Ekonomové známkovali vládu

  15:06aktualizováno  15:06
Velmi pestré vysvědčení by si na konci června přinesli domů ministři, kdyby dostali na papíře hodnocení ekonomů a analytiků posuzující užitečnost práce kabinetu v letošním druhém čtvrtletí. Vedle jedničky za prodej Komerční banky by dostali například trojku za zbrždění privatizace energetiky nebo čtyřku za návrh majetkových přiznání.

Vedle rozhodnutí o Komerční bance se nadprůměrně pozitivního ohlasu ze strany 26 porotců oslovených Institutem ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy dočkal ještě zákon o exekutorech nebo novela zákona o ČNB.

Výběr Société Générale, která za šedesát procent akcií Komerční banky zaplatí 40 miliard korun, dostal od poroty 199,08 bodů z tří set možných. „Privatizace poslední banky z ‚velké čtyřky‘ byla doprovázena jednoznačně pozitivními reakcemi. Panuje všeobecné přesvědčení, že jí stát prodal slušné bance za slušné peníze. Jedinými námitkami, které se ohledně privatizace vyskytly, byla neprůhlednost samotného výběru, respektive poskytnutí dalších garancí státu za špatné úvěry až ve výši dvacet miliard korun,“ píší autoři studie v komentáři.

Na zákonu o exekutorech ocenili ekonomové snahu vlády posílit postavení věřitelů, novela zákona o centrální bance zase sbližuje tuto právní úpravu s normami Evropské unie a posiluje nezávislost ČNB na vládě.

Naproti tomu s ostrou kritikou se setkala novela stavebního zákona, která měla umožnit vyvlastňování pozemků a kterou nakonec zamítl parlament. Ta skončila se známkou -48 bodů, přičemž nejhorší možný výsledek byl -300.

Za nejméně užitečný zhodnotila porota záměr vlády zavést přiznání z přírůstku majetku, jenž oznámkovala -49,35 bodu. „Až na výjimky velmi negativně přijatý návrh zákona. Většina odborníků s ním nesouhlasí, považuje ho za zbytečný. Někteří se vyjádřili, že tato podoba zákona je populistická a neznamenala by zásadnější změnu v procesu monitorování majetku nejvyšších příjmových skupin a navíc by nevedla ani k zvýšení daňových příjmů,“ konstatuje zpráva.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

ČEZ zdraží elektřinu, část zákazníků od ledna připlatí osm procent navíc

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku některým zákazníkům elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Najdete na iDNES.cz