Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko utržilo za emise téměř tři miliardy. Půjdou na zelené projekty

  14:30aktualizováno  14:30
Více peněz na výměnu kotlů, nebo zateplování. Češi letos získají více financí na projekty směřující ke snižování znečistění ovzduší. Stát si to může dovolit díky prodeji nadbytečných emisních povolenek. Loni z těchto transakcí získal téměř tři miliardy korun, což je ve srovnání s rokem 2014 téměř dvojnásobný nárůst.
Česká republika prodává povolenky ve společných aukcích přes energetickou burzu v Lipsku společnosti European Energy Exchange AG

Česká republika prodává povolenky ve společných aukcích přes energetickou burzu v Lipsku společnosti European Energy Exchange AG | foto: Reuters

Téměř tři miliardy získala Česká republika z prodeje Evropských emisních povolenek (EUA), tedy povolenek, které potřebují průmyslové podniky, aby mohly do ovzduší vypouštět oxid uhličitý.

„V roce 2015 bylo vydraženo 14 462 500 EUA v ceně 110 297 460 eur, čemuž odpovídá částka 2 992 870 240 korun,“ uvádí tiskové oddělení ministerstva životního prostředí. Příjem je možné označit za rekordní, oproti předešlému roku je totiž takřka dvojnásobný. V roce 2014 dosáhl výnos z prodeje povolenek 1,5 miliardy korun.

Česká republika prodává povolenky ve společných aukcích přes energetickou burzu v Lipsku společnosti European Energy Exchange AG (EEX), spolu s povolenkami ostatních členských států Evropské Unie. Podle ministerstva není možné určit, které země emisní povolenky od České republiky nakoupily.

„Jelikož však v dražbě figuruje burza jako centrální protistrana, prodává Česká republika formálně povolenky právě společnosti EEX, od které je pak kupují koneční příjemci,“ vysvětluje tiskové oddělení ministerstva.

Ceny emisních povolenek stouply

Rekordní prodej znamená mimo jiné to, že Česko cíle snižování emisí skleníkových plynů plní bez potíží a nemusí tedy nakupovat ani žádné jiné emisní kredity.

Emisní povolenky

Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2).

Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu.

„Výnos z aukcí, který plyne státu, je ovlivňován množstvím povolenek určených k dražbě a jejich cenou. Oba faktory loni oproti roku 2014 narostly, přičemž u ceny došlo k citelnému meziročnímu zdražení o 29 procent,“ hodnotí pozitivní výsledek prodeje povolenek mluvčí Svazu průmyslu a dopravy České republiky (SPČR) Kateřina Pavlíková.

Ke snižování znečistění ovzduší českým průmyslem dochází už pět let po sobě. Zatímco v roce 2009 průmyslové podniky v Česku spotřebovaly 75,6 milionu emisních povolenek, v roce 2014 jim stačilo 68,1 milionu povolenek. Výsledek za loňský rok ještě není známý, ale předpoklad naznačuje další snížení.

„Vlivem investic do čistých nízkouhlíkových technologií, motivovaných zpřísňující se regulací, trhy s povolenkami, razantním nárůstem výroby energie z obnovitelných zdrojů a dalšími faktory, klesají emise skleníkových plynů navzdory růstu ekonomiky. V minulosti šly emise a rozvoj hospodářství ruku v ruce. Nyní se trend rozpojení CO2 a HDP začíná projevovat nejen ve vyspělých zemích, ale například i v Číně,“ vysvětluje jev Kateřina Pavlíková.

Desítky miliard ročně

Sumární investice podniků v odhadované výši desítek miliard ročně přinášejí pozitiva nejen pro ovzduší, ale také lidem, kteří čistší vzduch dýchají. Příjem z nepotřebných emisních povolenek je totiž ze zákona vázán k ekologickým investicím. V praxi to znamená, že téměř tři miliardy korun, které stát prodejem povolenek získal bude použito třeba na projekty zateplování, nebo výměny kotlů.

„Výnos z dražeb povolenek je účelově vázán na dodatečné financování činností vedoucích ke snižování emisí skleníkových plynů. Čím více získáme z prodeje povolenek, tím více financí půjde na podporu v rámci Nové zelené úsporám,“ potvrzuje tiskový obor ministerstva životního prostředí.

Navýšení dotací v jednotlivých složkách Nové zelené úsporám bude oznámeno průběžně, během letošního roku.
Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

Česko není zemí montoven, říká ministr průmyslu Hüner

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním...

Najdete na iDNES.cz