Investoři na kapitálových trzích jsou optimističtí. Ilustrační foto.

Investoři na kapitálových trzích jsou optimističtí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ekonomika USA se staví na nohy, mohou to ale být jen falešné naděje

  • 84
Konec recese se blíží. Alespoň v USA a takzvaně papírově. Podle ekonomů se největší světová ekonomika otáčí zpět do růstu právě teď, nejpozději by se měl růst amerického HDP potvrdit na konci roku. Svět se tak pomalu začíná zelenat pod výhonky lepších ekonomických zpráv. Objevují se ale také názory, že jsou to všechno jen falešné naděje.

Módní výraz zelený výhonek – v angličtině green shoot – proslavil šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Americký prezident Barack Obama raději používá "záblesky naděje".

Ty se objevují také v Německu či Francii v lepší průmyslové výrobě, včera se Británie mohla optimisticky pochlubit pozitivním vývojem ve strojírenství. Podle všeho si tak největší ekonomiky sahají na dno problémů a větší propad už nepřijde.

Oživení však může být velmi pomalé a nestálé. Nezaměstnanost dál poroste, problémy firem se na jejich zaměstnance přenášejí až s ročním zpožděním, a je proto zřejmé, že pro většinu lidí bude krize vrcholit až příští rok. A to se týká i Česka.

1. Ceny nemovitostí v USA stouply

Podle hesla "Kde krize začala, musí také skončit" se dají rostoucí ceny domů v USA označit jako hlavní znak blížícího se konce recese, jež vznikla prasknutím bubliny na realitním trhu. Ceny domů podle Case-Shillerova indexu letos v květnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta, což je první růst od srpna 2006. "Růst značí, že propad cen se blíží svému konci," uvedl spoluzakladatel indexu Karl Case.

Zastavení poklesu cen nemovitostí je hlavní podmínkou obnovení důvěry, protože jsou na ně navázány stovky miliard dolarů v hypotékách Američanů. Ti při jejich poklesu museli dorovnávat bankám jejich hodnotu, problémové zástavy zase narušují bilance bank.

2. Vyprázdněné sklady a růst průmyslu v Německu

Světu docházejí zásoby, což opět roztočí průmyslovou výrobu. Dobrá zpráva hlavně pro exportní země, jako je Německo, potažmo Česká republika. Průmysl totiž v počátcích letošního roku prakticky stál, zboží se prodávalo ze skladových zásob, a teď je nutné "základní" výrobky opět začít dělat.

"Globální růst by měl být v nejbližších měsících tažen podstatným snížením zásob průmyslových výrobků. To zvedne aspoň dočasně aktivitu v průmyslu," potvrzuje Pavel Sobíšek z UnicreditBank. To přinese ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letoška oživení i do tuzemské ekonomiky. Nedá se počítat s předkrizovými čísly.

3. Analytici přestávají strašit, lepší výsledky bank

Investoři na kapitálových trzích jsou optimističtí, ceny akcií stoupají a to zase přidává na dobré náladě spotřebitelů – tedy firem a lidí, kteří ovlivňují reálnou ekonomiku. Analytici poprvé po dvou letech pozitivně přehodnocovali ziskovost firem obchodovaných na newyorské burze.

Podle dat firmy JPMorgan Chase analytici z Wallstreetu během června 896krát zvýšili svůj odhad na ziskovost jednotlivých firem a jen 886krát ho snížili. Naposledy byl poměr ve prospěch růstu zisku v dubnu 2007. Přispívají k tomu také data zveřejňovaná největšími americkými bankami, která byla lepší, než se čekalo.

4. Cena ropy roste, může to však přinést také problémy

Opticky jasný důkaz, že se světové hospodářství začíná sbírat, což znamená větší poptávku po ropě. Reálně ji však táhne hlavně Čína, kde ekonomika díky obří státní pomoci nepřestala růst; Evropě a USA se může z jejího apetitu udělat špatně. Velký nárůst ceny ropy by totiž zpomalil zotavování firem a nepomohl by ani spotřebě lidí, na níž bude muset dlouhodobě reálný růst stát.

