Ekonomika roste, lidé už cítí zlepšení

- Česká ekonomika se staví na nohy. Průmyslová výroba vzrostla v dubnu rekordním tempem, ve všech okresech ubylo v květnu nezaměstnaných, ceny zboží a služeb zůstávají stabilní. Včerejší statistické údaje se tak zařadily mezi příznivé zprávy z předchozích týdnů. Tentokrát je tu však jedna změna. Podle sociologů už totiž zlepšení nevnímají jen analytici, kteří se denně zabývají studiem ekonomických údajů, ale i ostatní lidé.

"Od března stoupá počet lidí, kteří cítí, že nynější stav ekonomiky je příznivější než před rokem, a věří, že se do budoucna ještě zlepší," říká Michaela Šindelářová ze společnosti GfK. Podle jejího průzkumu nyní více než pětina Čechů očekává v příštím roce zlepšení ekonomiky.

Lidé, kteří pracují, mohou pro letošní rok počítat s růstem reálných mezd. Například v průmyslových podnicích vzrostly za leden až duben platy meziročně o 5,8 procenta, přitom inflace z růstu ukrojila jen 3,7 procenta.
Zlepšuje se i situace lidí bez práce. Z půl milionu nezaměstnaných na začátku letošního roku už našel práci každý desátý.

"Je u nás 45 tisíc nových pracovních příležitostí. Jasné znaky oživení způsobil příliv zahraničního kapitálu i zvýšená podpora malému a střednímu podnikání," komentoval v Bruselu včerejší údaje premiér Miloš Zeman. Jiří Dvořáček z Vysoké školy ekonomické se však domnívá, že oživení českého hospodářství nejvíce nahrál vzestup evropské ekonomiky. "Českým podnikům to umožnilo zvýšit výrobu a vyvážet."

Růst ekonomiky již lze pocítit

Již čtyři měsíce přináší statistika výsledky, které naznačují, že se ekonomika vzpamatovává. Především znatelný pokles nezaměstnanosti a růst mezd již lidé bezprostředně pocítili. Zdaleka ne všichni si to však uvědomují. "Lidé většinou mívají pocit, že je stále hůř, i když se situace mírně zlepšuje. Teprve když hospodářství prudce stoupá a lidem rychle rostou mzdy, začnou si toho všímat," míní Daniel Münich z ekonomického institutu CERGE. "Některé skupiny na oživení určitě vydělají, záleží na tom, kde bydlí, co dělají a jak se snaží.

Určitě se nyní budou prohlubovat rozdíly mezi lidmi," dodává.

ZAHRANIČNÍ INVESTOŘI NAHRADILI KOLOSY
Pro průmyslové firmy byl duben nejúspěšnějším měsícem za poslední rok. Když se přihlédne k tomu, že měl o dva pracovní dny méně než loni, vzrostla výroba o 7,4 procenta. Produktivita práce pak stoupla o sedm procent.
Podle ekonomů postupně dochází k tomu, že výkony velkých podniků, jejichž výpadky loni stahovaly celkovou průmyslovou výrobu země do propadů, nahradili letos zahraniční investoři a jejich domácí dodavatelé.
Klíčovou roli hraje stále Škoda Auto, na niž je navázána celá řada dodavatelských firem.
Podobný prstenec se podle vrchního ředitele hospodářské politiky na ministerstvu průmyslu Vlastimila Gejdoše začíná vytvářet už i kolem zahraničních společností, jež investovaly do elektrotechnického průmyslu. To považuje Gejdoš za důležitý impuls pro český průmysl. "Dodavatel, který si vybuduje jméno na spolupráci s investorem v tuzemsku, pak snadno najde zákazníky z řad dalších významných firem," vysvětluje.
Příkladem může být firma Hella Autotechnik. "Kromě Škody dodáváme pro Scanii, DAF, DaimlerChrysler a řadu dalších firem. Za poslední rok jsme zvýšili výrobu o třetinu a počet zaměstnanců o čtvrtinu. Letos čekáme podobný vzestup," říká obchodní ředitel Helly Tomáš Bršťák.
Generální ředitel CzechInvestu Martin Jahn míní, že do výsledků průmyslu již promluvila řada zahraničních investorů, kteří získali vládní pobídky a již vyrábějí.
Kromě Helly je to podle něho například Dovatron či Celastica.

PRACOVNÍCH MÍST OD ÚNORA PŘIBÝVÁ
Nezaměstnanost již čtyři měsíce výrazně klesá. V květnu, kdy se snížila z rovných devíti na 8,7 procenta, bylo bez práce téměř 454 tisíce lidí. To je o osmnáct tisíc méně než v dubnu. Od začátku roku se řady nezaměstnaných zúžily o více než 55 tisíc lidí. Oproti loňskému květnu se paleta pracovních příležitostí rozšířila o jedenáct a půl tisíce. Jen za poslední měsíc přibyly téměř čtyři tisíce pracovních míst. "To je pozitivní a zdá se, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících," řekl Jan Kasnar, ředitel Správy služeb zaměstnanosti ministerstva práce. Poprvé po dvou letech se také nezaměstnanost snížila ve všech regionech.
V červnu již podle odborníků lidí bez práce znovu mírně přibude. Zaměstnání totiž začnou hledat absolventi škol. Letos jich však bude méně než v předchozích letech. Další hrozba růstu nezaměstnanosti se pak skrývá ve velkých problémových podnicích. Nikdo zatím nedokáže přesně odhadnout, kolik lidí bude muset tyto podniky opustit.

OBAVY ZE ZDRAŽOVÁNÍ JSOU ZATÍM ZBYTEČNÉ
České domácnosti se nemusí bát ani zdražování. V květnu byla cenová hladina o 0,2 procenta vyšší než v dubnu. I ve srovnání s lednovými cenami vychází inflace velmi nízká - lidé v květnu platili v obchodech ceny jen o 0,3 procenta vyšší než na začátku roku.
I přesto, že ceny jsou stabilní již déle než rok a meziroční inflace zůstává pod čtyřmi procenty, kde podle ekonomů zůstane až do konce letošního roku, mezi lidmi přetrvává pocit, že zdražování postupuje příliš rychle. Jen necelá polovina lidí na konci dubna v dotazníku GfK připustila, že ceny se za uplynulý rok změnily jen mírně. Ostatní si stěžovali na rychlý růst cen.
Přitom druhů zboží, které opravdu znatelně zdražuje, je v tomto roce jen málo - v lednu stouply regulované ceny energií, od jara podražil benzin a nafta a v červenci se chystá zvýšení nájmů.
Také v květnu na spotřebitele nejvíce dolehlo zdražování pohonných hmot. Ceny dopravy kvůli tomu stouply o 1,1 procenta. Mírně zdražily i potraviny, jejichž ceny už druhým rokem zůstávají beze změny. "Růst cen potravin byl způsoben zejména o třetinu vyššími cenami brambor.
Na trhu se totiž namísto starých objevují dražší nové brambory," dodal mluvčí statistického úřadu Ladislav Pištora.