Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změna daní je nutná, toto je ale hazard s veřejnými financemi, tvrdí ekonomové

  13:04aktualizováno  14:20
V noci ze čtvrtka na pátek poslanci schválili daňový balíček. Ten ruší superhrubou mzdu a zavádí daň z příjmu 15 a 23 procent pro vyšší výdělek, rovněž zvyšuje slevu na poplatníka a také zavádí nový stravenkový paušál. Podle některých ekonomů jde o hazard s veřejnými financemi, jiní zase připomínají, že změna zdanění práce je v Česku potřeba.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poslaneckou sněmovnou prošel návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy. Od příštího roku mají lidé odvádět daň z příjmu 15 procent. Kdo vydělává 4,8násobek průměrné mzdy, tedy zhruba nad 140 tisíc měsíčně, zdaní výdělek nad tuto částku 23 procenty. Schváleným návrhem Piráta Mikuláše Ferjenčíka se rovněž zvyšuje sleva na dani na poplatníka. Do veřejných rozpočtů balíček zasekne sekeru 130 miliard korun.

Víc jak dvě třetiny daňových úspor půjdou do kapsy třetině nejbohatších zaměstnanců a ti mají přirozeně vyšší sklon k úsporám, takže velkou část prostředků, co jim stát pošle, zpátky do ekonomiky nevrátí.

Jan Burešhlavní ekonom Patria Finance

Jan Bureš hlavní ekonom Patria Finance

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Zrušení superhrubé mzdy je zbytečně drahé a neefektivní. Samo o sobě asi nevadí, že přijímáme něco, co způsobí díru v rozpočtu v řádech vyšší desítek miliard korun. Nicméně konkrétně zrušení superhrubé mzdy ekonomiku nerozhýbá, protože víc jak dvě třetiny daňových úspor půjdou do kapsy třetině nejbohatších zaměstnanců a ti mají přirozeně vyšší sklon k úsporám, takže velkou část prostředků, co jim stát pošle, zpátky do ekonomiky nevrátí.

Efektivnější by byl jakýkoliv přímý výdaj státu. Pokud nám jde primárně o rozhýbání ekonomiky v postpandemické době, tak řešením jsou investice státu v oblastech, které mají vysoký multiplikační efekt, třeba stavebnictví.

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček

Naopak daňové incentivy nefungují přímočaře. Pokud stát chce ekonomiku nastartovat a vydá prostředky skrze daně, tak spoléhá na rozhodnutí někoho jiného. Ten se buď rozhodne peníze do ekonomiky vrátit, nebo je ušetřit.

Zvýšením slevy na poplatníka víc pomůžete nízkopříjmovým, kteří jsou zasažení pandemií více. Řeší se tak sociální rozměr a na druhou stranu se pomáhá celkově ekonomice, protože ty peníze mají daleko větší pravděpodobnost, že se do ekonomiky vrátí.

V roce 2021 bude potřeba takzvaně konsolidovat veřejné finance, to znamená zásadně pracovat na osekávání dluhu. Zde by měla být výraznější aktivita, kterou zatím nevidím.

Lukáš Kovandahlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda hlavní ekonom Trinity Bank

Tím, že do daňových změn přibylo navýšení slevy na poplatníka, odpadá onen zásadní argument proti balíčku, který říkal, že by si polepšili jen ti nejbohatší. Celkově jsou tak daňové změny rovnoměrněji rozprostřeny mezi jednotlivé příjmové skupiny.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank

Fakt, že si díky zrušení superhrubé mzdy nejvíc polepší zaměstnanci s nejvyššími příjmy, je podle mého soudu přirozený. Lidé s vyššími příjmy pracují záslužněji, dávají do toho více píle, musí se delší dobu vzdělávat a podobně. My musíme motivovat mladé lidi k tomu, aby chtěli pracovat tvrdě.

Pro veřejné rozpočty to samozřejmě bude znamenat zátěž. Čisté manko je 260 miliard na dva roky, nicméně je třeba počítat s tím, co se vybere nazpátek. Lidé budou mít díky daňovým změnám více peněz v kapse, budou tedy více utrácet a stát vybere více na daních z přidané hodnoty. Navíc došlo ve čtvrtek i k navýšení daně z tabáku. V neposlední řadě též připlyne zhruba 182 miliard korun z evropského fondu obnovy. Myslím si tak, že žádný rozvrat veřejných financí nehrozí.

Zdůrazňuji však, že v roce 2021 bude potřeba takzvaně konsolidovat veřejné finance, to znamená zásadně pracovat na osekávání dluhu. Zde by měla být výraznější aktivita, kterou zatím nevidím. Vláda by měla zřetelně deklarovat, jak zadlužení bude snižovat.

Místo toho, abychom podporovali domácí ekonomiku, budou peníze odplouvat právě ve formě investic do zahraničních cenných papírů.

Helena Horskáhlavní ekonomka Raiffeisenbank

Helena Horská hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Původní návrh pana Babiše měl znamenat výpadek necelých 90 miliard korun pro veřejné rozpočty. Podle ministryně financí Aleny Schillerové je částka teď ještě o 40 až 50 miliard vyšší. To znamená, že místo schváleného schodku 320 miliard se jednoduchými počty dostáváme na částku 450 miliard, což může být dokonce vyšší schodek než v letošním roce.

