Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektrickou krizi způsobilo počasí a závady na vedení

  11:34aktualizováno  12:07
Za výpadkem v dodávkách elektřiny z minulého úterý bylo několik příčin. Podle zástupců společnosti ČEPS mělo elektrickou nouzi na svědomí extrémní počasí, dvě závady na českém vedení a odpojení vedení mezi Slovinskem a Itálií.
Závada na vedení byla jednou z příčin výpadku v dodávkách energie.

Závada na vedení byla jednou z příčin výpadku v dodávkách energie. | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Jeden z kořenů největšího výpadku přenosové sítě za posledních třicet let leží v požáru v okolí slovinské rozvodny Divača. Kvůli němu se musela v úterý časně ráno odpojit obě mezinárodní vedení ze Slovinska do Itálie. Jen o chvíli později se kvůli přetížení muselo odstavit i souběžné vedení z Rakouska.

Tato situace změnila toky ve všech propojených evropských elektrických soustavách. K tomu se přidaly extrémní klimatické podmínky na kontinentu.

„Nároky na klimatizaci zvyšují spotřebu. Jen v česku je 200 hypermarketů a všechny jsou klimatizované, velký výkon je potřeba jen pro ně,“ řekl generální ředitel společnosti ČEPS Vladimír Tošovský.

Kolem desáté hodiny dopolední se začalo - zřejmě kvůli změnám v evropských sítích - přetěžovat vedení V415 spojující pražský Chodov a rozvodnu Čechy Střed.

„Standardní postup je, že se vedení vypne a tok energie se přerozdělí,“ sdělil Tošovský. Na podobné stavy je ještě rozvodná síť připravená. Platí totiž pravidlo, že výpadek jednoho prvku nesmí vést k přetížení nebo výpadku jiného.

Odstavením V415 ale toto pravidlo přestalo platit. Když se tak po poledni přetrhl v katastru obce Pičín jeden vodič na vedení V420, nebyla už v rozvodné soustavě rezerva.

To vedlo k přetěžování a výpadkům dalších vedení, které po poledni zhoršilo ještě rozbití části zařízení v rozvodnách Čechy Střed a Krasíkov.

„Nebylo možné vyvést elektřinu od zdrojů, přenést ji po republice a dostat k zákazníkům,“ doplnil Tošovský.

ČEPS proto musel poprvé po roce 1989 přistoupit k vyhlášení regulačních stupňů, které nařizují velkým podnikům snížení odběru. Škody, které jim kvůli omezené dodávce elektřiny vznikly, půjdou do milionů. - více zde

„Žádnému spotřebiteli nebyla přerušena dodávka elektřiny,“ zdůraznil Tošovský. Podle něj by do budoucna bylo potřeba zjednodušit výstavbu nových vedení a zlepšit mezinárodní spolupráci.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Najdete na iDNES.cz