Elektronický podpis začne fungovat nejdříve na jaře

Zákon o elektronickém podpisu, který vstoupil v platnost 1. října, zrovnoprávnil rukou psaný a elektronický podpis. Prakticky však začne fungovat pravděpodobně až na jaře příštího roku. Chybí totiž prováděcí vyhlášky, které by fungování systému podrobněji upravovaly. Jejich vydávání má na starost státní Úřad na ochranu bezpečnostních údajů, který teprve vzniká. Podle ministra Karla Březiny se navíc v době jeho zakládání nepočítalo s tím, že by měl v kompetenci i problematiku elektronického podpisu.

Podle Březiny existují dva základní problémy, které nasazení a využívání informačních technologií ve státní správě brzdí. Jednak je to váznoucí legislativa,  druhým problémem je podle něho vybudování potřebné technické infrastruktury.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer (ODS) přidává ještě přirozenou setrvačnost myšlení a neochotu úředníků pracovat novými metodami.

"Například finanční úřad už nebude muset posílat drahý doporučený dopis, protože občan má v daňovém přiznání překlep, ale pošle to e-mailem. Tím může ministerstvo financí ušetřit miliony korun ročně," vyzvedl finanční přínos jeden z autorů zákona Vladimír Mlynář (US).

Usnadnění života občanů  nastínil  ministr Karel Březina:"Chceme docílit toho, aby po úřadech neobíhal člověk, ale dokument, nebo informace, o níž se jedná," řekl.

Letos jde podle něj na budování státního informačního systému a zavádění nových technologií asi 250 milionů korun. "Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s částkou jedné miliardy, další peníze půjdou z rozpočtových kapitol jednotlivých ministerstev a úřadů," řekl Březina.

Příští rok bude zprovozněn rovněž nový portál státní správy, kde občané najdou odkazy na jednotlivé státní úřady, ministerstva, městské a obecní internetové stránky.

Připravuje se také program, spolupráce veřejného a soukromého sektoru, který by zlepšil vyžívání služeb soukromých firem na zakázku státní správy.

Ministři Stanislav Gross a Karel Březina spolu s poslanci Ivanem Langrem a Vladimírem Mlynářem prezentovali své názory o využití internetu a moderních informačních technologiích ve státní správě a samosprávě na konferenci "Elektronický podpis. A co dál?", která byla součástí veletrhu Invex.