Elektřina podraží až o čtyři tisíce

  • 22
O čtyři tisíce korun za rok podraží od ledna elektřina těm domácnostem, které ji používají pro vytápění běžného třípokojového bytu. V každém regionu se však poprvé bude platit jinak. Do ceny se totiž promítnou náklady na dopravu energie k uživateli. Nejvyšší zdražení - až o 4000 korun čeká obyvatele jižních a západních Čech.

Stejná čtyřčlenná rodina v bytě o sedmdesáti metrech čtverečních na Moravě nebo ve středních a severních Čechách bude platit asi 26 000 korun, tedy ve srovnání s nejdražšími regiony o 2000 méně.

Energetický regulační úřad totiž sice stanovil pro příští rok průměrné zdražení elektřiny pro domácnosti na 10,7 procenta, ale s tím, že v jednotlivých částech země se má lišit. Nad průměrem bude ještě Praha (o 12 procent), těsně pod ním pak devítiprocentní růst ceny ve východních Čechách.

Pro domácnosti, které jsou napojeny na dálkové teplo a elektřinu využívají jen pro spotřebiče a ke svícení, budou rozdíly v řádech stovek korun. Naopak majitelé domků s přímotopy na západě a jihu Čech čeká růst o pět i více tisíc korun.

Elektřina podraží podle regionů
Majitele šumavských rodinných domků, kteří se na začátku devadesátých let nechali nalákat na státem podporovaný program elektrických přímotopů, čeká v příštím roce další razantní růst výdajů.

Cena elektřiny pro domácnosti totiž na západě a jihu Čech vzroste od 1. ledna o 16 procent, což pro majitele dvoupodlažního domku bude znamenat zdražení asi o pět tisíc korun. Vlastníci domků v Beskydech zaplatí oproti letošku také více, ale jen zhruba o dvě tisícovky.

Vůbec poprvé budou pro domácnosti platit v jednotlivých částech země rozdílné ceny. Vyšší než průměrný růst ve výši 10,7 procenta čeká kromě Jihočechů a lidí ze západních Čech ještě Pražany. Naopak na celé Moravě a v severních a středních Čechách vzroste cena elektřiny o sedm procent.

Důvod? Tím hlavním je větší počet velkých podniků, které odebírají od distribučních společností proud. Při rozpočítávání nákladů na provoz distribučních sítí tak na domácnosti zbude menší porce.

Ale například v případě jihomoravské energetiky hraje roli i to, že nemusí elektřinu dodávat do rozsáhlých horských oblastí jako konkurenční firmy v jihozápadních Čechách.

Různá míra zdražování je novinkou příštího roku a podobně bude regulátor trhu stanovovat ceny i v dalších letech. Avšak jen do roku 2006, kdy si už i domácnosti budou moci vybrat dodavatele a nebudou odkázány na regionální monopol distribučních firem. Tuto volbu mají od ledna pouze největší firmy, které podle mluvčího elektrárenské společnosti ČEZ Ladislava Kříže dohromady odebírají asi 30 procent elektřiny v zemi.

U nejběžnějších domácností, které používají k vytápění bytů dálkové teplo z tepláren, vzroste cena elektřiny v nejdražších částech země v příštím roce o dvě tisícovky, ve čtyřech "levnějších" částech to bude o více než 1200 korun.
Konkrétní ceny pro domácnosti a podniky, které ještě nemají právo volby, stanoví úřad podle ní do konce listopadu, kdy sdělí ceny za kilowatthodiny jednotlivých typů dodávané elektřiny .

Energetický regulační úřad zatím nestanovil, zda podobně jako v případě elektřiny udělá regionální rozdíly i v případě cen plynu. "Rozhodnutí zatím nepadlo, v celorepublikovém průměru cena plynu pro domácnosti vzroste o pět procent," uvedla mluvčí úřadu Jarmila Lehnerová.

To je osmkrát méně než letos, kdy plyn ve dvou vlnách podražil o rekordních 40 procent. Nyní jeho světové ceny stagnují. Na rozdíl od elektřiny, kde se bude zdražovat jednou ročně, u plynu v závislosti na cenách a kurzových rozdílech může regulátor hýbat s cenami každé čtvrtletí.

Podraží také dálkové teplo, a to v průměru o 4,9 procenta. Letošní výrazné zdražení elektřiny přimělo mnohé domácnosti oprášit staré kotle na uhlí. Zájem o tuto surovinu potvrzují všichni prodejci.