"Osobně považuji prognózu ministerstva financí za reálnou, protože je velmi blízká tomu, co očekáváme my. ČR neporoste žádným raketovým tempem, ale vzhledem k okolnostem ve světové ekonomice jde o solidní výsledek," okomentoval prognózu hlavní ekonom Patria David Marek.

Oživení světové ekonomiky je podle ministerstva financí i dál křehké a to hlavně kvůli špatnému stavu veřejných financí v některých státech eurozóny, například v Řecku či Portugalsku. Tyto problémy zřejmě příští rok mírně zbrzdí další pokrizový rozjezd důležitých exportních trhů včetně Německa, což promluví i do výsledků tuzemské ekonomiky. K tomu se přidají i úsporná opatření vlády.

"Zpomalení růstu některých zahraničních ekonomik a jiné faktory by v roce 2011 mohly vést k mírnému zpomalení růstu dynamiky na dvě procenta," uvedlo ministerstvo. Původně přitom odhadovalo, že HDP příští rok přidá 2,3 procenta.

Odhady ministerstva financí*
200920102011
HDP-4,12,2 (1,6) 2,0 (2,3)
Nezaměstnanost6,6 7,4 (7,6) 7,2 (7,3)
* údaje jsou v procentech, v závorce odhady z předchozí predikce

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška se ale oživení české ekonomiky zdá natolik silné, aby plánované vládní škrty unesla. "Země má unikátní možnost dostat se bez větší bolesti na dráhu trvalého zlepšení stavu veřejných financí. Chce to jen prosadit patřičné reformy," myslí si.

Mírné zhoršení HDP by nemělo ohrozit stanovený deficit veřejných financí, který je na příští rok stanoven ve výši 4,6 procenta. Nové odhady podle ministerstva mají jen zanedbatelný vliv na vývoj daňových příjmů.

Mírně lepší by měla být letos i příští rok situace na trhu práce. Nezaměstnanost by měla stagnovat, v lepším případě mírně klesne. Na výraznější zájem zaměstnavatelů si ale podle Marka zřejmě budeme muset ještě počkat. "Na to by ekonomika musela růst rychleji. Budiž nám alespoň útěchou, že nezaměstnanost už dál neroste," dodal Marek.

Optimističtější je ministerstvo také ohledně spotřeby domácností. Zatímco v červenci očekávalo pro letošek pokles spotřeby o půl procenta, nyní počítá s růstem o 1,5 procenta.

Inflaci ministerstvo očekává letos i příští rok ve srovnání s odhady z července nižší. Průměrná míra inflace by měla letos činit 1,5 procenta proti původně předpovídaným 1,6 procenta. V roce 2011 by měla inflace stoupnout na 2,2 procenta. Cenovou hladinu by podle resortu mohlo zvýšit hlavně očekávaný růst cen elektřiny.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Najdete na iDNES.cz