Ekonomové Šichtařová a Pikora sehráli etudu proti povinnému spoření na penzi

  • 483
Ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová se dali na divadlo. Natočili scénku, v níž s nadsázkou varují před dopady povinného spoření na důchody do fondů. Nebojí se přitom sáhnout k nadávkám, reformu označují za tunel, Čechy za ovce a Bezděkovu komisi přejmenovali na Bezdíkovu nervózní komisi.

"Do prdele, kde mám to pívo, fondy zas.. bezcenný řecký dluhopisy, je toho plná lednice, ani žrát se to nedá...," spílá z gauče důchodce někdy v roce 2050. Hraje ho Vladimír Pikora, analytik ze společnosti Next Finance. Asistuje mu kolegyně Markéta Šichtařová, které Pikora polopatě vysvětluje, že důchodová reforma připomíná tunel a z Čechů se mohou stát ovce, které přijdou o své výnosy ve fondech.

Čtyřminutová scénka se s nadsázkou snaží upozornit na to, že vláda nepočítá s dobrovolným spořením na penzi, ale uvažuje jen v mantinelech povinného spoření. Naráží také na to, že si stát bude muset na předraženou reformu půjčit a povede k úplatkářství a tunelování.

"Taky se kvůli tomu samozřejmě postaví nějaká chytrá a nezávislá komise, která to spočítá na dvě stě let dopředu. No, třeba jako ta Bezdíkova nervózní komise," popíchl Pikora tým ekonomických expertů, vedených Vladimírem Bezděkem, který má přípravu reformy na starosti.

Ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora v kampani proti povinnému spoření na penzi.

Ekonomové v kampani nechtějí napadat smysl penzijní reformy jako takové, vysvětlují dodatečně.

"Povinné fondové řešení nepovažujeme za správné. Vidíme řadu rizik, o kterých se otevřeně příliš nemluví. Stačí se podívat do zahraničí. Navrhované řešení se až moc podobá těm, která se ve světě nepovedla. V některých zemích už dělají reformu reformy, v jiných se vracejí zpět do průběžného systému," vysvětlují ekonomové, proč se pustili do kampaně s názvem Nechceme se (v důchodu) pást, která odstartovala na sociální síti Facebook.

"Změny, kterými prochází finanční trh v posledních letech, umožňují, aby se do portfolia fondů dostala extrémně riziková aktiva. V některých zemích s nízkou politickou a podnikatelskou kulturou mohou navíc fondy svádět i k vytunelování. Česká společnost již pomalu zapomněla na zkušenosti z 90. let," vysvětlují.