Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrická nouze skončila, firmy počítají ztráty

  7:47aktualizováno  11:37
Celých devět hodin trval v České republice stav elektrické nouze. Společnost ČEPS, správce sítí vysokého napětí, ho v úterý odvolala s platností od 23 hodin. Stav nouze byl vyhlášen kvůli mimořádně velkému výpadku proudu, největšímu za posledních 30 let. Některé firmy utrpěly milionové ztráty.
Odběr elektřiny je podle základního stupně, platí ale regulační stupeň číslo jedna.

Odběr elektřiny je podle základního stupně, platí ale regulační stupeň číslo jedna. | foto: Michal SváčekMF DNES

S problémy se potýká i Polsko. Kvůli vedrům zakázalo export elektrického proudu. Omezení vývozu energie platí od dnešního dne do pátku. Podle polské distribuční společnosti PSE Operator opatření nemohlo zavinit úterní energetický kolaps v České republice.

Výpadek ovlivnil výrobu v řadě firem, včetně obou velkých automobilek. Škoda Auto musela odstavit hutní provozy v závodě v Mladé Boleslavi a začít zcela odstavovat závod v Kvasinách na Rychnovsku před noční směnou.

Podle mluvčího firmy Jaroslava Černého nelze zatím odhadnout, jaké škody tato opatření podniku způsobí. O dalším postupu bude rozhodovat krizový štáb ve středu.

Automobilka TPCA zahájila v 18:30 po střídání směn výrobu, ale kvůli energetické krizi pouze v omezeném rozsahu. "Omezili jsme vše na nejmenší možnou míru. Jaké to bude mít dopady, není možné nyní říci. Záleží na tom, jak dlouho bude tato situace trvat," řekl mluvčí automobilky Matěj Matolín.

Mostecká uhelná společnost omezila těžbu uhlí. Mluvčí společnosti Liběna Novotná řekla, že doly mají v této době dohodnutý odběr elektřiny do 52 megawatthodin. Podle vyhlášeného regulačního stupně musela společnost snížit odběr do 42 megawatthodin elektrické energie.

Milionové škody
"Museli jsme snížit odběr, takže prakticky polovina továrny je odstavena. Je to pro nás velký problém," řekl generální ředitel společnosti Fatra Napajedla Petr Síleš.

Vedení společnosti Moravské kovárny se sídlem v Jihlavě odhaduje škody na miliony korun. "Odběr máme zkrácený o zhruba třetinu," řekl vedoucí údržby Josef Fňukal. "Kvůli zvyšujícím se nárokům zahraničních zákazníků jedeme v nepřetržitém provozu, omezení energie je pro nás úplná katastrofa," dodal.

Odběr elektřiny musela omezit Automotive Lighting. "Pokud by tato kritická situace trvala jeden den, přinese nám to nemalé problémy v plynulosti dodávek našim odběratelům. Pokud by však šlo o dva a více dnů, přímo tím zastavíme výrobu ve velkých automobilkách, jako je například Daimler-Chrysler, BMW, Honda a další," sdělil jednatel společnosti Petr Novotný.

"Přehled o problémech v podnicích budeme mít během týdne," uvedl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, podle kterého je regulace včetně vyhlášení stavu nouze prováděna podle zákona, takže podniky nebudou moci požadovat po státu náhrady vzniklých škod.

Společnost ČEPS zároveň vyhlásila regulační stupeň číslo 1. To znamená, že odběratelé elektřiny by měli spotřebovávat jen tolik energie a v takovém denním diagramu, jak mají smluvně zajištěno.

Správce vyhlásil stav nouze v úterý ve 14 hodin. Elektrickou rozvodnou síť v Česku totiž ochromil mimořádně velký výpadek proudu. Některé velké podniky tak musely omezit odběr, domácnosti ale výpadek proudu nepocítily. - více zde

Výpadek nezpůsobil nedostatečný výkon tuzemských elektráren, ale přetížení přenosové soustavy. Ta nebyla schopna přenášet výkon od českých elektráren k zákazníkům, uvedl výkonný ředitel a člen představenstva ČEPS Miroslav Vrba.

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban označil za možné příčiny výpadku vyšší spotřebu elektřiny kvůli parnému létu, rostoucí výkon českého hospodářství či nečekané opravy rozvodné sítě. Pravou příčinu výpadku by měla stanovit odborná analýza.

Odborníci už dříve předpověděli, že spotřeba elektřiny v červenci vzroste, a to kvůli počasí. Roste totiž počet elektrických spotřebičů včetně klimatizací v domácnostech. Rekordní spotřebu energie už Česká republika ohlásila za první pololetí.

CO ZNAMENAJÍ REGULAČNÍ STUPNĚ
Základní stupeň
Vyjadřuje normální provozní stav elektrizační soustavy s vyrovnanou výkonovou bilancí a potřebnou výkonovou rezervou.

Regulační stupeň č. 1
Upozorňuje odběratele na nutnost striktního dodržování sjednaných hodinových hodnot výkonu v odběrovém diagramu vzhledem k situaci v elektrizační soustavě blízké stav nouze.

Regulační stupeň č. 2
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů ze zařízení přenosové soustavy nebo ze zařízení distribučních soustav s napětím vyšším než 52 kV s účinností do 30 minut po vyhlášení. Vyhlášení a odvolání regulačního stupně je uskutečňováno dispečinkem provozovatele přenosové soustavy prostřednictvím dispečinků provozovatelů distribučních soustav dle zásad dispečerského řízení telefonicky, faxem, případně jiným srovnatelným a s odběrateli oboustranně odsouhlaseným prostředkem.

Regulační stupeň č. 3
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů ze zařízení distribučních soustav s napětím vyšším než 1 kV se sjednanou hodnotou odebíraného výkonu větším než 1 MW s účinností do 30 minut od vyhlášení.
Vyhlášení a odvolání regulačního stupně je uskutečňováno dispečinkem provozovatele přenosové soustavy prostřednictvím dispečinků provozovatelů distribučních soustav dle zásad dispečerského řízení telefonicky, faxem, případně jiným srovnatelným a odběratelem oboustranně odsouhlaseným prostředkem.

Regulační stupeň č. 4
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů ze zařízení distribučních soustav s napětím od 1 kV se sjednanou hodnotou odebíraného výkonu větší než 150 kW s platností do 4 hodin po vyhlášení, pokud není stanovena doba delší.

Regulační stupeň č. 5
Představuje snížení odebíraného výkonu dalšími odběrateli se sjednanou hodnotou odebíraného výkonu větší než 150 kW s účinností do 4 hodin po vyhlášení, pokud není stanovena doba delší.

Regulační stupeň č. 6
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů na hodnotu bezpečnostního minima s možností snížení do jedné hodiny po vyhlášení.

Regulační stupeň č. 7
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů na hodnotu bezpečnostního minima s možností snížení do osmi hodin po vyhlášení.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz