Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elitní úředníci v platech dohnali manažery

  1:00aktualizováno  1:00
Nejlépe placení lidé ve službách státu berou běžně přes sto tisíc korun měsíčně. Tento plat - pro běžného člověka dost vzdálený - berou všichni v první stovce úředníků, politiků a jiných zaměstnanců či zástupců České republiky.

V první desítce žebříčku nejlépe placených úředníků, politiků či soudců berou lidé přes tři sta tisíc korun měsíčně. - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

GRAF: KOLIK VYDĚLÁ ŠPIČKOVÝ ÚŘEDNÍK?

Z žebříčku nejlépe placených úředníků, politiků či soudců sestaveného MF DNES vyplývá, že absolutní špička má výdělky srovnatelné s manažery velmi úspěšných podniků.

V první desítce berou lidé přes tři sta tisíc korun měsíčně. Do této kategorie patří elita z Bruselu, prezident Václav Klaus a vedení České konsolidační agentury.

Tato státní instituce, zřízená před lety jako odkladiště nedobytných dluhů bank, platila loni svým šéfům 1,7 milionu měsíčně. Přesné platy agentura tají. Kdyby se pět členů představenstva podělilo rovným dílem, každý by bral měsíčně i s odměnami zhruba 340 tisíc korun.

Ve skutečnosti však šéf Zdeněk Čáp bude mít zřejmě více, patrně i víc než 400 tisíc. "Jejich platy jsou vysoké, ale na druhé straně mají značnou odpovědnost," říká ministr financí Bohuslav Sobotka, jehož úřad agentuře schvaluje balík na platy.

Čáp je přesvědčen, že si peníze zaslouží. "Náš plat je třeba hodnotit tak, že nejsme státní úředníci, ale manažeři," říká Zdeněk Čáp. Motivační program bonusů podle výsledků agentury, které základní plat výrazně zvyšují, podle něj pomáhá.

"Výtěžnost pohledávek agentury se letos zvýšila na čtyřicet procent, což je nejvíce v historii této instituce," dodal. Mezi členy představenstva agentury je i liberální ekonom a bývalý velký kritik státních úředníků Mojmír Hampl.

"Pracovat na zániku jedné, podle mého hlubokého přesvědčení zbytečné veřejné instituce je v naprostém souladu s mými idejemi a životními postoji," říká Hampl. Teplá místa v agentuře brzy vychladnou. V roce 2007 bude celá instituce zlikvidována.

Zhruba ve stejnou dobu skončí na svém místě v Evropské investiční bance i bronzový Ivan Pilip. Za své zásluhy považuje kolem pěti miliard pro české krajské úřady. Stejně dobré, možná i lepší místo by prý našel i jinde. "V soukromé bance bych mohl zůstat až do důchodu. Tady mi za necelé dva roky skončí mandát a musím odejít," upozorňuje.

Výše jeho platu v porovnání s Českem je podle něho zavádějící, protože náklady na život v Lucembursku jsou výrazně vyšší.

Stotisícových platů je hodně
Přes sto tisíc měsíčně berou i mnozí, kteří na seznamu nejsou. Některé úřady totiž mají vlastní pravidla pro stanovování platů a dobrovolně uvést výši vyplácených částek nechtějí. Mezi elitní úředníky jistě patří i šéfové Energetického regulačního úřadu, České správy sociálního zabezpečení či Generálního ředitelství cel.

Nejvýše postavenými politiky, nepočítáme-li hlavu státu, jsou předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a předseda Senátu Přemysl Sobotka. Teprve pak následuje premiér Jiří Paroubek, který skončil přesně v půlce stohlavého žebříčku.

Špičkové posty v soukromé sféře jsou placeny ještě lépe, například šéfové největších bank mají přes dva miliony měsíčně. Pracovat pro stát má často jiný půvab - vliv, moc a prestiž. "Řada státních institucí je také dobrý byznys pro lidi, kteří nejsou příliš výkonní," říká zástupce ředitele Institutu sociálních a ekonomických studií Ondřej Schneider.

Problémem státních institucí v tuzemsku jsou podle něho velice silné odbory, které vytáhly platy zaměstnanců velmi vysoko a téměř nikoho z nich se není možné zbavit. Průměrný plat ve státní sféře je o něco nižší než výdělky v soukromých firmách a pohybuje se okolo osmnácti tisíc hrubého měsíčně.

Stát je zaměstnavatelem, který téměř nepropouští. Jak je těžké někoho propustit, dokazuje i provedený audit na ministerstvu financí. Podle něj mají odejít zhruba dvě stovky lidí. Těm nyní pomáhá speciální firma na hledání práce pro dlouholeté státní úředníky, získají i vysoké odchodné.

"Peněz mají státní zaměstnanci sice méně než v soukromém sektoru, ale tomu odpovídá i jejich pracovní nasazení," míní Schneider.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz