Elektro zdraží, zavádí se poplatky za recyklaci

  1:00aktualizováno  1:00
Skoro každá rodina má doma ve sklepě nebo na chalupě starou ledničku či pračku, někdy už dávno neexistujících značek. Především kvůli nim za dva až čtyři týdny zdraží i nové výrobky. Od půlky srpna začíná platit novela zákona o odpadech.
Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis

Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis - Televize, elektro - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle ní se výrobci a dovozci elektroniky musí postarat o sběr a likvidaci starých i v budoucnu prodaných spotřebičů.

V praxi to bude vypadat tak, že na cenovkách či účtenkách se objeví nový poplatek, takzvaný příspěvek na historické elektrozařízení. Tedy zboží už prodané, třeba i před deseti lety.

Poplatky budou podle druhu zboží a nákladů na jeho recyklaci od pár korun u mobilů po 400 korun u ledniček. Na cenovkách či účtenkách se budou podle pravidel obvyklých v Evropské unii objevovat až deset let.

Electro World leták

Nakupujete rádi v prodejnách Electro World? Všechny aktuální letáky Electro World a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Náklady na budoucí likvidaci nových ledniček, praček a vysavačů si už výrobci musí zahrnout rovnou do cen. V nich se projeví další nárůsty, ale jen v řádu desetikorun.

„Dohodli jsme se, že poplatek za likvidaci zboží bude na faktuře a tím i na cenovce pro konečného zákazníka od 1. září,“ říká Roman Tvrzník ze společnosti Elektrowin. Tu založilo dvanáct největších dovozců převážně bílé techniky.

Peníze vybrané na poplatcích budou schraňovat ve speciálně k tomu vytvořeném fondu. Z něj budou svoz i recyklace a likvidace elektrošrotu platit.

Teď se výrobci, dovozci a prodejci elektroniky musí dohodnout, nakolik nové poplatky za likvidaci starého elektrošrotu nechají zaplatit zákazníky a nakolik je případně vezmou na sebe.

Jedna skupina prodejců a výrobců tvrdí, že konkurence je natolik velká, že konečné ceny v obchodech nahoru nepůjdou, minimálně ne okamžitě. Druzí už připravují zákazníky na to, že si za dva týdny až měsíc při nákupu připlatí.

„Ceny se navýší,“ říká Radek Hacaperka, obchodní ředitel BSH domácí spotřebiče dodávající do obchodů značky Bosch a Siemens.

„Neumím si představit, jak bychom dodavatele donutili, aby to zaplatili sami,“ říká i šéf obchodu Datart Pavel Sláma.

Stejně mluví i Bohuslav Komín za síť prodejen Euronics a Proton. Pod heslem, že teď je poslední možnost k nákupu bez nových poplatků, připravili i letákovou akci. Ta se jim vyplatila. „Proti loňsku jsme pocítili výrazný nárůst, zákazníci přišli,“ říká Komín.

Někteří obchodníci naopak tvrdí, že konečné ceny zůstanou i přes nové poplatky stejné. „Konkurence je tak tvrdá, že výrobci poplatek vstřebají a v konečných cenách se neprojeví,“ tvrdí šéf Electroworldu v Česku Jiří Řízek. S návrhem na vyšší cenu se na ně zatím nikdo z výrobců ani dovozců neobrátil.

Udržení stejných cen na úkor vlastních marží připouštějí i někteří dovozci. „Na devadesát procent to tak bude. Obchodníci by jinak křičeli, nikdo si nedovolí zdražit,“ říká za dodavatele kuchyňských spotřebičů Moulinex Jan Wolf.

Peníze, které výrobci a dovozci na poplatcích vyberou, skončí ve fondu. Z něj se bude sběr odpadu a recyklace a likvidace platit. Ulevit by se tak mělo obcím, které se dosud o elektrošrot, jako o veškerý další odpad, měly starat.

„Většinou končil v komunálním odpadu na skládce,“ říká Lucie Císlerová z odboru životního prostředí na městském úřadu v Domažlicích.

Firmy by nově měly zajistit jeho recyklaci a likvidaci. „Budeme využívat sběrné dvory, které mají obce,“ říká Roman Tvrzník z Elektrowinu.

Pro domácnosti bude svoz odpadu fungovat podobně jako dnes, kdy dvakrát do roka přijede auto a vše naloží. Pouze to teď nebudou platit obce, ale dovozci elektra ze svého fondu. A více se angažovat budou i prodejci, z nichž někteří už dnes odvoz staré ledničky či pračky za poplatek nabízejí.

Problém je, že zatím stále není vyhláška, která by přesně vymezovala, za jakých podmínek bude likvidace elektrospotřebičů probíhat. Proto už také Elektrowin sdružující dvanáct dovozců řekl, že poplatky začne účtovat až v září namísto plánované půlky srpna.

„Snažíme se, aby vyhláška do 13. srpna byla,“ říká pouze Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí. Stát bude také kontrolovat, pokud by se některý výrobce či dovozce na likvidaci nechtěl finančně podílet.

Odpovědnost za rezivějící ledničky mají v půlce srpna přejít na výrobce v celé Unii. Fakticky tak však učiní zatím zhruba patnáct zemí z 25.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Další z rubriky

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Mzda až na posledním místě, zaměstnanci spíš odejdou kvůli neshodám

Ilustrační snímek.

Když se dnes zeptáte šéfů firem, co je nejvíc trápí, takřka jednohlasně odpoví, že nedostatek zaměstnanců. Lámou si...

Elektrokoloběžek v Praze možná přibude, magistrát jedná s další firmou

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

V Praze chce sdílené elektrické koloběžky provozovat kromě americké společnosti Lime i další firma. Ve čtvrtek to...Najdete na iDNES.cz