Barel severomořské ropy Brent se včera dostal přes 73 dolarů, což je letošní maximum. Za více než sedmdesát se prodává také americká ropa WTI. "Očekává se růst amerických maloobchodních tržeb i v červnu. Patrně k tomu pomohly rostoucí akciové trhy, při jejich poklesu ovšem může optimismus domácností opět rychle vychladnout," varuje šéf ekonomů Marek David z firmy Patria.

Konec recese? Falešné naděje

Zelené výhonky býkům, investorům sázejícím na růst, zachutnaly. Jako stádo se vrhli na světové burzy a na těch nejrizikovějších už vytlačili ceny akcií na hodnoty před loňským pádem investiční banky Lehman Brothers. Americké cenné papíry za sebou mají nejlepších pět měsíců růstu v řadě od roku 1938, červenec byl nejlepším měsícem od roku 1997.

Investoři se připravují na jeden z nejsilnějších hospodářských obratů od druhé světové války. Zde je pět důvodů, proč jim zelené výhonky přestanou chutnat.

1. Slabší firemní výsledky

Jeden z hlavních důvodů pro masivní obrat v náladě jsou právě nyní ohlašované hospodářské výsledky firem za druhé čtvrtletí. Jsou lepší, než analytici čekali. Podle agentury Thomson Reuters 74 procent společností ze seznamu S&P 500 překonalo očekávání o výši zisku.

Ve srovnání s dlouhodobým průměrem, který se pohybuje nad šedesáti procenty, je to důvod k optimismu. Firmám se daří překonávat nízká očekávání co se týče zisku, nikoliv co se týká tržeb. V tom naopak zaostávají.

Jako finanční ředitel můžete v období několika čtvrtletí se ziskem hýbat – odložíte plánované výdaje do následujících čtvrtletí, jiné škrtnete a očekávání trefíte. Například Ford skončil v zisku díky operacím s vlastním dluhem, NY Times dosáhly rekordního zisku díky úsporám nákladů – část zaměstnanců poslala společnost na neplacené volno. Řada těchto operací je neopakovatelných.

2. Schované peněženky

Vývoj největší světové ekonomiky ve druhém letošním čtvrtletí také překonal očekávání. Domácí produkt USA klesl jen o procento, čekal se větší propad.

Detail: nejvýraznější brzdou se stala soukromá spotřeba, tedy domácnosti, lidé. Utratili výrazně méně, než se čekalo. Jednak se postupně projevuje rekordní nezaměstnanost, jednak minimální růst příjmů těch, co práci mají. To zůstane, dokud ekonomika nenabere "únikovou rychlost" přes dvě procenta.

3. Dluhy pro příští generace

Vládní výdaje, které vzrostly v USA o více než desetinu, také přispěly k lepšímu než očekávanému výsledku. Problém: očekávaný schodek bude přes 1 800 miliard dolarů, v Česku za dva tři roky přidáme 500 miliard korun. To je generační dluh, který se bude splácet podstatně vyššími daněmi. Tam i tady. To sníží budoucí růst. Nebo někdo navrhne snížení důchodů a placení u lékaře?

4. Obama, ředitel Citigroup

Stát se v těchto dnech stává největším akcionářem v kdysi největší bance světa. Je to symbol. Přichází éra větší regulace, omezení finančních inovací. Možná se kvůli tomu podobná finanční krize opakovat nebude. Ale určitě bude těžší a dražší získat peníze.

5. Čína: na papíře je skvělá

Strana přikázala, bankéři poslechli: za půl roku rozdali úvěrů, co za poslední dva roky. Akcioví brokeři prý otevřeli minulý měsíc 500 000 účtů drobným investorům. Akcie rostou o sto procent. Čína se vrací k růstu deset procent ročně.

Země neuvěřitelných možností: v zemi orientované na výrobu a vývoz zboží zároveň klesá spotřeba elektřiny. Nebo soudruzi někde udělali chybu?

,