ECB nakoupila dluhopisy Itálie a Španělska. Slibují větší výnos, ale i riziko. Ilustrační snímek.

ECB nakoupila dluhopisy Itálie a Španělska. Slibují větší výnos, ale i riziko. Ilustrační snímek. | foto: ČTK

Ekonomové: Nákup dluhopisů Itálie a Španělska je nutné zlo

  • 48
Umělý pokus o zklidnění trhu vykupováním dluhopisů Itálie a Španělska ekonomové hodnotí jako nutné zlo. Evropským bankéřům nic jiného nezbývá, soudí. Tento krok zapůsobil rychle, úroky u dluhopisů klesly. Je ale otázka, na jako dlouho. Navíc je tato akce spojena s rizikem inflace.

Nákup dluhopisů neuskutečnila banka z peněz v záchranných fondech, které sloužily například k financování zadluženého Řecka.

"ECB teoreticky může kupovat dluhopisy bez omezení, je tou pověstnou ,tiskárnou peněz´ v eurozóně. Prakticky je samozřejmě omezena nutností hlídat inflaci, a především je pro ni klíčové udržet si důvěru finančních trhů. Pokud bude na trh sypat eura a její bilance bude bobtnat těmito nakoupenými bondy, důvěru trhu, a tedy i svoji budoucí schopnost udržovat cenovou stabilitu může rychle ztratit," říká analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Centrální banka spustila program nákupu rizikových dluhopisů ráno, když koupila italské a španělské bondy za tržní cenu. Srazila tím výnosy, které ale začaly během dne opět mírně stoupat. "Evropské centrální bance v podstatě nic jiného nezbývalo," zhodnotil počínání banky analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Ekonomové ale zároveň říkají, že je to řešení špatné a krátkodobé, jak na poslední chvíli zachránit rozšíření dluhové krize na další státy eurozóny. "Je to zároveň varianta, která může mít za následek zvýšenou inflaci, a proto může být vnímána jako poněkud kontroverzní. Jiná varianta však neexistuje," řekl agentuře ČTK člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout.

Také podle děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslava Ševčíka jde o chybné rozhodnutí. "Finanční trhy se jen tak ´oblafnout´ nedají. Je to pouze flikování děr potápějící se lodi. Vůbec není jisté, zdali to může vést k záchraně. Místo rozhodnutí o vytváření záchranných fondů, které paradoxně opět dluhově financují zatím relativně silné ekonomiky, se musí bezpodmínečně začít šetřit," uvedl s tím, že se to týká nejen EU, ale i USA nebo Japonska.