Helena Horská, hlavní analytička Raiffeisenbank

Navíc nejsou prostředky v rámci daňového balíčku dobře zacílené. Představa ministryně Schillerové, že daňové slevy výrazně podpoří spotřebu, je zcela naivní. Pirátský návrh snížení slevy na poplatníka samozřejmě zvyšuje šanci na podporu nízkopříjmových osob. Jde o jedinou rozumnou část celého návrhu.

Zrušení superhrubé mzdy pomůže vysokopříjmovým zaměstnancům a bude to tak mít i sekundární dopady. Nadále to podpoří investice do bytů a domů, jejichž ceny stále rostou. Peníze rovněž poplynou do investic do akcií finančních instrumentů, a to spíše zahraničních. Místo toho, abychom podporovali domácí ekonomiku, budou peníze odplouvat právě ve formě investic do zahraničních cenných papírů.

Cigarety znovu čeká vyšší daň. Poslanci se přou, který typ zdraží a o kolik

Do současnosti nás finanční trhy braly jako rozpočtově umírněnou zemi. Toto je jasný signál, že přestáváme být rozpočtově zodpovědní. Už teď je zřejmé, že ministerstvo financí bude muset předložit nový návrh státního rozpočtu hned začátkem ledna. Tento návrh bude nejspíš počítat se schodkem, který překročí 400 miliard korun. To znamená, že nebude daleko od dvouciferného čísla v poměru k HDP. Jinak řečeno schodek se bude blížit deseti procentům HDP.

Zrušením superhrubé mzdy dává vláda zaměstnavatelům signál, že výplatu zaměstnancům zvyšovat nemusí, protože dostanou přidáno tímto způsobem.

Ilona Švihlíkováčlenka Národní ekonomické rady vlády

Ilona Švihlíková členka Národní ekonomické rady vlády

Ekonomka Ilona Švihlíková

Dnešek je černý den pro české veřejné finance. Změny, které byly schváleny, pro ně představují obrovskou sekeru do budoucna. Příští vládu to staví před rozhodnutí, jakým způsobem reagovat. Bohužel mezi nejčastější přístupy známé z nedávné historie patří šetření na výdajích. 

Protože částka je velká, tak si myslím, že to do budoucna může ohrozit dostupnost veřejných služeb. Myslím si, že dokonce může jít o záměr vytvořit si prostředí pro privatizaci nějaké části veřejného sektoru.

Obecně jakékoliv zvyšování daní je nepopulární, takže příští vláda se s velkou pravděpodobností bude soustředit na daň, u které je navyšování nejjednodušší, tedy na DPH, což zase dopadne na nejchudší část obyvatelstva.

Vidím v tom ještě jednu souvislost, a to je otázka mzdové konvergence. Premiér jasně řekl, že to dělá mimo jiné proto, aby se zvyšovaly mzdy. Tedy, aby to šlo přes daň a ne přes přirozený organický růst. My, jako ekonomika, která je pořád v nějaké fázi dohánění, mzdový růst potřebujeme. Zrušením superhrubé mzdy dává vláda zaměstnavatelům signál, že výplatu zaměstnancům zvyšovat nemusí, protože dostanou přidáno tímto způsobem.

Snížení daňového zatížení práce je krok správným směrem, který se tu měl objevit už dávno.

David Marekhlavní ekonom Deloitte

David Marek hlavní ekonom Deloitte

David Marek

Snížení daňového zatížení práce je krok správným směrem, který se tu měl objevit už dávno. Na globálním poli je tento parametr velmi důležitý a české ekonomice to může pomoct, ať už aktuálně nebo dlouhodobě, v konkurenceschopnosti na mezinárodních trzích.

Za druhé je nicméně potřeba vymyslet, jak do budoucna přivést veřejné finance na dráhu dlouhodobé udržitelnosti. To znamená klást si otázku, jakým způsobem snížit výdaje nebo kde hledat nové rozpočtové příjmy, aby dluh v poměru k HDP nerostl.

Způsob, jakým má být daňový systém nastaven, je čistě politická věc a já to odmítám konkrétněji komentovat. 

Národní rozpočtová rada: naroste zadlužení

K souboru změn, které v noci ze čtvrtka na pátek schválila Poslanecká sněmovna, se vyjádřila i Národní rozpočtová rada (NRR). Podle ní jde o největší zásah do daňových příjmů v historii samostatné České republiky. 

„Výpadek na úrovni celého sektoru veřejných institucí dosáhne jen v roce 2021 podle odhadu Národní rozpočtové rady 128 miliard korun. Na DPH a spotřebních daních by se mohlo v důsledku zvýšení čistých příjmů obyvatel s následným promítnutím do vyšší spotřeby dodatečně vybrat zhruba 20 miliard korun. Čistý výpadek příjmů veřejných rozpočtů tak přesáhne 100 miliard korun, což odpovídá bezmála dvěma procentům HDP. Důsledkem bude mimo jiné nárůst zadlužení České republiky na 44 procent HDP na konci roku 2021. Takové zhoršení výchozí pozice znamená, že k dosažení hranice dluhové brzdy dojde dříve, než se dosud čekalo, a to již v roce 2025,“ uvedla rada.

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Čtyři jaderné bloky nestačí, bude třeba budovat další, říká exministr Grégr

26. dubna 2024

Premium Kromě výstavby až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně by už Fialova vláda měla plánovat i...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

České dráhy hledají nové sídlo. Musí být v docházkové vzdálenosti od vlaku

26. dubna 2024  15:26

Po tříleté pauze se České dráhy pokoušejí najít nové sídlo a vystěhovat se z ministerského podnájmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...