Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektřina od E.ON zdraží od ledna o 1 procento

  16:00aktualizováno  16:25
Společnost E.ON, která dodává elektřinu zhruba 1,4 milionům zákazníků na jihu Čech a Moravy, od ledna zdraží o jedno procento. Pokud neprojde zákon o obnovitelných zdrojích, připlatí si domácnosti 6 procent. Ceny elektřiny porostou i u ČEZ.
Energetické firmy ukazují karty. ČEZ i E.ON příští rok zdraží proud. Ilustrační foto

Energetické firmy ukazují karty. ČEZ i E.ON příští rok zdraží proud. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Silová elektřina, která tvoří zhruba třetinu celkové ceny na složenkách a je neregulovanou složkou, se u energetických firem snižuje. Koncové ceny ale porostou.

Například E.ON zlevňuje silovou elektřinu o 10 procent domácnostem a až 15 procent firmám. Přesto ale zdraží o procento. Podnik to odůvodňuje nárůstem regulované složky, kterou nemůže ovlivnit, a hlavně příspěvkem na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

"Pokud však novela zákona schválena nebude, musí domácnosti počítat s průměrně šestiprocentním nárůstem cen. V konečném důsledku by tak zaplatili oproti letošnímu roku o několik stokorun více," uvedl mluvčí společnosti Vladimír Vácha.

Největší distributor elektřiny ČEZ oznámil, že silovou elektřinu zlevní o 2,5 procenta, ale konečné ceny se kvůli podpoře obnovitelných zdrojů meziročně zvýší. "Obecný propočet nemáme, protože se ceny liší od lokality," řekl iDNES.cz mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Česká energetická skupina E.ON zásobuje elektřinou v jižních Čechách a na jižní Moravě 1,4 milionu zákazníků a má pětinový podíl na trhu.

Energetický regulační úřad včera oznámil, že elektřina od ledna domácnostem zdraží v průměru o 4,6 procenta, pokud by ale neprošla novela zákona, která zdaňuje příjmy solárních elektráren, ceny by povyskočily až o 11,2 procenta. (čtěte Proud zdraží o 4,6 procenta)

Od ledna do března zdraží také zemní plyn od RWE Transgas, a sice o 2,3 procenta. Důvodem jsou údajně oslabování měny kvůli problémům eurozóny a postupné zdražování ropy. Pražská plynárenská ceny v prvním čtvrtletí ponechá na stejné úrovni.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz