Energetici drží dál stávkovou pohotovost

  17:45aktualizováno  17:45
Stávková pohotovost energetiků pokračuje. Jednání energetických odborářů na ministerstvu průmyslu a obchodu sice potvrdila, že dva ze tří požadavků stávkového koordinačního výboru budou splněny, avšak o třetím bodu - odstupném pro zaměstnance, jež budou propuštěni v souvislosti s privatizací - se bude muset ještě dále vyjednávat.

"Stávková pohotovost nekončí, ale určitě nehrozí stávka," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu František Kubelka. Problém podle něj není v sociálních požadavcích odborářů po zaměstnavatelích, ale v jejich nadstandardních požadavcích po odchodném. Tím se budou zabývat patřičné týmy tripartity. "Další postup by měl být stanoven 23. srpna, dodal mluvčí stávkového koordinačního výboru Petr Štencl.

Dvěma požadavky odborářů s příslibem splnění jsou zachování sociálních výhod kolektivních smluv a udržení reálných mezd. Tyto body by se měly naplnit v kolektivních smlouvách na příští rok, které budou vznikat během tohoto pololetí.

Už v červnu tři odborové svazy pohrozily, že pokud jim vláda nevyhoví, vstoupí do stávky a přeruší dodávky elektřiny. Předseda Odborového svazu energetiky Jiří Kubíček potvrdil, že odboráři jsou v konečné fázi připraveni vypnout elektřinu. Tomuto rozhodnutí by však podle něj ještě předcházela řada kroků, například zamezení dodávky elektřiny některým institucím.

"Požadavky nejsou zamířeny proti zaměstnavatelům, ale na to, aby vláda začala něco dělat s našimi požadavky vzhledem k doprivatizaci energetiky, které jsou opravdu vážné. Nemůžeme čekat na to, až nový vlastník sociální dopady bude řešit za vládu," řekl ČRo-1 Radiožurnálu šéf Českého odborového svazu severozápadních energetiků Roman Charvát.

ČEZ chystá zavírání elektráren.
ČTĚTE ZDE!

Elektrárenští zaměstnanci se obávají, že privatizace jejich sektoru tak, jak ji navrhuje vláda, přinese dvěma třetinám jejich kolegů ztrátu místa. Přitom ale nikdo z vlády nemyslí na sociální dopady prodeje energetických podniků.

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr bez bližších podrobností prohlásil, že v případě stávky by vláda přijala "mimořádná opatření k zachování činnosti energetických zařízení".

Na Grégrův resort se snáší také kritika zaměstnanců hutí. Domnívají se, že jejich prodej a následnou restrukturalizaci provázelo mnoho chyb, které způsobily vysokou nezaměstnanost v regionech s tradiční výrobou kovů.

Odbory chtějí zhasnout republiku
Tři svazy - Odborový svaz energetiků (OSE), Český odborový svaz severozápadních energetiků a Odborový svaz zaměstnanců jaderné energetiky - vyhlásily podle předsedy OSE Jiřího Kubíčka zatím jen stávkovou pohotovost.

Pokud se ale nedohodnou s vládou, chtějí přerušit dodávky elektřiny a zajistit, aby se do České republiky nedostal z ciziny proud pro jedinou žárovku.

"Předem doporučujeme spotřebitelům, kteří mají ze zákona či z jiných důvodů náhradní zdroje elektrické energie, aby si prověřili jejich funkčnost," prohlásil před časem Kubíček.

Klíčem k odvrácení bojkotu má být Sociální pakt, který i do budoucna zajistí zaměstnancům v energetice současné výhody plynoucí z kolektivních smluv, stejně vysoké mzdy a stejnou zaměstnanost. Založením Restrukturalizačního a doprivatizačního fondu mají být vytvářeny i další pracovní příležitosti.

Kubíček si postěžoval, že příslušná ministerstva, která organizují prodej energetiky do soukromých rukou, už tři roky přehlížejí volání odborů po analýze sociálních dopadů otevření trhu s elektřinou a teplem.

Dále odboráři požadují, aby s novými nabyvateli podílů v nyní polostátních firmách byla už v kupní smlouvě vyřešena otázka budoucí schopnosti českých producentů elektřiny udržet se na trhu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Najdete na iDNES.cz