Elektrárna v Počeradech

Elektrárna v Počeradech | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dozorčí rada ČEZ odložila rozhodnutí o prodeji Počerad Tykačovi

  • 17
Prodej elektrárny Počerady miliardáři Pavlu Tykačovi je čím dál tím méně pravděpodobný. Dozorčí rada odmítla prodej posvětit a Czech Coalu dochází trpělivost.

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se rozhodla odložit rozhodnutí o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.

„S ohledem na komplexní povahu transakce je nutné, aby dozorčí rada posoudila transakci co nejpodrobněji, než definitivně sdělí svůj postoj, a tak projednávání tohoto bodu přerušila. Tímto krokem nepředjímá, jak o dané záležitosti rozhodne,“ řekl ČTK šéf dozorčí rady Václav Pačes.

Že se transakce za stávajících podmínek nakonec uskuteční, je však čím dál tím méně pravděpodobné. Server iHNED.cz totiž ve středu informoval, že Vršanská uhelná spadají pod Czech Coal zaslala tento týden vedení ČEZ dopis, ve kterém dala najevo, že na rozhodnutí ohledně Počerad nebude čekat déle než do konce dubna.

V opačné případě přestávají platit podmínky, na kterých se Czech Coal s ČEZ doposud dohodl. Czech Coal nabízel za Počerady zaplatit 4,5 miliardy korun, navíc by pak ČEZ dodával elektřinu až do roku 2023 za výrobní náklady. Firma by si tak měla přijít na dalších pět miliard korun a nádavkem by získala ještě opci na nákup až šedesáti milionů tun uhlí z lomu Vršany.

Jelikož do konce dubna se dozorčí rada už nesejde, tato dohoda s největší pravděpodobností padá.

Původně to přitom vypadalo to jako hotový obchod. Polostátní ČEZ se chtěl „špinavé“ elektrárny Počerady zbavit, Czech Coal Pavla Tykače ji zase nutně potřebuje jako odbytiště uhlí svého Dolu Vršany. Byl proto ochoten za ni zaplatit.

Poté, co se proti prodeji postavil ministr financí Andrej Babiš, vlivný menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr, ekologové a další osobnosti, však začali mít pochybnosti i členové rady. Jejich hlas je přitom rozhodující.

„Budu chtít analýzu některých dalších otázek,“ prohlásil už dříve Pačes. Ačkoli zdůraznil, že to automaticky neznamená, že by se stavěl proti. „Čekám ještě na další podklady. Takto zásadní věc vyžaduje posouzení ze všech hledisek,“ řekl i Robert Šťastný, nominovaný za lidovce

Elektrárna je zastaralá, investice se ČEZ nevyplatí

Opatrně se k prodeji prozatím stavěl premiér Bohuslav Sobotka. Podle předsedy vlády by mělo ministerstvo financí především vysvětlit, proč z jeho pohledu nemusí být prodej pro ČEZ výhodný. „Ministerstvo financí vykonává v ČEZ akcionářská práva, má největší zastoupení v dozorčí radě a musí se k celé věci vyjádřit na základě konkrétních argumentů a čísel,“ uvedl.

Pokud by Počerady zůstaly polostátní firmou, vyžádalo by si to rozsáhlé investice pro splnění budoucích emisních limitů. S tím však vedení ČEZ tak jako tak nepočítá a nejpozději v roce 2023 by provoz elektrárny definitivně ukončilo. „Investovat při stávajících cenách elektřiny se nevyplatí,“ prohlásil člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Podle kritiků v čele se Šnobrem však situace zdaleka není černobílá. Upozorňují, že se jedná o ziskový zdroj a že se situace v energetice v konečném důsledku může vyvíjet jinak, než jak předpokládá ČEZ. Uhlí podle něj zdaleka není odepsané a stabilní zdroje se mohou v budoucnu ještě hodit.

Ekologové zase namítají, že se stát zbavuje kontroly nad neekologickým zdrojem, s jehož odstavením počítá.