Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Elektrická síť má výpadek, ČEPS vyhlásil stav nouze

  15:38aktualizováno  20:37
Elektrickou rozvodnou síť v Česku ochromil mimořádný výpadek. Dispečink společnosti ČEPS, správce sítí vysokého napětí, vyhlásil do odvolání stav nouze. Velké podniky tak musí podle vyhlášených regulačních stupňů omezit odběr.
Dráty s elektřinou

Dráty s elektřinou - Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

„Došlo k přetížení a výpadku některých vedení. Přetížení zamezilo využití některých elektráren, chybí výkon,“ řekla mluvčí ČEPS Jitka Matisková. Dodala, že poslední srovnatelný výpadek nastal podle pamětníků naposledy někdy v 70. letech.

Dispečink vyhlásil regulační stupně 2, 3, 4 a 5. Ty předepisují omezení odběru velkým podnikům (viz tabulka). Domácnosti by poruchu sítě pocítit neměly.

Podle televize Nova se ale některé domácnosti budou muset obejít bez nočního proudu. „V některých domácnostech nejde teď topení nebo bojlery se neohřívají,“ připustil ředitel dispečinku ČEPS Miroslav Šula.

Na dopravě se zatím výpadek nepodepsal. „Všechny vlaky Českých drah jezdí bez problémů,“ řekl mluvčí ČD Aleš Ondrůj. V podobné situaci navíc podle něj České dráhy nemusejí přistoupit k omezení odběru energie.

„Podle vyhlášky se stupně 1-7 netýkají provozu veřejné dráhy, stejně jako například zdravotnictví. České dráhy v tuto chvíli neaplikují jakýkoli mimořádný postup,“ dodal. Bez omezení funguje i provoz pražské MHD.

V případě Škody Auto nepostihne nouzová situace mladoboleslavský provoz. „Tam máme vlastní elektrárnu,“ řekl mluvčí podniku Jaroslav Černý. V případě Kvasin a Vrchlabí automobilka dopady zjišťuje.

Vlastní výrobu má například i Mittal Steel Ostrava. „Nás se to vůbec netýká. My si elektřinu vyrábíme sami a jsme plně soběstační,“ sdělila mluvčí firmy Jana Dronská.

Společnost Jäkl Karviná, která vyrábí ocelové trubky, musí ale snížit spotřebu elektrické energie o 37 procent. Podle generálního ředitele Stanislava Konkolského to zatím firmě nepůsobí problémy, ale bude záležet na délce stavu nouze.

Druhá největší dceřiná společnost Mittal Steel Ostrava – Válcovny plechu Frýdek Místek stav nouze nepocítí, odebírá elektřinu od Mittal Steel Ostrava, upřesnila Dronská.

Odhadovat, jak dlouho nouzová situace potrvá, není podle Jitky Matiskové možné. Kvůli výpadku zasedl krizový štáb.

Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové jsou elektrárny v pořádku, část z nich je ale odpojených od sítě. „V tuto chvíli běží asi osm bloků naprázdno a čekají na to, až ČEPS vyřeší síťový problém,“ řekla Nováková Radiožurnálu, který o výpadku informoval jako první.

Česko spotřebovalo podle předběžných výsledků za první pololetí letošního roku nejvíce elektrické energie v historii. Dlouhou a tuhou zimu vystřídala energeticky náročná horka, uvedly nedávno Lidové noviny.

V lednu se v Česku spotřebovalo o deset procent více elektřiny než za stejné období loňského roku, v březnu a červnu stoupla spotřeba o čtyři procenta. V červenci odborníci předpokládají ještě mnohem výraznější nárůst.

CO ZNAMENAJÍ REGULAČNÍ STUPNĚ

Základní stupeň
Vyjadřuje normální provozní stav elektrizační soustavy s vyrovnanou výkonovou bilancí a potřebnou výkonovou rezervou.

Regulační stupeň č. 1
Upozorňuje odběratele na nutnost striktního dodržování sjednaných hodinových hodnot výkonu v odběrovém diagramu vzhledem k situaci v elektrizační soustavě blízké stav nouze.

Regulační stupeň č. 2
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů ze zařízení přenosové soustavy nebo ze zařízení distribučních soustav s napětím vyšším než 52 kV s účinností do 30 minut po vyhlášení. Vyhlášení a odvolání regulačního stupně je uskutečňováno dispečinkem provozovatele přenosové soustavy prostřednictvím dispečinků provozovatelů distribučních soustav dle zásad dispečerského řízení telefonicky, faxem, případně jiným srovnatelným a s odběrateli oboustranně odsouhlaseným prostředkem.

Regulační stupeň č. 3
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů ze zařízení distribučních soustav s napětím vyšším než 1 kV se sjednanou hodnotou odebíraného výkonu větším než 1 MW s účinností do 30 minut od vyhlášení.
Vyhlášení a odvolání regulačního stupně je uskutečňováno dispečinkem provozovatele přenosové soustavy prostřednictvím dispečinků provozovatelů distribučních soustav dle zásad dispečerského řízení telefonicky, faxem, případně jiným srovnatelným a odběratelem oboustranně odsouhlaseným prostředkem.

Regulační stupeň č. 4
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů ze zařízení distribučních soustav s napětím od 1 kV se sjednanou hodnotou odebíraného výkonu větší než 150 kW s platností do 4 hodin po vyhlášení, pokud není stanovena doba delší.

Regulační stupeň č. 5
Představuje snížení odebíraného výkonu dalšími odběrateli se sjednanou hodnotou odebíraného výkonu větší než 150 kW s účinností do 4 hodin po vyhlášení, pokud není stanovena doba delší.

Regulační stupeň č. 6
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů na hodnotu bezpečnostního minima s možností snížení do jedné hodiny po vyhlášení.

Regulační stupeň č. 7
Představuje snížení odebíraného výkonu u odběratelů na hodnotu bezpečnostního minima s možností snížení do osmi hodin po vyhlášení.

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

VIDEO: V každém z nás je sportovec. Ruzyňské letiště fandí olympionikům

V každém z nás je kus sportovce

Letiště Václava Havla Praha vytvořilo sérii tří virálních videí, kterými podporuje české sportovce v Jižní Koreji. Tři...

Ministr vnitra odvolal šéfa České pošty Elkána, chybí mu prý vize

Martin Elkán, generální ředitel České pošty

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště...

Češi patří mezi nejtlustší v Evropě. Osmadvacítku drtíme i počtem kuřáků

(Ilustrační snímek)

V porovnání s ostatními evropskými státy je v Česku ohrožen sociálním vyloučením poměrně nízký podíl lidí. V Evropě...

Najdete na iDNES.cz