Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárnu Les Království čeká velká rekonstrukce

  9:24aktualizováno  9:24
Unikátní vodní elektrárna z roku 1922 pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem má před sebou posledních několik dní provozu. Po desítkách let téměř nepřetržité činnosti se v neděli její turbíny zastaví a začne výměna celého strojního zařízení, která potrvá do podzimu.

Ve své době špičková technologie je dnes raritou a brzy ji nahradí moderní zařízení, které bude výkonnější a účinnější. Jedno ze dvou soustrojí s Francisovou turbínou z roku 1934 rozšíří sbírky Národního technického muzea v Praze, druhá technická památka poputuje do Dvora Králové nad Labem.

"Přípravné práce již probíhají. Elektrárnu odstavíme z provozu 1. května v osm hodin ráno a o den později začne rekonstrukce. Zkušební provoz nového zařízení by se měl rozjet na konci listopadu. Následné prohlídky a zkoušky potrvají asi tři měsíce," přibližuje postup vedoucí elektrárny Les Království Josef Šimek.

Stavba přehrady, kterou si vynutila katastrofální povodeň v létě roku 1897, začala v roce 1910 a než ji přerušila 1. světová válka, byla většina stavebních prací hotova. Celé dílo tenkrát přišlo na 4 miliony a 700 tisíc korun rakouských a stavebníci je dokončili v roce 1919. Velká voda však nedostavěnou přehradu poprvé naplnila již o dva roky dříve.

Zkušební provoz vodní elektrárny stojící na pravém břehu pod hrází začal v roce 1922, plný provoz se rozběhl o rok později. Dvě horizontální Francisovy turbíny nyní dosahují výkonu 1 120 kilowatů a každá z nich za vteřinu spolyká 4,5 kubíku vody.

"Zařízení je od roku 1922 v provozu téměř nepřetržitě. Turbíny původně spolykaly šest kubíků vody za vteřinu, avšak v roce 1934 je vyměnily nové s hltností 4,5 kubíku. Nové turbíny budou opět šestikubíkové, čímž se výkon elektrárny téměř zdvojnásobí," vysvětluje Šimek, který v elektrárně pracuje od října roku 1966.

"Zatímco nyní má každá turbína výkon 560 kilowatt, po výměně to bude zhruba tisíc kilowatt. Také generátory jsou původní, pouze v roce 1926 je převinuli z deseti na šest kilovoltů," dodává.

Nové zařízení nebude potřebovat obsluhu. Zatímco dosud byl v elektrárně personál nepřetržitě, nyní budou na údržbu a dohled stačit během dne tři pracovníci, mimo pracovní dobu bude jeden z nich v pohotovosti pro případ komplikací.

"Na obsluze elektrárny se v minulosti podílelo sedm lidí. V současné době je nás tady pět a v novém provozu budou stačit jen tři," říká vedoucí elektrárny Les Království Josef Šimek.

Přehrada, která byla v době dokončení největší nádrží v Československé republice, je od roku 1964 chráněna jako technická památka. Kamenná hráz je vysoká čtyřicet metrů, vodní nádrž se táhne proti proudu Labe v délce sedm a půl kilometru a zabírá plochu dvaašedesáti hektarů. Po architektonické stránce je považována za jednu z nejhezčích vodohospodářských staveb v republice.

Les Království

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz