Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrárnu Les Království čeká velká rekonstrukce

  9:24aktualizováno  9:24
Unikátní vodní elektrárna z roku 1922 pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem má před sebou posledních několik dní provozu. Po desítkách let téměř nepřetržité činnosti se v neděli její turbíny zastaví a začne výměna celého strojního zařízení, která potrvá do podzimu.

Ve své době špičková technologie je dnes raritou a brzy ji nahradí moderní zařízení, které bude výkonnější a účinnější. Jedno ze dvou soustrojí s Francisovou turbínou z roku 1934 rozšíří sbírky Národního technického muzea v Praze, druhá technická památka poputuje do Dvora Králové nad Labem.

"Přípravné práce již probíhají. Elektrárnu odstavíme z provozu 1. května v osm hodin ráno a o den později začne rekonstrukce. Zkušební provoz nového zařízení by se měl rozjet na konci listopadu. Následné prohlídky a zkoušky potrvají asi tři měsíce," přibližuje postup vedoucí elektrárny Les Království Josef Šimek.

Stavba přehrady, kterou si vynutila katastrofální povodeň v létě roku 1897, začala v roce 1910 a než ji přerušila 1. světová válka, byla většina stavebních prací hotova. Celé dílo tenkrát přišlo na 4 miliony a 700 tisíc korun rakouských a stavebníci je dokončili v roce 1919. Velká voda však nedostavěnou přehradu poprvé naplnila již o dva roky dříve.

Zkušební provoz vodní elektrárny stojící na pravém břehu pod hrází začal v roce 1922, plný provoz se rozběhl o rok později. Dvě horizontální Francisovy turbíny nyní dosahují výkonu 1 120 kilowatů a každá z nich za vteřinu spolyká 4,5 kubíku vody.

"Zařízení je od roku 1922 v provozu téměř nepřetržitě. Turbíny původně spolykaly šest kubíků vody za vteřinu, avšak v roce 1934 je vyměnily nové s hltností 4,5 kubíku. Nové turbíny budou opět šestikubíkové, čímž se výkon elektrárny téměř zdvojnásobí," vysvětluje Šimek, který v elektrárně pracuje od října roku 1966.

"Zatímco nyní má každá turbína výkon 560 kilowatt, po výměně to bude zhruba tisíc kilowatt. Také generátory jsou původní, pouze v roce 1926 je převinuli z deseti na šest kilovoltů," dodává.

Nové zařízení nebude potřebovat obsluhu. Zatímco dosud byl v elektrárně personál nepřetržitě, nyní budou na údržbu a dohled stačit během dne tři pracovníci, mimo pracovní dobu bude jeden z nich v pohotovosti pro případ komplikací.

"Na obsluze elektrárny se v minulosti podílelo sedm lidí. V současné době je nás tady pět a v novém provozu budou stačit jen tři," říká vedoucí elektrárny Les Království Josef Šimek.

Přehrada, která byla v době dokončení největší nádrží v Československé republice, je od roku 1964 chráněna jako technická památka. Kamenná hráz je vysoká čtyřicet metrů, vodní nádrž se táhne proti proudu Labe v délce sedm a půl kilometru a zabírá plochu dvaašedesáti hektarů. Po architektonické stránce je považována za jednu z nejhezčích vodohospodářských staveb v republice.

Les Království

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...Najdete na iDNES.cz