(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Miliardový byznys s EET se roztáčí. Šanci větří hlavně operátoři

  • 389
Elektronická evidence tržeb nebude zadarmo. Asi 600 tisíc obchodníků bude muset investovat minimálně pět tisíc korun a měsíčně platit stokoruny. Telefonní operátoři, garážové softwarové firmy a další podnikatelé na tom budou chtít vydělat. Jejich cílem jsou ti, kteří dosud dělají účetnictví na koleně a jejich hlavním nástrojem je kalkulačka.

Možností, jak se vypořádat s EET, jsou spousty. Stejně tak existují rizika, jak se při pořizování přístroje či programu spálit. Pro evidenci tržeb lze od IT firem pořídit celý balíček, počínaje přístroji a konče programem pro EET. Většinou se navíc takový balíček pojí s nabídkou internetového připojení.

Pro IT firmu je to výhodné, protože za pravidelnou aktualizaci programu si naúčtuje měsíční poplatek, řádově nízké stokoruny. Navrch může klientům poskytnout zálohování odeslaných účtenek a další funkce pro kontrolu firemních financí.

Aktivní jsou hlavně telefonní operátoři. Vodafone nabízí jak přístroje se softwarem, tak samotný program, který si mohou zájemci nahrát do mobilů či tabletů. „Záleží na verzi operačního systému chytrého telefonu či tabletu. Úplně staré přístroje to neumějí,“ varuje David Krystýnek, ředitel marketingu pro firemní zákazníky Vodafonu. Přístroj by podle něj neměl být starší než dva roky.

Operátor O2 nabízí vlastní pokladnu rovnou se softwarem a s tiskárnou. Podobnou cestou jdou i společnosti Dotykačka nebo Smart Software.

„Pokud to myslíte s obchodem vážně, nahrávat si to do vlastního zařízení je pro vás sebevražda. Když nebude fungovat, nikdo vám to nebude servisovat a budete se při obsluhování zákazníka rozčilovat, že je to pomalé nebo že to padá,“ soudí Hynek Pášma, obchodní ředitel a spolumajitel společnosti Smart Software. Ve firmě má podíl i skupina J&T, bývalý šéf ČEZ Martin Roman a ekonom Martin Mejstřík.

Aplikace od státu asi nebude

Nabídky za přístroj včetně tiskárny se obvykle pohybují od pěti tisíc korun bez DPH. To je přesně částka, kterou si mohou podnikatelé odečíst z daně z příjmu. Stát tak chtěl slevou firmám ulehčit novou povinnost.

Tím náklady na EET nekončí. Licence na program pro evidenci tržeb bude měsíčně u operátorů stát mezi 300 a 500 korunami. K tomu je třeba připočítat připojení na internet, poplatek je podle objemu dat zhruba do stokoruny. Firmy dokonce nabízejí i krátkodobý pronájem pokladen na různé festivaly nebo trhy.

Když se o evidenci tržeb začalo před dvěma lety mluvit, zaznívala informace, že ministerstvo nabídne nějaký jednoduchý program na EET ke stažení zdarma. Teď se ukazuje, že hostinských ani maloobchodníků se to týkat nebude.

„Zvážíme vývoj jednoduché aplikace nebo webového rozhraní v pozdější fázi evidence tržeb, do které budou spadat zejména obory s nízkým počtem transakcí, a tedy nižšími nároky na pokladní zařízení,“ říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Stát spoléhá na to, že software zdarma se na trhu objeví tak jako tak. A zřejmě má pravdu - jen nebude tak úplně zdarma. „Může se poskytnout například výměnou za zobrazování reklamy nebo vám dodavatel potravin či piva poskytne přímo kasu s EET,“ říká Pášma.

Pozor na neseriózní dodavatele, varuje asociace

Společnost Shoptet už nabízí jak placenou, tak bezplatnou aplikaci do mobilu. Pokud podnikatel nemá v nabídce více než deset položek, může na ní evidovat tržby neomezeně. Pokladny za zvýhodněné ceny připravuje také Plzeňský Prazdroj.

Aplikace by měly zvládnout situaci, kdy přestane fungovat internetové připojení a budou evidovat tržby off-line. Jakmile se spojení obnoví, všechny účtenky tam automaticky pošle. Výrobce by měl pak průběžně vychytávat technické mouchy a software, který si obchodníci nainstalovali, pravidelně aktualizovat.

Je potřeba počítat s tím, že se na EET bude chtít přiživit i spousta neseriózních dodavatelů. Před těmi, kteří jen prodají software a o víc se nebudou starat, varuje Asociace malých a středních podniků ČR a nabízí pomoc. „V případě nejistoty se na nás můžete obrátit a my dotaz předáme kompetentním odborníkům a odpovíme vám,“ píše se na jejím webu eltrzby.cz.

Do evidence tržeb musí investovat také stát. Systém, do něhož se budou elektronické účtenky posílat, momentálně pro finanční správu vyvíjí společnost IBM. Ta zakázku dostala bez soutěže. Podle daňové správy to byla nejlevnější varianta - přijde na 50 milionů korun a údržbu bude firma zajišťovat v rámci péče o celý daňový systém ADIS.