Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekonomika podle Unie není v pořádku. Proč?

  23:41aktualizováno  23:41
Máte pocit, že česká ekonomika už vybředla z problémů? Omyl! Když Evropská komise měří, jak jsou čekatelé připraveni na vstup do Unie, vidí, že polské nebo maďarské hospodářství je na tom lépe. Kde má česká ekonomika slabiny? Například v bankách, starých podnicích, v byrokracii kolem zakládání firem, v děravých státních financích. Aby se země mohla stát členem unie, musí mít fungující ekonomiku a obstát tamní konkurenci.

Evropské unii se v této souvislosti nelíbí stav, v jakém je český finanční sektor. Komise sice oceňuje pokrok v privatizaci bank, ale vedle toho si všímá podvodů a kriminálních činů v bankovnictví a krachů kampeliček . Tyto jevy ukazují podle autorů hodnotící zprávy na "nečisté obchodní praktiky" a na slabiny, kvůli nimž se česká ekonomika stala obětí tunelování. "K efektivnímu boji s těmito jevy je zapotřebí lepší spolupráce mezi policií, soudy, Komisí pro cenné papíry a dalších dozorčích orgánů," píše komise.

Ve zdravé tržní ekonomice by se například nemohlo podle komise stát to, co v Investiční a poštovní bance. "Ačkoli zásah ze strany státních orgánů byl patrně jediným použitelným řešením za daných okolností, mělo by být možné předejít takovým krokům skrze silný a nezávislý bankovní dohled," stojí ve zprávě.

Výkonnost tuzemské ekonomiky je podle komise rovněž oslabena přetrvávajícími problémy některých podniků. Restrukturalizace průmyslu sice nabrala tempo, mimo jiné díky činnosti Revitalizační agentury, "ale potřebuje další politickou podporu, neboť se neobejde bez výrazného propouštění." Zvláštní důraz je kladen na problémy hutnictví.

Lepšímu fungování podniků brání podle komise také přetrvávající bariéry pro vstup na trh. "Zakládání společnosti zůstává zdlouhavým a nejistým procesem, který je doprovázen nerovným zacházením," píše unie. Podobné těžkosti provázejí také bankroty podniků, u nichž komise uvádí příklad loňského roku, kdy ze čtyř tisíc návrhů soudy projednaly pouze polovinu. Komise sice vítá novelu bankrotového zákona, ale skutečné zlepšení podle ní závisí na zvýšení kapacit soudů.

Potíže některých podniků jsou podle komise částečně vyváženy vysokým přílivem zahraničních investic, kde Česká republika zaznamenala největší nárůst.
Na druhou stranu však unie varuje před nevyhovujícím prostředím, ve kterém se nacházejí drobné a střední podniky. Ty podle unie zaměstnávají 56 procent lidí, ale stále mají omezený přístup k úvěrům a poradenským službám. "Zanedbatelným" zdrojem financí pro tyto i jiné podniky je podle komise rovněž český kapitálový trh, pro nějž jsou nadále typické cenové manipulace a nedostatečná průhlednost. "Práce Komise pro cenné papíry se setkala jen s částečným úspěchem," uvádí dokument.

Ojedinělou pochvalu si Česká republika od komise vysloužila za stabilní národohospodářské klima, kdy ekonomika ožívá při nízké inflaci a rovnováze v zahraničním obchodu. Výjimkou je pouze stav státních financí, kde "bude potřeba velkého úsilí, aby bylo zastaveno prohlubování mimorozpočtových deficitů a skrytých závazků státu". Komise oceňuje snahu vlády o zprůhlednění jejích rozpočtů, ale vznik fondů dopravy a bydlení považuje za krok, který "situaci dále zhoršuje". Kriticky se unie vyjadřuje také k novele zákona o centrální bance a o možném ohrožení její nezávislosti.

Mnoho výtek má komise také k Polsku i k Maďarsku, v obou zemích například kritizuje příliš pomalé tempo snižování inflace. Zařazení České republiky za tyto země je podle českých diplomatů chybou. "S tímto závěrem se nemůžeme ztotožnit. Máme liberalizovanou ekonomiku, plovoucí kurs koruny, která je stabilní, i malou celní ochranu," říká náměstek ministra zahraničí Pavel Telička.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

daně
Nová Sněmovna změní život zaměstnanců i podnikatelů. Tvrdí, že k lepšímu

Politické strany, které usednou v novém parlamentu, se chystají změnit podmínky pro podnikání. Podle předvolebních slibů chtějí snižovat daně z příjmů pro...  celý článek

(ilustrační snímek)
Vláda potěší prodejce vánočních kaprů. Chce je osvobodit od EET

Ministerstvo financí chce rozšířit materiál o osvobození od elektronické evidence tržeb (EET) o předvánoční prodej ryb. V pondělí to řekl ministr financí Ivan...  celý článek

Víčka, plastová, plast
Některé firmy už nekupují víčka na charitu. Zájem lidí nepolevuje

Některé společnosti v Česku končí s výkupem plastových víček či snižují jejich výkupní cenu. Jejich sbíráním lidé pomáhají zejména rodinám s handicapovanými...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.