Elektřiny bude dost. Co s ní?

První blok jaderné elektrárny Temelín, který chce ČEZ zkušebně spustit už v příštích dnech, vyrobí ještě letos zhruba stejné množství elektřiny jako všechny vodní elektrárny v republice za půl roku. Ale kam elektřina poteče? "Žádné smlouvy na elektřinu z Temelína zatím nemáme, protože jde pouze o zkušební provoz," vysvětlil mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Temelín: do startu už jen dny

Pokud nezasáhnou politici, zbývají do spuštění prvního bloku jaderné elektrárny Temelín dny, maximálně několik týdnů. Státní úřad pro jadernou bezpečnost včera potvrdil, že se při zkouškách v elektrárně dosud neobjevily žádné závažné problémy, takže zahájení první štěpné řízené reakce z technického hlediska nestojí nic v cestě.

"Z našeho pohledu spuštění prvního bloku zatím nic nebrání," řekl mluvčí úřadu Pavel Pittermann. Dodal, že reálné je spuštění Temelína po 15. září. S tím ve svém plánu počítá i společnost ČEZ, majitel elektrárny, která předpokládá zahájení provozu mezi 15. a 20. zářím, tedy zhruba za čtrnáct dní.

"Postupujeme podle harmonogramu," řekl mluvčí Temelína Milan Nebesář.

Pavel Pittermann z úřadu pro jadernou bezpečnost však podotknul, že se při zkouškách ještě mohou objevit drobné závady, které by spuštění elektrárny mohly o několik dní oddálit. Poslední odhalenou závadou byly drobné netěsnosti v potrubí primárního okruhu, které však už technici odstranili.

Aby ČEZ mohl dostat souhlas ke spuštění prvního bloku, musí nejprve získat ještě několik dílčích povolení. "Jsou před námi ještě tři až čtyři rozhodovací úrovně, než bude moci být palivo aktivováno," dodal Pittermann.

"Fungovat to proto bude tak, že elektrárna vždy upozorní dispečera, že pouští proud do sítě, a on sníží odběr z jiných, pravděpodobně uhelných, elektráren."

"Konkurenční" tlak na uhelné elektrárny, které stojí převážně v severozápadních Čechách, ještě více vzroste od jara příštího roku, kdy pojede Temelín naplno. Bude schopen nahradit zhruba deset procent současné výroby elektřiny. "Temelín bude mít nejnižší náklady a je to základní zdroj, který bude dodávat elektřinu nepřetržitě. Půjde tedy o osud jiných elektráren, především uhelných, ale nejen našich, i jiných výrobců," upozornil Kříž.

ČEZ má na domácím trhu letos asi dvoutřetinový podíl, zbylá třetina připadá na výrobu ostatních firem.

"Chceme získat větší část trhu, a pokud to bude možné, ještě trochu zvýšit vývoz. Pokud by se nám to nepodařilo, pak by muselo dojít například k zakonzervování některých našich uhelných zdrojů," připustil Kříž.

Zaměstnanci uhelných elektráren ČEZ, kterých je nyní okolo devíti tisíc, tak mají už nyní z Temelína obavy.

"Co mám říkat. Nálada je tady pod psa.

Všichni se bojí o místo," reagoval včera Jiří Novotný z odborů severočeské elektrárny Tušimice. Ztratit práci v severních Čechách, kde je nejvyšší nezaměstnanost, považuje za neštěstí. "I když pár lidí místo najde, většinou si pohorší platově. Na elektrárně je výdělek dobrý," připouští Novotný s tím, že odbory elektráren jsou připraveny vyjednávat s vedením ČEZ, co bude dál.

Obavy však mají i nezávislí výrobci elektřiny. "Asi bych lhal, kdybych tvrdil, že Temelín na tomto malém trhu není významná konkurence," uvedl ředitel Elektráren Opatovice František Hejčl.