Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elitní úředníci v platech dohnali manažery

  1:00aktualizováno  1:00
Nejlépe placení lidé ve službách státu berou běžně přes sto tisíc korun měsíčně. Tento plat - pro běžného člověka dost vzdálený - berou všichni v první stovce úředníků, politiků a jiných zaměstnanců či zástupců České republiky.

V první desítce žebříčku nejlépe placených úředníků, politiků či soudců berou lidé přes tři sta tisíc korun měsíčně. - Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

GRAF: KOLIK VYDĚLÁ ŠPIČKOVÝ ÚŘEDNÍK?

Z žebříčku nejlépe placených úředníků, politiků či soudců sestaveného MF DNES vyplývá, že absolutní špička má výdělky srovnatelné s manažery velmi úspěšných podniků.

V první desítce berou lidé přes tři sta tisíc korun měsíčně. Do této kategorie patří elita z Bruselu, prezident Václav Klaus a vedení České konsolidační agentury.

Tato státní instituce, zřízená před lety jako odkladiště nedobytných dluhů bank, platila loni svým šéfům 1,7 milionu měsíčně. Přesné platy agentura tají. Kdyby se pět členů představenstva podělilo rovným dílem, každý by bral měsíčně i s odměnami zhruba 340 tisíc korun.

Ve skutečnosti však šéf Zdeněk Čáp bude mít zřejmě více, patrně i víc než 400 tisíc. "Jejich platy jsou vysoké, ale na druhé straně mají značnou odpovědnost," říká ministr financí Bohuslav Sobotka, jehož úřad agentuře schvaluje balík na platy.

Čáp je přesvědčen, že si peníze zaslouží. "Náš plat je třeba hodnotit tak, že nejsme státní úředníci, ale manažeři," říká Zdeněk Čáp. Motivační program bonusů podle výsledků agentury, které základní plat výrazně zvyšují, podle něj pomáhá.

"Výtěžnost pohledávek agentury se letos zvýšila na čtyřicet procent, což je nejvíce v historii této instituce," dodal. Mezi členy představenstva agentury je i liberální ekonom a bývalý velký kritik státních úředníků Mojmír Hampl.

"Pracovat na zániku jedné, podle mého hlubokého přesvědčení zbytečné veřejné instituce je v naprostém souladu s mými idejemi a životními postoji," říká Hampl. Teplá místa v agentuře brzy vychladnou. V roce 2007 bude celá instituce zlikvidována.

Zhruba ve stejnou dobu skončí na svém místě v Evropské investiční bance i bronzový Ivan Pilip. Za své zásluhy považuje kolem pěti miliard pro české krajské úřady. Stejně dobré, možná i lepší místo by prý našel i jinde. "V soukromé bance bych mohl zůstat až do důchodu. Tady mi za necelé dva roky skončí mandát a musím odejít," upozorňuje.

Výše jeho platu v porovnání s Českem je podle něho zavádějící, protože náklady na život v Lucembursku jsou výrazně vyšší.

Stotisícových platů je hodně
Přes sto tisíc měsíčně berou i mnozí, kteří na seznamu nejsou. Některé úřady totiž mají vlastní pravidla pro stanovování platů a dobrovolně uvést výši vyplácených částek nechtějí. Mezi elitní úředníky jistě patří i šéfové Energetického regulačního úřadu, České správy sociálního zabezpečení či Generálního ředitelství cel.

Nejvýše postavenými politiky, nepočítáme-li hlavu státu, jsou předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a předseda Senátu Přemysl Sobotka. Teprve pak následuje premiér Jiří Paroubek, který skončil přesně v půlce stohlavého žebříčku.

Špičkové posty v soukromé sféře jsou placeny ještě lépe, například šéfové největších bank mají přes dva miliony měsíčně. Pracovat pro stát má často jiný půvab - vliv, moc a prestiž. "Řada státních institucí je také dobrý byznys pro lidi, kteří nejsou příliš výkonní," říká zástupce ředitele Institutu sociálních a ekonomických studií Ondřej Schneider.

Problémem státních institucí v tuzemsku jsou podle něho velice silné odbory, které vytáhly platy zaměstnanců velmi vysoko a téměř nikoho z nich se není možné zbavit. Průměrný plat ve státní sféře je o něco nižší než výdělky v soukromých firmách a pohybuje se okolo osmnácti tisíc hrubého měsíčně.

Stát je zaměstnavatelem, který téměř nepropouští. Jak je těžké někoho propustit, dokazuje i provedený audit na ministerstvu financí. Podle něj mají odejít zhruba dvě stovky lidí. Těm nyní pomáhá speciální firma na hledání práce pro dlouholeté státní úředníky, získají i vysoké odchodné.

"Peněz mají státní zaměstnanci sice méně než v soukromém sektoru, ale tomu odpovídá i jejich pracovní nasazení," míní Schneider.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Všichni zaměstnanci mají k dispozici stůl s polohovatelnou deskou.

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz