Skupina G20 na dubnovém summitu v Londýně.

Skupina G20 na dubnovém summitu v Londýně. | foto: Luděk Krušinský

Elitní dvacítka zemí omezí odměny bankéřům, chce i další pomoc vlád

  • 9
Skupina nejvyspělejších zemí G20 se dohodla na omezení odměn pro bankéře. Státy se také chtějí společně pokusit o odstranění nerovnováhy ve světovém hospodářství a rozpočtových deficitů. Země, které se účastnily summitu v americkém Pittsbourghu, chtějí podporovat své ekonomiky zasažené krizí až do té doby, kdy se objeví známky růstu.

Regulace odměn bankéřů souvisí s názorem, že za současnou krizi může příliš riskantní chování na finančních trzích. Na přísnějším postupu k bankéřům se už nedávno dohodla i Evropská unie. - více čtěte EU kývla na regulaci odměn pro bankéře

Zástupci zemí chtějí vytvořit nová pravidla, která by zvýšila kvalitu a objem kapitálu bank. Pravidla by měla bankám zabránit v tom, aby nadměrně využívaly pákového efektu, který může vést k vysokému zadlužení.

"Tato pravidla budou postupně zaváděna, jakmile se zlepší finanční podmínky a bude zřejmé, že nastalo hospodářské oživení," říká návrh závěrečného dokumentu. Státníci chtějí pravidla uvést do činnosti do konce roku 2012.

Dohoda, kterou skupina G20 uzavřela, také vyzývá regulátory jednotlivých zemí, aby přijali opatření vůči bankám, které nebudou chtít spolupracovat.

Pomoc vlád by měla pokračovat

O dalším bodě, na kterém se státy shodly - nerovnováze v obchodě - se mluví zejména v souvislosti s Čínou, která díky levné pracovní síle v posledních letech na světové trhy chrlí levné zboží, a dosahuje tak výrazných obchodních přebytků.

Vysoké rozpočtové deficity naopak zatěžují zejména Spojené státy. Problém ale představují pro řadu dalších zemí, které v posledním roce napumpovaly do svých ekonomik obří částky.

Na odstraňování nerovnováh budou státy dohlížet vzájemně. Podle agentury AP by ale takový dohled mohl být bezzubý, protože dohoda skupiny G20 neobsahuje žádné sankce.

Pokračovat také budou stimuly pro světové hospodářství, které v posledním roce kvůli krizi sužuje zejména nedostatek likvidity a poptávky. "V krátkodobém výhledu musíme pokračovat v uplatňování našich podpůrných programů pro ekonomickou aktivitu, dokud nebude jasné, že oživení je pevné," stojí v návrhu závěrečného komuniké.

Byť je celosvětová ekonomika po otřesech z uplynulých měsíců zřejmě stabilizovaná, politici účastnící se summitu se snažili potlačovat optimismus. "Základy ekonomické obnovy ještě nejsou pevné, stále přetrvává mnoho nejistot. Plné ekonomické oživení bude pomalé a složité," stojí v návrhu komuniké.

Skupina G20 sdružuje nejrozvinutější a nejrychleji se rozvíjející ekonomiky světa. Členské státy se na objemu světové ekonomiky podílejí zhruba z 90 procent.

Členské země skupiny G20

 Evropská unie  Německo
 Spojené státy americké  Indonésie
 Velká Británie  Itálie
 Argentina  Japonsko
 Brazílie  Mexiko
 Indie  Jižní Korea
 Austrálie  Rusko
 Kanada  Saúdská Arábie
 Čína  Jihoafrická republika
 Francie  Turecko

, ,