Ekonomika opět o něco zvedla svou výkonnost

aktualizováno 
P r a h a - Ekonomika si ve třetím čtvrtletí vedla opět o něco lépe než loni - hrubý domácí produkt se zvedl o 0,8 procenta.
Toto číslo, podle kterého se při svých obchodech řídí obchodníci s korunou i burzovní makléři, analytiky příliš nepřekvapilo. Zmatek však vyvolalo to, že údaj unikl omylem z Českého statistického úřadu o den dříve.

"Tabulka vypadá přesně tak jako obvykle. Myslím, že můžeme předpokládat, že jde skutečně o čísla připravená ke zveřejnění," řekl analytik společnosti Atlantik Jan Schiesser, když včera uviděl čísla o hrubém domácím produktu.

Ekonomický růst téměř o procento ve třetím čtvrtletí je podle odborníků příznivou zprávou. Hospodářství se přitom zvedá hlavně díky vývozu zboží, který vzrostl o 9,4 procenta.

Co vytvářelo růst domácí ekonomiky

(v miliardách korun, ve stálých cenách)

Složka

III/1998

III/1999

meziroční růst (v %)

Hrubý domácí produkt

364,3

367,1

0,8

Spotřeba domácností

188,6

191,5

1,5

Spotřeba vlády

68,3

68,6

0,4

Investice

102,3

97,5

-4,7

Zásoby

23,4

18,2

-22

Vývoz zboží a služeb

240,2

260,6

8,5

Dovoz zboží a služeb

261,3

272,1

4,1

"Je to signál, že ta nejhorší recese je za námi, že se ekonomika pomalu zvedá. Velmi nám nahrává oživení v zemích Evropské unie," říká hlavní ekonom Patria Finance Ondřej Schneider.

Zároveň připouští, že příznivý vliv na oživení ekonomiky měla i vládní hospodářská politika. "Rozpočtový deficit a poměrně zvýšené vládní výdaje určitě sehrály svou roli, i když neměly hlavní vliv. K růstu přispěla i podpora přímých zahraničních investic," dodal Schneider.

Podle plánu, který statistický úřad dosud dodržoval se železnou pravidelností, měl být růst ekonomiky oznámen až dnes v devět hodin ráno. Tentokrát však deseti novinářům a ekonomům přišlo číslo elektronickou poštou již včera odpoledne. "Finančním obchodníkům, kteří ten údaj neznali, mohly vzniknout velké škody, protože nemohli reagovat na změny na trhu. Tentokrát se však trh moc nepohnul," říká analytik finančních trhů Jozef Kovalovský z ČSOB.

Český statistický úřad odmítl únik informací komentovat. "Toto číslo nemůžeme ani potvrdit ani vyvrátit," uvedla pro agenturu Reuters předsedkyně ČSÚ Marie Bohatá s tím, že oficiální data zveřejní dnes ráno.

Relativně dobré číslo HDP podle ekonomů shodil výrazný pokles investic. Ten byl hluboký již ve druhém čtvrtletí - tehdy se firemní nákupy strojů, zařízení a budov propadly o sedm procent.

Nyní je propad jen o něco mírnější - 4,7 procenta.

"Nedostatek investic podvazuje budoucí růst ekonomiky. Teď jsme sice zaznamenali zlepšení, pokles investic je však stále velmi hluboký," varuje Marek Fér z ČSOB.

Na druhou stranu Jan Schiesser ze společnosti Atlantik radí vyčkat s hodnocením investic až na dnešní podrobnější údaje statistického úřadu. "Ve druhém čtvrtletí se totiž ukázalo, že klesaly hlavně investice do staveb, zatímco nákupy strojů a zařízení se držely na loňské úrovni.

To by znamenalo, že firmy se snaží co nejvíc využít stávající budovy a investují hlavně do technologií. A to je spíš pozitivní," říká Schiesser.

Celkový obrázek zhoršil také razantní úbytek zásob o dvaadvacet procent. "Kdyby tvorba zásob zůstala na loňské úrovni, růst domácí ekonomiky by byl o 1,4 procentního bodu vyšší," uvedl pro ČTK Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt. Podle něho však prudký úbytek zásob nemusí být jednoznačně nepříznivým signálem. "Snižování zásob je typickým jevem tehdy, když přichází oživení. Proto existuje dobrý předpoklad, že růst ekonomiky se napříště ještě urychlí," dodal.

Příjemným překvapením je podle Marka Féra z ČSOB růst spotřeby domácností o 1,5 procenta. "Potvrzuje se, že zlepšení situace je sice převážně způsobeno rostoucí zahraniční poptávkou, v posledních dvou čtvrtletích se k ní ale přidává i vyšší domácí spotřeba," míní Fér.

Podle Jana Schiessera je dokonce oživení spotřeby domácností pod vlivem rostoucích reálných mezd hlavním zdrojem zlepšující se hospodářské situace.

Přestože včerejší informace o ekonomickém růstu v zemi pronikly na veřejnost nečekaně o den dřív, měnový trh to příliš nerozhýbalo. Po zahájení na 35,90 korunách za euro zůstala měna celý den v klidu a večer končila o tři haléře silnější.

"Obchodníci se chovali velmi nedůvěřivě. Byli překvapeni tím, že číslo přišlo dřív a příliš mu nevěřili," uvedl Jozef Kovalovský z ČSOB.

Také podle dealera Komerční banky Jana Strupka trhy čekají na dnešní oficiální potvrzení údajů.

"Pokud se tato čísla potvrdí, mohla by koruna posílit přes 35,80 korun za euro," dodal dealer.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Silnice a dálnice stále lemují billboardy, někde jich dokonce přibývá

Silničáři začali na dálnici D1 s likvidací nelegální reklamy (9. října 2017).

V okolí tuzemských dálnic a silnic první třídy stále zůstává více než tisícovka nelegálních billboardů, z toho zhruba...

Najdete na iDNES.cz