Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárenské firmy dostanou část povolenek zdarma

  16:37aktualizováno  17:41
Výrobci elektřiny, včetně dominantního výrobce ČEZ, budou moci získat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to investují do modernizace výroby elektřiny. Tuto možnost schválili poslanci, když odhlasovali přílepek k novele zákona o spotřebních daních.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Jedná o přílepek desetiletí, ne-li století," obhajoval střet názorů, který novela vyvolala, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Poskytnutí povolenek ve výši 68 miliard skupině ČEZ považuje za krádež.

Kvůli transparentům namířeným proti ČEZ bylo dokonce na 15 minut přerušeno jednání. Letáky, které prostřednictvím některých poslanců rozdávalo hnutí Greenpeace, kritizoval poslanec Milan Urban.

"V pozměňovacím návrhu je napsáno, že firmy, které se zavážou ze svého (nikoliv ze státního) rozpočtu investovat 68 miliard korun do roku 2011 do čistých technologií, tedy do technologií, které by mohly přispět k tomu, že Česká republika bude možná nejzelenější z celé Evropské unie, budou mít část povolenek po roce 2012 zdarma. Co je na tomto systému špatného, tomu absolutně nerozumím," uvedl Urban.

Bursík: Elektřina se nezlevní

Podle Bursíka je návrh šitý na míru společnosti ČEZ a není pochyb o tom, že pochází z jeho dílny. Bursík zároveň odmítl myšlenku, že by povolenky zdarma měly snížit koncové ceny elektřiny pro zákazníky.

"Elektrárenské společnosti si zvýší zisk, protože budou mít nižší výrobní náklady, ale na ceně elektřiny pro konečného zákazníka se to neprojeví. Tohle je, myslím, podstatný argument a je potřebné, aby tady zazněl pro ty z politiků, kteří by rádi použili populistický argument, že snížení nákladů na výrobu elektřiny rovná se nižší ceny elektřiny pro zákazníky. To není pravda," uvedl Bursík.

"Česko dostalo možnost mít tuto výjimku tak, jak to vyplývá z evropské legislativy. A rozhodlo se ji využít," reagoval na Bursíkova slova generální ředitel ČEZ Martin Roman. Podle Romana jde ale jen o převod evropské legislativy do českých zákonů.

Návrhu se zastal současný ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Zdůraznil, že investice v energetice jsou dlouhodobou záležitostí a každým odkladem ztrácejí firmy čas.

Povolenky se budou platit v roce 2020

Schválené změny vycházejí z klimaticko-energetického balíčku přijatého Evropským parlamentem. Podle něj mohou ekonomicky slabší členské státy EU, které jsou při výrobě elektřiny výrazně závislé na uhlí, nakupovat povolenky postupně.

Elektrárenské firmy v těchto zemích by tak nemusely od počátku roku 2013 nakupovat 100 procent povolenek pro vypouštění emisí oxidu uhličitého, ale významnou část jich budou dostávat zdarma.- čtěte ČEZ by v roce 2013 mohl dostat 70 procent povolenek zdarma

Podíl povolenek zdarma se bude postupně snižovat, až klesne v roce 2020 na nulu.

O rozdělení emisních povolenek, které byly zcela zdarma, mezi jednotlivé podniky na léta 2008 až 2012 rozhodla vláda počátkem loňského roku.

Společnosti, které vypouštějí do ovzduší více emisí, než na kolik dostaly povolenky, si musí koupit povolenky od podniků, jež se drží pod svým limitem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz