Emisím nových akcií brání legislativa

Na domácím kapitálovém trhu začnou přibývat akciové společnosti až po novelizaci zákona o cenných papírech a obchodního zákoníku. Při současné legislativě totiž trvá primární úpis emise akcií neúměrných 10 až 22 měsíců, z toho 80 procent času představují právní úkony. Překážkou je hlavně obchodní rejstřík, kde nejasné lhůty brání investorům nakládat s vlastním majetkem. Analýzu primárních emisí představil novinářům člen prezídia Komise pro cenné papíry Milan Šimáček.

"Optimistický scénář realizace primární emise je deset měsíců. Maximální doba však činí až 22 měsíců, což je poměrně tristní," uvedl Šimáček.

V polovině března se bude situací primárních emisí (Initial Public Offering - IPO) zabývat rozpočtový výbor parlamentu, jež má již materiál k dispozici. Novelizované zákony by mohly platit od 1. ledna 2002.

Z analýzy dále vyplývá potřeba zavést do zákonů institut souběžného snížení a zvýšení základního kapitálu, upravit dispozice s právy z upsání nových akcií nebo zajistit nevratnost procesu zvyšování základního kapitálu.

Komise chce přispět k postupné nápravě zrušením povinnosti uvádět emisní kurs v předběžném prospektu, bez kterého nelze úpis připravit, doplnil člen prezídia KCP Tomáš Ježek.

Tento prospekt předchází prezentaci před investory, po které se cena upisovaných akcií stanovuje na základě jejich zájmu. Emitent jej proto nyní pouze odhadoval.

Podniky pro složité právní prostředí nechodí na burzy ani přesto, že akciový kapitál je levnější než bankovní úvěry a na rozdíl od nich i dluhopisů není časově omezený. Průměrné náklady odhadl Šimáček na desetinu objemu emise.

V roce 1995 po kupónové privatizaci bylo na burze přes 1700 firem, nyní pouze 140.

Jediný úspěšným domácím primárním úpisem akcií byl v ČR Software 602, jež je v mimoburzovním RM-Systému. V letošním roce chce realizovat IPO zatím jen zpracovatel plechů Limart.