Nanobyznys má firmě už příští rok tvořit přes polovinu tržeb. Ilustrační foto.

Nanobyznys má firmě už příští rok tvořit přes polovinu tržeb. Ilustrační foto. | foto: Elmarco

Elmarco má nové vývojové centrum, vymýšlí i nanoplíny

  • 2
Zatím se s nimi v praxi moc nesetkáte. Nanovlákna, která jsou tisíckrát menší než lidský vlas, ale mají podle odborníků velkou budoucnost. Liberecká společnost Elmarco včera otevřela nové vývojové centrum, v kterém budou vymýšlet, jak nanovlákna vyrábět a kde je používat.

"Máme šest zásadních oborů, v kterých hledáme využití nanovláken," řekl ředitel Elmarca Ivan Konečný. Jde hlavně o zdravotnictví, ale také například o automobilový průmysl, energetiku, životní prostředí nebo stavebnictví. Podle něj nestačí jen vyvíjet samotnou technologii, ale hledat i konkrétní využití. "Občas se při prezentacích cítím jako misionář, otevíráme nové dveře," podotkl.

Podle hlavního majitele a jednatele Ladislava Mareše firma uzavřela už několik smluv s velkými nadnárodními firmami, především v oblasti zdravotnictví. Jejich jména ale liberecká společnost tají. Zatím jsou konkrétním výrobkem obvazy a náplasti na rychlejší hojení, které vyrábí společnost Nanopeautics.

Nanovlákna do aut

Ta je společným podnikem Elmarca a irského Alltracelu. Podle Mareše jsou další smlouvy před podpisem. Například i na výrobu plín z nanovláken. "Rychleji by odváděly tekutiny, navíc by mohly mít příjemnější povrch," uvedl Mareš.

Nanovlákna se mohou objevit v autech jako absorpční materiál hluku, firma testuje také jejich využití v solárních panelech. Podle Konečného, který do firmy přešel před půl rokem z čela dnes již zkrachovalého Bohemia Crystalex Trading, by takové články nepotřebovaly přímý sluneční svit.

Elmarco tvrdí, že je stále jedinou firmou, která má stroj na průmyslovou výrobu nanovláken. Ten vyvinula ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. "Víme o jiných firmách, které stroj chystají, chceme si udržet náskok," dodal Mareš.

Firma chce na burzu

Stavba za necelých 200 milionů korun, na kterou z poloviny přispěly evropské fondy, vyrostla v liberecké průmyslové zóně Sever. Elmarco v ní zaměstnává přes 45 výzkumníků a na přelomu roku chce začít stavět ještě výrobní halu. Celkem Elmarco zaměstnává 165 lidí.

Nanobyznys má tvořit už příští rok více jak polovinu tržeb, zatím firmu vedl spíše do ztrát. - více čtěte zde

Elmarco ale loni prošlo restrukturalizací, posílí hlavně obchod.

Podle Mareše stále platí plány Elmarca vstoupit na burzu, nepovažujete to ale za okamžitou prioritu. "Máme čtyřleté etapy, jedna bouřlivá skončila v roce 2008. Další v roce 2012," nastínil Mareš. Podle něj má firma zajištěné zdroje, a neuvažuje proto ani o vstupu dalšího investora.