Summit skupiny G20.

Summit skupiny G20. - Summit G20. | foto: Luděk Krušinský

Ekonomika se dostává z nejhoršího, tvrdí finanční lídři G20

  • 20
Světová ekonomika se možná dostává z nejhorší fáze recese, i když její zotavení zatím není jisté. Konstatovali to ministři financí vyspělých ekonomik G7 na svém pátečním jednání ve Washingtonu. Ekonomická aktivita by se měla začít obnovovat v závěru letošního roku.

Výhled ale zůstává slabý a existuje riziko, že se globální ekonomika může stále zhoršovat.

"Máme právo být poněkud povzbuzení, ale bylo by špatné činit závěry, že jsme blízko k vynoření se z temnoty, do níž upadla globální ekonomika loni na podzim," prohlásil po jednání americký ministr financí Timothy Geithner.

Nové hodnocení situace je poněkud nadějnější, než po minulém setkání ministrů zemí G7 koncem února, kdy varovali, že vážný hospodářský pokles může trvat po většinu letošního roku, a kdy nezmínili žádnou příznivou známku stability.

"Poslední data naznačují, že se tempo poklesu našich ekonomik zpomalilo a že se objevují určité známky stabilizace," píše se v komuniké po páteční schůzce. "Budeme nadále jednat, jak to bude potřeba, aby se obnovily půjčky a poskytovala likvidita, zajišťoval kapitál pro finanční instituce, chránily úspory a vklady a odhalovala špatná aktiva," uvádí dokument.

G7 je pod tlakem, aby urychlila snahy zbavit banky špatných aktiv, kvůli nimž se zastavil příliv úvěrů do ekonomiky. Následkem toho se svět dostal do nejhorší hospodářské recese od druhé světové války.

Musí se zpevnit banky

"Pokud nezpevníme banky, nezpevníme ekonomiku," řekl britský ministr financí Alistair Darling. Dodal, že G7 a širší G20 musí také dodržet sliby, že posílí prostředky světových věřitelů.

Podobnou agendu, jako jednání G7, měla i schůzka ministrů financí a guvernérů centrálních bank průmyslově nejvýznamnějších zemí G20, řekl Geithner, který byl na obou setkáních v roli hostitele. Evropskou unii na zasedání G20 zastupoval jménem předsednické země EU český ministr financí v demisi Miroslav Kalousek.

"Cílem bylo zhodnotit výsledky summitu z Londýna, jak se implementují dohodnuté kroky, zejména urychlené navýšení zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF)," řekl ČTK. Před třemi týdny v Londýně se představitelé G20 shodli na podpoře globální ekonomiky dalším zhruba bilionem dolarů, na společném postupu proti daňovým rájům, větší regulaci hedgeových fondů a ratingových agentur a na společném postupu při čištění bank od toxických aktiv.

Ministři a guvernéři zemí G20 v pátek konstatovali, že je třeba urychlit navýšení kapitálu MMF o 500 miliard dolarů, jak bylo dohodnuto v Londýně.

"Byl to takový diplomatický apel na země, které s tím otálejí. Například Čína s tím má legislativní problém a nemůže fondu půjčit, ale je to řešitelné například vydáním úpisů, které by si Čína koupila," řekl Kalousek.

Kalousek: Je to problém politické vůle

Zatímco USA, EU a Japonsko už své podíly připravují, Čína, Rusko a některé další státy s tím otálejí. Podle Kalouska je to "problém politické vůle".

Účastníky schůzky jménem EU ujistil, že se unie zavazuje poskytnout MMF 75 miliard eur.

Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet na tiskové konferenci uvedl, že ministři hovořili hlavně o potřebě uvést sliby z Londýna do praxe. "Rozhodli jsme (v Londýně) mnoho věcí, musíme konat tak rychle, jak jen můžeme. Musíme se mobilizovat na úrovni výkonné moci i guvernérů centrálních bank," zdůraznil.

Šefové států a vlád zemí G20 by se měli opět sejít 24. a 25. září na summitu v New Yorku. Kalousek v této souvislosti vyslovil jistou skepsi nad "inflací summitů". "Nejsem si úplně jistý, zda summit leaderů čtyři měsíce po londýnském summitu může říci něco zásadně nového. Nicméně je zřejmé, že ambice Obamovy administrativy jsou z hlediska uspořádání tohoto summitu veliké, takže určitě bude," řekl.